Sessiz Sinema Nasıl Oynanır?

Sessiz sinema nasıl oynanır sorusu aklınızı kurcalıyorsa en doğru adrestesiniz. Sessiz film oyunu kuralları, tüyoları, ve çok daha fazlası bu içerikte sizleri bekliyor.

Aile ve arkadaş grupları arasında oynamaya doyulmayan bir oyun düşününün. Sessiz film ya da sessiz sinema oyunu her ikisi de aynı anlamı içeren bir grup oyunu. Bu oyunun bulunma hikayesi ve tarihi tam olarak bilinmese de, sessiz tiyatronun ve sessiz sinemanın popüler olduğu 1880 ile 1920 yılları arasında ortaya çıkmış bir oyun fikri olduğu düşünülmekte.

Bana sorsanız sessiz sinema oyunu çok daha eskilere dayanan hatta sessiz tiyatro ve sessiz sinema filmlerinin fikir babası olan bir oyun. Kim bilir belkide Charlie Chaplin başarısını bu oyuna borçludur.

Sessiz Sinema Nasıl Oynanır?

Bir oyuna başlamadan önce kuralları iyi bilmek önemlidir. Sessiz sinema oyununda yazılı olmayan 4 kural bulunuyor. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

  1. Oyun minimum 2 kişiden oluşan 2 takım ile oynanır.
  2. Oyun sırasında konuşmak kesinlikte yasaktır.
  3. Oyuna başlamadan önce anlatım süresi belirlenir. (Örneğin: Filmin adını takım arkadaşına bir dakika içinde anlatmak zorundasın, süre dolduğunda kaybetmiş olursun.)
  4. Film isminin içinde bulunan kelimeleri hecelere bölerek anlatmak yasaktır.

Kuralları öğrendiğimize göre şimdi sıra sessiz sinema nasıl oynanır sorusuna cevap bulmaya geldi. Aşağıda Titanic filmine ait bir fotoğraf ekledim. Bunun sebebini oyunun içeriğini okudukça daha net anlayacaksınız.


Sessiz sinema oyunu, film isimleri, dizi isimleri ya da kitap isimlerini hiç konuşmadan sadece vücut dili ile takım arkadaşına anlatmanı amaçlayan bir oyun şeklidir. Sessiz sinema oyununun kendi içinde kalıplaşmış bazı kuralları ve oyunu kolaylaştıracak tüyoları bulunur.

2 kişiden oluşan 2 takımın sessiz sinema oynadığını var sayalım. İlk takım önce kendi arasında bir film ismi belirler, bu film "Titanik" olsun. Filmin adı sadece rakip takımdaki anlatıcının kulağına fısıldanır. Burada ki amaç filmi tahmin edecek olan kişinin filmin adını duymaması engellemektir.

Süre tutulur ve anlatıcı takım arkadaşına filmin adını anlatmak için vücut dilini kullanmaya başlar. Bir dakika içinde film ismi tahmin edilirse 10 puan kazanılır ve süreç bu şekilde devam eder.

Bu arada Titanik filmini anlatmak çok kolaydır, örneğin anlatıcı filmin en çok bilinen sahnesini canlandırarak (yukarıda bulunan fotoğraftaki gibi), film isminin kolaylıkla bulunmasını sağlaya bilir.

İlgili içerik : Anlatılması Olay Sessiz Sinema Film İsimleri

Sessiz Sinema Oyunu Tüyoları

Şimdi sıra oyunda daha başarılı olmanız adına bilmeniz gereken tüyolara geldi, lütfen dikkatlice okuyun ve anlamadığınız bölümleri yorumlardan sorun.

Sessiz sinema oynarken işaret dili kullanımı çok önemlidir. Anlatıcı arkadaşını filmi anlatmaya başlarken bazı sıralamalara dikkat etmelidir. Örneğin, ilk önce filmin yerli mi yoksa yabancı mı olduğu anlatılır ve bunu yapması çok basittir.

  • Öncelikle sağ el yumruk yapılır ve işaret parmağı havaya kaldırılır. İşaret parmağınızla yeri göstermek filmin yerli yapımı bir film olduğu, yukarıyı göstermek ise yabancı bir film olduğu anlamına gelir.
  • Film isminin kaç kelimeden oluştuğunu anlatmak için parmaklar kullanılır. 3 kelimeden oluşuyorsa, 3 parmak işareti bunun anlatılmasını sağlar.
  • Eş anlamlı ya da benzer sözcükleri buldurmak için, sağ ve sol elin işaret parmaklarını birbirine sürtülür. Örneğin, siz bulut kelimesini anlatıyorsunuz ama arkadaşınız gökyüzü olarak tahmin ettiğini varsayalım, siz bu işareti yaptığınızda, arkadaşınızın gökyüzünde bulunan diğer cisimleri sayması beklenir.
  • Zıt kelimeler için işaret parmağıyla çarpı işareti yapılır. 
  • Kelime doğru tahmin edildiğinde ise, sağ el ile sağ cebe vurulur. Kelime doğru ve bu artık cepte anlamına gelir.

Sessiz sinema nasıl oynanır sorusuna kısaca cevap bulmaya çalıştık. Daha fazlası için diğer içerikleri incelemeyi unutmayın.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url