Civciv ne yer, sorusuna cevap bulabileceğiniz detaylı bir paylaşım sizleri bekliyor. Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte hobi amaçlı civciv yetiştiriciliği çoğaldı. İlk kez civciv büyüteceksiniz ya da civciv ne yer merak diyorsanız lütfen okumaya devam ediniz.

Civcivler yumurtadan çıktıklarından itibaren, gün geçtikçe güçlenen bir gagaya sahiptirler. Güçlü gagaları ve yemek yemek iç güdülerinden dolayı dinlenme dışında sürekli etrafı gagalar ve yemek ararlar.

Yumurtadan yeni çıkan civcivler ne yer
Civciv ne yer ?


Civciv ne yer ? 

Doğada civcivler bolca böcek, yeşillik ve solucan yerler. Gurk tavuk altına konulan ya da kuluçka makinesine yüklenen yumurtalar yaklaşık 21 içinde gelişimini tamamlar ve içerisinden bir civciv çıkar. Civciv yumurtadan çıktığı ilk andan itibaren gördüğü her şeyi gagalamaya başlar. İç güdüsel olarak yemeye programlıdır diye biliriz. Peki bu dönemde civciv ne yer ?

Granül civciv yemi 

Civciv ne yer sorusuna verilebilecek en nitelikli cevap yem firmaların üretmiş olduğu hazır granül civciv yemidir. Bu yemlerin içerisinde civcivin gelişimi sağlıklı şekilde tamamlamasını sağlayacak mineral ve vitaminler bolca bulunmaktadır. Eğer civciv beslemeye karar verdiyseniz kalitesine güvendiğiniz bir markanın civciv yemini satın alıp civcivleri besleye bilirsiniz. Yemin taze olduğuna dikkat edin.

Arpa buğday ve mısır 

Arpa, buğday ve mısır civcivlerin ana besin kaynakları arasında yer almaktadır. Yeni yumurtadan çıkmış olan bir civciv büyük parçaları yemekte zorlanır, bu nedenle civcivini besleyen tavuklar bu besinleri gagalarıyla parçalayarak civcivlere yedirir. Sizde civciv beslerken mısır, buğday ve arpayı küçük parçalar haline getirdikten sonra yedire bilirsiniz.

İnce bulgur 

Civciv aldınız ama yem alacak yer bulamadınız kısa süreli hazır bir besine ihtiyacınız varsa kullana bileceğiniz bir besin. İnce bulgur civcivin yiyebileceği boyutta ve kalitededir. Sürekli olarak sadece bulgur verilmesi tavsiye edilmez, civciv için yapılacak olan yem karışımı içerisinde ilave edile bilir.

Canlı yem ve yeşillik

Civcivlerin yumurtadan çıkar çıkmaz etrafındaki her şeyi gagaladıklarından bahsetmiştik, bu durum doğuştan iç güdüsel olarak açlığını gidermek isteyen her civcivin uyguladığı bir davranıştır. Canlı yemler ve yeşillikler civcivin ihtiyaç duyduğu protein ve mineralleri karşılamaktadır. Yeşillik verirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, zirai ilaç kullanılan ürünlerin iyi yıkanmasıdır.

  • Un kurdu
  • Solucan
  • Salyangoz
  • Kıvırcık
  • Ispanak
Civciv beslerken taze ve uygun boyutlarda besinler vermeyi tercih edin. Bayat  ya da küflü ekmekler kanatlılar tarafından tercih edilse de onlar için zararlıdır. Civciv büyütmeye karar verdiğiniz andan itibaren öncelikle güvenilir satıcılardan civciv yemi temin edin. Civciv ne yer sorusuna cevap bulduk daha fazlası için lütfen takip ediniz.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski