Yaz Mevsiminde Yetişen Meyveler Nelerdir?

Yaz mevsiminde yetişen meyveler hakkında hazırladığımız bilgilere göz atın. Mevsiminde yetişen tarım ürünlerinde daha az tarımsal ilaç kullanılıyor, güneş ve topraktan aldığı vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırıyor.

Mevsiminde yetişen meyveler turfanda yetişenlere nazaran daha faydalı olduğu çoğu uzman tarafından söyleniyor. Soranzii'de okurları için yaz mevsiminde yetişen meyveleri isimlerini, ay, ay listeledi. İşte tüm liste.

Yaz mevsimi bulunduğumuz (kuzey yarım küre) yarım kürede 21 Haziran'da başlayarak 22 Eylül'de son buluyor. Tamda bu tarihler arasında yetişen, doğal ve sağlıklı meyve ve sebzeler hangileridir hep birlikte inceleyelim.

Çilek

Çilek ülkemizde ve dünyada yıl boyu yetiştirilen bir meyve olsa da, gerçek anlamda çilek yemek istiyorsanız haziran ayında tüketmenizi tavsiye ederim. Doğada çilekler yaz mevsiminin gelmesiyle yenilecek hale geliyor. Bu arada bir porsiyon çilekte portakaldan olandan daha fazla "C" vitamini olduğunu biliyor musunuz ?

Şeftali

Yaz mevsiminde yetişen ve sıkça tükettiğimiz diğer bir meyve ise şeftali. Ülkemizde, şeftali en çok Bursa ve Denizli, Mersin ve İzmir şehirlerinde yetişiyor. Yaz aylarında yiyeceğiniz bir şeftali günlük almanız gereken C vitaminin %15'ni karşılar. Şeftali yemek bağırsaktaki hasarlı bakteriler için faydalıdır ve kabızlığı önleyerek sindirimi düzenler.

Kayısı

Kayısı yaz aylarında yetişen düşük kalori ve yüksek lift içeren bu sayede sindirimi düzenleyerek kabızlığa iyi gelen bir meyve. Kayısı içeriğinde A,C ve E vitamini içerir ve kalp damar sağlığı için çok faydalıdır. Ülkemizde kayısı yaz aylarında Malatya ilimizde yetişmektedir, ülkemizde bulunan kayısı ağaçlarının neredeyse %49'u bu ilde bulunur.

Erik

Erik ülkemizde yaz mevsiminin gelmesiyle olgunlaşarak yenilmeye başlanıyor. Özellikle can eriğinin kilosu ilk baharda 750 liradan satışa sunulurken, yaz aylarında bollaşarak ucuzluyor. Erik ülkemizde bir çok şehirde yetişir, ege bölgesinde turfanda ve ticari erik yetiştiriciliği yaygın olarak yapılır.

Kiraz 

Kiraz, yaz aylarında yetişen ve bolca tüketilen meyveler arasında. İç Anadolu ve Ege bölgesinde ticari kiraz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde en çok kiraz yetiştiren şehir ise İzmir'dir. Kiraz meyvesinin ve kiraz sapının bir çok faydası bulunmaktadır. Kalorisi en düşük meyveler sınıfındadır.

İncir

İncir sulak alanlarda yetişen, özellikle Akdeniz iklimini seven, kurutularak ve taze halde yenilen en lezzetli yaz meyveleri arasında yer almaktadır. İncir en çok  Aydın ve Antalya şehirlerimiz yetişir. Kabızlık ve sindirim sorunlarına iyi gelir.

Dut

Dut meyvesinin bir çok çeşitti bulunur. Taze yenmesi meyvenin hassas oluşundan zor olsa da pestil çokça satılır. İpek böceğinin ana besin kaynağı duy yaprağıdır ve ülkemizde en çok Tunceli ve Elazığ şehirlerinde dut yetiştiriciliği yapılır.

Kiraz ve Vişne

Marmara ve Ege bölgesinde yoğun şekilde kiraz ve vişne yetişmektedir. Kiraz ve vişne meyvesinin kendisi kadar sapı da çok faydalıdır. Haziran ayında hasadı başlar, özellikle Nopolyon kirazı, Avrupa ülkelerini bolca ihraç edilir.

Üzüm

Üzüm meyvesinin ülkemizde onlarca türü yetişmektedir. Üzüm meyvesi ve üzüm yaprağı Ağustos ayında hasat edilmeye başlar ve bu hasat ortalama kasım ayına kadar devam eder. Üzümün taze meyvesi, yaprağı, kurusu ve şarabı oldukça talep görmektedir.

Karpuz

Ülkemizde en lezzetli karpuz Adana şehrimizde yetişmektedir. Ocak ayı ortalarında ilk tohumlar filizlendirilmek üzere toprağa ekilir. Karpuz hasat zamanı sıcaklığa bağlı olarak ortalama Ağustos ayında başlar. Karpuzun zayıflatıcı etkisi yanı sıra damar sertliğine ve kan dolaşımına olan faydalısı da bilinmektedir.

Kavun

Kavun ülkemizde özellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde bolca yetişmektedir. Farklı çeşitleri farklı lezzetlere sahiptir. Ağustos ve Eylül ayları arasında hasat edilir. Sindirimi rahatlatması ve bağışıklık sitemini güçlendirme bilinen faydalarından sadece ikisidir. 

Kavunun ana vatanı Orta Asyadır ve dünyaca ünlü olan kantalup kavunu ilk olarak Van ve Diyarbakır bölgesinde yetişmekte olmasına rağmen şu an tüm dünya da yetiştirilmektedir. Japonya'da kavun yetiştiriciliği enteresan bir hal almıştır, her yıl haberlerde lüks bir ev fiyatına kavun satıldığı haberini görebilirsiniz.

Turfanda değil de, mevsiminde sağlıklı meyveler yemek istiyorsanız, özellikle yaz mevsiminde yetişen meyveler listesinde belirtilen aylarda alışveriş yapmayı tercih edin.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url