Çilek tohumu nasıl elde edilir, sorusuna cevap bulabileceğiniz kısa ama detaylı bir makale sizleri bekliyor.

Çok lezzetli bir çilek yediniz ve tohumlarını alıp bir sonraki yıl kendi bahçenizde yetiştirmek istediğinizi var sayalım, şimdi birlikte, böyle bir durumda işinizi kolaylaştıracak ve evde kendi çilek tohumunu elde etmenizi sağlayacağız.

Çilek tohumu nasıl elde edilir ?

Çilek tohumu nasıl elde edilir ?
Çilek tohumu nasıl elde edilir ?

Çilek yetiştiriciliğinde tohumdan yetiştiricilik neredeyse hiç kullanılmayan bir yöntemdir ama organik dağ çileklerinden topladığınızı ya da çok lezzetli çilek yediğinizi ve bunların tohumlarını alarak bir sonraki yıl yetiştirmek istediğinizi var sayıyorum. Böyle bir durumda çileklerin tohumlarını tek tek sökerek biriktirip ekim zamanına kadar saklamanız gerekiyor.

Çilek tohumlarını elde etmek için bir adet çilek, kürdan ve peçete kağıdına ihtiyacımız var. Kürdan yardımıyla çilek tohumlarını tek tek söküyoruz ve peçete üzerinde bekletiyoruz.

Çilek tohumu nasıl elde edilir  adım 1

İşlem sonrası yukarıdaki resim görüldüğü gibi tohumları biriktiriyoruz ve ekim zamanına kadar saklamak üzre kurutuyoruz. Kurutma işlemini peçete üzerinde mümkünse güneşin gölgesinde yapıyoruz ve kuru peçeteye sarıp bir kavanoz içine yerleştiriyoruz.

Evde çilek tohumu nasıl elde edilir sorusuna cevap bulduk, çilek ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen etiketleri takip ediniz.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski