Gurk tavuk nedir ve nasıl anlaşılır, sorusuna cevap bulabileceğiniz kısa bir paylaşım hazırlardım. Hobi amaçlı kanatlı hayvan bakıcıları, bu uğraşa ilk adım attıklarında daha önce hiç duymadıkları bazı kelimeler ile karşılaşıyor, gurk tavukta bunlardan birisi.

Şimdi hep birlikte gurk tavuk nedir ve gurk tavuk nasıl anlaşılır sorularına cevap bulalım.

Gurk tavuk nedir ve nasıl anlaşılır ?
Gurk tavuk nedir ve nasıl anlaşılır ?


Gurk tavuk nedir ? 

Gurk tavuk kelimesi, kuluçkaya yatmaya hazır olan tavuklar için kullanılmaktadır. Tavuklar üremek için biriktirdikleri yumurtaların üzerine yatarak 21 gün süren kuluçka dönemine girerler. Bu döneme giren tavuklara halk arasında gurk tavuk denilmektedir.

Bu dönemde tavuk yeni yumurta yapmaz ve sağlıklı civciv yetiştirmek üzre yumurtalarıyla ilgilenir. Ayrıca özel ilgi ve bakım gerektirir. Bir önceki makalede "gurk tavuk altına kaç yumurta konur" sorusuna cevap vermiştik, şimdi kümes de ki tavuğun kuluçka dönemine grip girmediğinden nasıl emin olabiliriz, bunları inceleyelim.

Gurk nasıl anlaşılır ?

Tavuklar kuluçkaya yatma eğili göstermeye başladıkların da, bir takım farklılıkları da gözlemlenebilir.

 1. Follukta bulunan yumurtaların üzerine yatarlar ve korumacı davranırlar. 
 2. Tavukların kırmızı renkte ibikleri bulunur. Bu dönemde ibik yavaş yavaş pembeleşir ve kırmızılık giderek azalır.
 3. Vücut ısıları yükselir. Tavuğa dokunduğunuzda bariz sıcaklık hissedilir.
 4. Tüyleri kabarık ve saldırgandır. Gurk tavuklar genellikle saldırgan tavırlar sergiler ve tüyleri kabarıktır.
 5. Gurk ve buna benzer anormal sesler çıkartırlar.
 6. Yumurta üzerine yatar ve kovsanız dahi size karşılık verme pahasına yumurtaları terk etmezler.

Yukarıda belirtilen farklılıkları kümesinde gözlemliyorsanız tavuğa gurk olmuş teşhisini koyabilirsiniz. Şimdi bakımı ve daha fazlası için kolları sıvama vakti gelmiş demektir.

2 Yorumlar

 1. benimki market yumurtası koydum bitane üstüne yatıyor kalkmıyor 3 4 saat sonra kalkıyor ve yaklaşık 2 aydır yumurta yapmıyor birde önceden benden kaçmıyordu artık kaçıyor kümese döllü yumurta koydum 3 saat felan üstüne yattı sonra kalktı gitti cevaplarsanız sevinirim

  YanıtlaSil
 2. Yaw abi biraz oku öğren oyle hemen tak diye yumurta konur mu muhtemelen yumurta gurku olduğu için yatmiyodur hic yumurta katmayacaktin 2 günde geçerdi

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski