Kartondan cep telefonu nasıl yapılır, sorusuna cevap bulacağınız kısa ama etkili bir paylaşım sizleri bekliyor. Bu çalışma için, 6 farklı malzeme ve yaklaşık 30 dakika süreye ihtiyacınız var.

İsterseniz anaokulunda bir etkinlik, isterseniz evde çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmek için yapabileceğiniz Iphone 7s Plus model kartondan cep telefonu yapmaya hazır mısınız ?

Kartondan cep telefonu nasıl yapılır ?

Kartondan cep telefonu nasıl yapılır ?
Kartondan cep telefonu nasıl yapılır ?

İnternet sitelerinde paylaşılan kendin yap projelerinin en büyük eksiği genellikle kullanılması gereken malzemelerdir.

Kartondan cep telefonu nasıl yapılır sorusuna cevap bulacağınız bu makalede ihtiyacınız olan tüm malzemeleri rahatlıkla temin edebilirsiniz. Biz telefon modelimizi yapmak için kalıp olarak Iphone 7S plus, modelini kullandık. Siz elinizde bulunan telefonu kullana bilirsiniz.

Gerekli malzemeler:
 • Karton
 • Yapıştırıcı
 • Maket bıçağı
 • Keçeli kalem
 • Cetvel
 • Puzzle için resim (6*8)
Kartondan cep telefonu yapmak için gerekli olan malzemeleri temin ettiyseniz yapım aşamasına geçebiliriz.

#1 Şablonu çizin ve kesin

#1 Şablonu Çizin
#1 Şablonu Çizin

Ben kartondan telefonu yapmak için 7s model telefonumu kullandım. Öncelikle 2 adet 20x12 ölçülerinde 2 adet karton kesiyoruz. Kesilen kartonlardan sadece 1 tanesi üzerine telefonu şablon olarak koyarak kenarlarını kalem ile çiziyoruz. 

Kalem ile çizdiğimiz şablon çizgisi üzerinden maket bıçağı ile kesimi gerçekleştiriyoruz.

#2 Puzzle yerleşimi

#2 Puzzle Yerleşimi
#2 Puzzle Yerleşimi

İkinci adım olarak kartondan telefonun en çekici kısmı olan puzzle'nin yerleşimini gerçekleştiriyoruz. Benim elimde 6 x 8 santim boyunda bir resim bulunuyor ve buna istinaden ölçüleri yukarıda belirtiler oranında çizerek bir maket bıçağı yardımıyla kesiyorum.

#3 Yapıştır ve bitir

#3 Yapıştır ve Bitir
#3 Yapıştır ve Bitir

İlk olarak iki şablonu yapıştırıcı kullanarak birleştiriyoruz. Puzzle oluşturmak için hazırladığımız resmi bir karton üzerine yapıştırdıktan sonra 2 x 2 boyutlarında kesiyoruz. Kesilen parçaları telefonun içerisine yerleştirdikten sonra cetvel ve kalem yardımıyla telefon üzerine tuş ve sembollerin çizimini gerçekleştiriliyoruz.

#4 Kartondan cep telefonu hazır

#4 Kartondan cep telefonu hazır


Son dokunuşları yaptıktan sonra artık kartondan cep telefonumuz hazır durumda.Anaokulunda ya da evde çocuklarınızla birlikte bir etkinlik şeklinde hazırlaya bileceğiniz harika bir telefon projesinin ve kartondan cep telefonu nasıl yapılır sorusuna cevap olacak bir paylaşımın sonuna geldik.

Daha fazlası için lütfen E-posta bildirimlerine abone olun.


2 Yorumlar

 1. CETVELİM YOKMAKET BIÇAĞIM YOK AMA MAKASLA OLUR MU YAPIŞTIRICIMDA YOK

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok zor olur. Önce gerekli olan malzemeleri temin etmenizde fayda var.

   Sil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski