Eğer en iyi Türk kahvesi markası hangisi sorusu aklınızı kurcalıyorsa en doğru adrestesiniz. 


Kültürümüzün bizlere mirası olan Türk kahvesinin dünyada eşi benzeri olmayan bir pişirilme yöntemine ve lezzete sahip. Kimisi sade, kimisi tek şekerli ya da orta şekerli tercih edilen en lezzetli Türk kahvesi markası hangisidir ve En iyi Türk kahvesi nereden alınır hep birlikte inceleyelim.


$ads={1}


En iyi Türk kahvesi markası hangisi ?


Marka tavsiyesi yapmadan önce Türk kahvesinin kültürel değeri ve bize bıraktığı mirastan azda olsa bahsetmek istiyorum. Osmanlı devletinin Kanuni Sultan Süleyman tarafından yönetildiği dönemde 1543 yılında yemen valisi tarafından çok beğenilen Kahve İstanbul'a getirildi.


En lezzetli Türk kahvesi markası hangisi ?
En iyi Türk kahvesi markası hangisi ?


O dönemde Osmanlı için kahve yeni bir içecekti ve pişirilme yöntemi zamanla geliştirilerek şu an kullandığımız şekle evrildi.


Türk kahvesi ve kültürü 2013 yılında Azerbaycan'ın başkenti  Bakü’de UNESCO tarafından düzenlenen Somut olmayan dünya mirasları listesine eklendi. Bu değer bizim olduğu için bununla hoşnut olmak ve bunu bilmenin hakkımız olduğunu düşünüyorum. 


Yazımın sonunda kahve çekirdeğinin Türkiye'de yetişmemesine rağmen neden adının Türk kahvesi olduğunu açıklayacağım. Gelin şimdi hep birlikte En iyi Türk kahvesi hangisi inceleyelim. 


Kurukahveci Mehmet Efendi


Tarihine baktığımızda en eski ve en lezzetli Türk kahvesi markalarından birisi Kurukahveci Mehmet Efendi’dir. 1871 yılında Babasının baharat ve kahve çekirdeği satan dükkanının başına geçen Mehmet Efendi kahve çekirdeğini öğütülmüş ve paketlenmiş şekilde satmaya başlayarak sektörün ilk hazır kahve satan işletmesi oldu. Babadan oğulla devir alınmaya devam eden bu işletme ülkemiz yanı sıra Avrupa ülkelerinde de tanınan ve rağbet göre Türk markası olmaya devam etmektedir.


Kurukahveci Mehmet Efendi

Yıllardır ve bugünde dahil olmak üzre ülkemizde en çok tercih edilen, en lezzetli Türk kahvesi olarak bilinen markadır. Açık konuşmak gerekirse market reyonlarında bile sıklıkla reyonlarda tükendiğini diğer markaların ise bu markaya nazaran çok az tercih edildiğini gözlemleye bilirsiniz.


Kahve Dünyası Türk kahvesi


Son yıllarda en popüler ve lezzetli Türk kahvesi markalarından bir diğeri. Orta kavrulmuş, çok kavrulmuş ve damla sakızlı Türk kahvesi ürünleri ile damaklarda muhteşem lezzetler bırakıyorlar. 


Kahve Dünyası

Kahve dünyası Türk kahvesi nereden alınır diye merak ediyorsanız eğer 3 mağazaya uğraya bilirsiniz. Öncelikle neredeyse Tüm Alışveriş merkezlerinde bir şubeleri bulunuyor ve farklı kahve seçenekleri de burada sizleri bekliyor. Kendi İnternet siteleri üzerinden 70 farklı ürünü satın alabilir ya da arkadaşlarınıza hediye gönderebilirsiniz.

Ortalama 30 dakikada kapıya servis yapan Getir uygulaması üzerinden kahve dünyası Türk kahvesi satın alınabiliyor. Migros marketlerde reyonlarda bu ürünü bulup satın alabiliyorsunuz ya da Migros sanal market uygulaması üzerinden kapınıza sipariş edebilirsiniz.


Kocatepe Türk Kahvesi


En iyi Türk kahvesi hangisidir sorusuna cevap olabilecek lezzette olan bir diğer marka bence Kocatepe Türk kahvesi. Ankara'da bulunduğum bir dönemde ODTÜ şubesinde kahveyi tatma fırsatı buldum. Ankara'da çok ünlü bir marka olmasına rağmen ülkemizde sadece 21 şubesi bulunuyor. 


Kocatepe Türk Kahvesi


Bu kahveyi satın almak istiyorsanız eğer Migros marketlerden ya da internet alışveriş sitelerinden sipariş verebilirsiniz.


Nuri Toplar Türk Kahvesi


Odun ateşinde kavrulmuş Türk kahvesini daha önce hiç denediniz mi ?  Emin olun daha önce tatmadığınız bir lezzet. Emin önünde odun ateşinde kavurduğu kahve çekirdekleri ile Türk kahvesi satışı yapan Nuri Toplar markası son dönemde kıymeti bilinen en lezzetli markalardan birisi.


Nuri Toplar Türk Kahvesi

Eğer bu markaya ait Türk kahvesini satın almak istiyorsanız, İnternet sitesinden, Migros marketlerden ya da odun ateşinde taze kavrulmuş ve çekilmiş kahvenizi Tahtakale Hasırcılar çarşısında bulunan şubeden satın alabilirsiniz.


En iyi Türk kahvesi nereden alınır ?


En Lezzetli Türk kahvesi nereden alınır ?
En iyi Türk kahvesi nereden alınır ?


En iyi Türk kahvesi markası olarak şüphesiz Kurukahveci Mehmet Efendi Türk kahvesi diyebilirim. İstanbul'a turist olarak gelen ya da bu şehirde ikamet eden bir çok kişi, Eminönü Mısırcılar çarşısından çıktıktan sonra Rüstem Paşa caddesi üzerinde olan şubesine gidip oradan kahve satın almıştır.


Emin olun orada hazırlanan ve satın alınan kahvenin lezzeti bambaşka. 

En iyi Türk kahvesi nasıl yapılır ?


Önce hangi kahve markasını tercih edeceğimize karar verdik sonra satın aldık şimdi ise en iyi Türk kahvesi nasıl yapılır onu inceleyeceğiz. Günümüz şartlarında artık herkesin evinde bir Türk kahvesini yapan bir makinesi var ama siz hala cezvenin verdiği lezzeti arıyorsanız size göre bir tarifimiz kesinlikle var. Eğer makine almayı düşünüyorsanız, En iyi Türk kahvesi makinesi hangisi adlı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Şimdi gelelim tarife.

  1. Bakır cezvenin içerisine kişi sayısınca fincan dolusu su koyuyoruz. Suyun klor içermeyen içme suyu olduğuna dikkat edin.
  2. Suyun soğuk olması köpüğün bol olmasına oda sıcaklığında olması ise az olmasını sağlar. Damak tadınıza göre suyun sıcaklığını ayarlayın.
  3. Su dolu cezvenin içine her bir fincan için iki çay kaşığı Türk kahvesi ekleyin.
  4. Kısık ateşte kahveyi pişirirken bir yandan karıştırmaya devam edin.
  5. Köpük oluşmaya başladıktan sonra kaşığı çıkartın ve piştiğine emin olduktan sonra fincana dökün.
  6. Türk kahvesinin yanında su ikram etmeyi unutmayın, afiyet olsun.

Türk kahvesi ismini nereden alıyor ?

Kahve çekirdeklerinin ülkemizde yetişmemesine rağmen neden Türk kahvesi olarak anıldığını hiç merak ettiniz mi ? Tabi ki işin sırrı kahve çekirdeğinin yetiştirildiği yerde değil işin sırrı pişirilme yöntemi ve kültüründe.

Türk kahvesi kültürü ve geleneği, eşsiz pişirilme ve sunum yöntemleri zamanda tüm dünya tarafından Türklere özgü olarak tanınmış ve somut olmayan kültürel miraslar listesine Unesco tarafından dahil edilmiştir. 

1 Yorumlar

  1. Bende her zaman mehmet efendi markasını tercih ediyorum ama diğer markalarıda deniyeceğim

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski