Domates Tohumu Nasıl Çimlendirilir?

Domates tohumu nasıl çimlendirilir ya da filizlendirilir, sorusuna detaylı cevap bulabilmek adına detaylı bir makale hazırlamış bulunuyorum. Okurlarımızdan İsa N. iletişim sayfasından bana ulaşarak "domates çekirdekleri nasıl çimlendirilir" sorusuna ithafen hazırlanmıştır.

Her sağlıklı ve olgunlaşmış tohum gibi domates tohumları da 3 ayrı kısımdan oluşur. Tohumun merkezinde embriyo, orta bölümde besin dokusu ve son olarak tohum kabuğu bulunur. Şimdi hep birlikte hem geleneksel hemde bilimsel veriler ile domates tohumu nasıl çimlendirilir birlikte inceleyelim.

Domates Tohumu Nasıl Çimlendirilir ?

Domates çekirdeklerinin her biri sağlıklı bir tohum adayıdır ve gerekli şartlar sağlanarak toprağa ekim yapıldığı taktirde domates tohumları ortalama 7 gün içiresinde çimlenir.

Domates tohumu çimlendirmek için gerekli şartlar ;

  • Domates tohumları çimlenmesi için hava sıcaklığı ortalama 16 ile 20 derece olması gerekir.
  • Domates tohumlarını ekeceğimiz toprağın sıcaklığı ortalama 22-26 derece sıcaklıkta olması gerekir.
  • Kuru domates tohumlarının en az 4 saat boyunca suda bekletilmesi çimlendirmeyi hızlandırır.
  • Toprak seçimi filizlenme için çok önemlidir. Tohum çimlendirme toprağı ya da yumuşak bir toprak çeşidi tercih edilmelidir.
  • Tohum toprak altına sadece üstü örtülecek derinliğe ekilmelidir.
  • Sulama, toprağı nemli tutarak spreyleme yöntemi ile yapılmadır.

Domates tohumu nasıl çimlendirilir sorusuna daha detaylı cevap almak için lütfen videoyu izleyiniz. Her sağlıklı tohumun filizlenmeden önce kök oluşumuna ihtiyaç duyduğunu lütfen unutmayın. Sağlıklı bir tohum embriyosu filizlenmeden önce toprağa kökçük salarak topraktan edindiği besin maddeleri ile çimlenme ya da filizlenme eğilimi gösterir.

İhtiyaç dahilinde yorum yazarak ya da iletişim sayfasından sorularınızı bana iletebilirsiniz. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url