Çilek tohumu çileğin neresindedir, sorusu hakkında hazırladığım makaleye göz atın. Çileği kestiğimizde içesinin de tohum çekirdeğinin olmadığı fark etmişsinizdir. Şimdi hep beraber öncelikle çilek tohumlarının neden dışında olduğunu ve çilek hakkında bilinmeyen bir kaç ilginç bilgiyi inceleyip öğreneceğiz.

Çilek tohumu çileğin neresindedir ?

Çilek tohumu çileğin neresindedir ?
Çilek tohumu çileğin neresindedir ?

Çileği ortada kestiğinizde içerisinde alışa gelmiş tohumu göremeyiz çünkü çilek tohumu çileğin dış kısmında bulunur. Bu bilgi çilek hakkında sizi şaşırtacak olan tek gerçek değil, bir porsiyon çilekte portakalda olduğundan daha fazla C vitamini içerdiğini biliyor muydunuz ya da 1 yılda yetişen çilek dünyayı neredeyse 18 defa daire içine alacak boyutta olabileceğini tahmin edebilir miydiniz ?

Çilek tohumu çileğin dışında bulunan çekirdeklerde bulunur. alert-success

Çilek insan sağlığını olumlu etkileyen meyvelerden biri olmasına rağmen bazı bilim insanları tarafından aslında tamda bir meyve olarak kabul edilmiyor, nedenini merak ediyorsanız lütfen soranzii'nin anlattıklarına kulak vermeye devam edin.

Çilek tohumu neden çileğin dışında oluşur ?

Çilek tohumu neden çileğin dışında oluşur ?
Çilek tohumu neden çileğin dışında oluşur ?

Bazı bilim insanları çileği bir meyve olarak kabul etmiyor, bunun nedeni alışa gelmiş olan meyvelerin tohumlarının merkezinde olması, oysa çileklerin tohumları, kırmızı katmanın dışında bulunan çekirdeklerin içerisinde bulunuyor ve bu bilim insanlarını ikileme düşüyor.

Bir şeftali ağacı düşünelim, ağaç dallarında öncelikle çiçekler oluşur ve bu çiçekler döllenir. Döllenen çiçekler önce şeftali çekirdeğini ve sonrasını şeftali meyvesinin yenen kısmını çekirdeği saracak şekilde şişirerek büyütür. 

Çilekte ise bu durum farklıdır, çiçek döllendikten sonra meyve şişmez bunun yerine çilek olarak bildiğimiz bitkinin priz kısmı yani sürgünün uzatılmış gövde kısmı şişerek asıl çilek meyvesini dışında barındırır. Çileğin meyvesi aslında dışında bulunan kuru çekirdeklerdir ve bu meyvelerin her biri içerisinde tohum barındırır.

Soranzii çilek meyvesini çok seviyor ve sizler için hazırladığı diğer çilekli bilgiler için tıklayınız.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski