Sessiz sinema nasıl oynanır ?
Sessiz sinema nasıl oynanır ?

Aile ve arkadaş grupları arasında oynamaya doyulmayan bir oyun düşününün. Sessiz sinema nasıl oynanır, sorusuna cevap bulabileceğiniz bir makale sizleri bekliyor, sessiz film oyunu kuralları, tüyoları, ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Sessiz sinema oyunu kökeni

Sessiz film ya da sessiz sinema oyunu her ikisi de aynı anlamı içeren bir grup oyunu. Bu oyunun bulunma hikayesi ve tarihi tam olarak bilinmese de, sessiz tiyatronun ve sessiz sinemanın popüler olduğu 1880 ile 1920 yılları arasında ortaya çıkmış bir oyun fikri olduğu düşünülmekte. Bana sorsanız sessiz sinema oyunu çok daha eskilere dayanan hatta sessiz tiyatro ve sessiz sinema filmlerinin fikir babası olan bir oyun.

Kim bilir belkide Charlie Chaplin başarısını bu oyuna borçludur.

>> Anlatılması olay sessiz sinema film isimleri

Sessiz sinema oyunu kuralları

  1. Oyun minimum 2 kişiden oluşan 2 takım ile oynanır.
  2. Oyun sırasında konuşmak kesinlikte yasaktır.
  3. Oyuna başlamadan önce anlatım süresi belirlenir. (Örneğin: Filmin adını takım arkadaşına 1 dakika içinde anlatmak zorundasın, süre dolduğunda kaybetmiş olursun.)
  4. Film ismi içinde bulunan kelimeleri gecelere bölerek anlatmak yasaktır.

Sessiz sinema oyunu nasıl oynanır ?

Sessiz sinema nasıl oynanır ?
Sessiz sinema oynarken işaret dili kullanın

Sessiz sinema oyunu, film ismi, dizi ismi ya da bir kitap ismini hiç konuşmadan sadece vücut dili ile takım arkadaşına anlatmanı amaçlayan bir oyun şeklidir. Sessiz sinema oyununun kendi içinde kalıplaşmış bazı kuralları ve oyunu kolaylaştıracak tüyoları bulunur.

2 kişiden oluşan 2 takımın sessiz sinema oynadığını var sayalım. İlk takım önce kendi arasında bir film ismi belirler, bu film "Titanik" olsun. Filmin adı sadece rakip takımdaki anlatıcının kulağına fısıldanır. Burada ki amaç filmi tahmin edecek olan kişinin filmin adını duymaması gerekmektedir.

Süre tutulur ve anlatıcı takıma arkadaşına filmin adını anlatmak için vücut dilini kullanmaya başlar. 1 dakika içinde film ismi tahmin edilirse 10 puan kazanılır ve süreç bu şekilde devam eder. 

Bu arada Titanik filmini anlatmak çok kolaydır, örneğin anlatıcı filmin en çok bilinen sahnesini canlandırarak, film isminin kolaylıkla bulunmasını sağlaya bilir.

Sessiz sinema oynarken işaret dili kullanın

Sessiz sinema oynarken işaret dili kullanımı çok önemlidir. Anlatıcı arkadaşını filmi anlatmaya başlarken bazı sıralamalara dikkat etmelidir. Örneğin öncelikle filmin yerli mi yoksa yabancı mı olduğu anlatılır. Bunu yapması çok basittir.

  • İşaret parmağınızla yeri göstermek filmin yerli yapımı bir film olduğu, yukarıyı göstermek ise yabancı bir film olduğu anlamına gelir.
  • Film isminin kaç kelimeden oluştuğunu anlamak için parmaklarınızı kullanın. 3 kelimeden oluşuyorsa, 3 parmak işareti bulu anlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Eş anlamlı sözcükleri buldurmak için, sağ ve sol elinizin işaret parmaklarını birbirine sürtün. Örneğin siz bulut kelimesini anlatıyorsunuz ama arkadaşınız gökyüzü olarak tahmin ettiyse, siz bu işareti yaptığınızda, arkadaşınızın gökyüzünde bulunan diğer cisimleri sayfası beklenir.
  • Zıt kelimeler için işaret parmağı ile çarpı işareti yapılır. 
  • Kelime doğru tahmin edildiğinde ise, sağ el ile sağ cebe vurulur. Kelime doğru ve bu artık cepte anlamına gelir.
Sessiz sinema oyunu nasıl oynanır sorusuna kısaca cevap bulmaya çalıştık. Daha fazlası için diğer içerikleri inceleyiniz.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski