Fare Ne Yer? Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Fare ne yer ve farenin sevdiği yiyecekler nelerdir sorularına en detaylı cevabı bulacağınız makaleye hoş geldiniz.

Fareler, dünyada insanlar için ayrılmış gıda stok'unun neredeyse %3'nü bir şekilde yiyor. Dünya genelinde vermiş olduğu mali zarar oldukça yüksek ve bu istilanın kesin olarak bir çözümü maalesef yok. Fare istilalarına karşı başarılı olmamız için öncelikle fare ne yer hatta onları yakalamak üzere farenin sevdiği yiyecekler nelerdir öğrenirsek onları daha hızlı etkisiz hale getirebiliriz.

Makale içerisinde fındık faresi ve lağım faresine özel iki başlık bulunmaktadır. Detayları öğrenmek için lütfen makalenin devamını okuyunuz.

Fare Ne Yer?

Bu başlık altında doğada fındık faresi ne yer ve lağım faresi ne yer sorusuna cevap bulacağız eğer fare kapanı üzerine ne koyacağınızı merak ediyorsanız direkt farenin sevdiği yiyecekler nelerdir başlığında paylaşılan video izlemenizi tavsiye ederim.

Fare hepçil beslenen canlılardır. Yiyecek ayırt etmeden her şeyi yiyebilir ama zannedenin aksine doğada peynir aramazlar. Farelerin türünün kalıplaşmış olduğu fiziksel özellikleri ve yaşam biçimleri doğada daha çok yemeyi tercih ettikleri besinler üzerinde etki etmektedir.

Fındık Faresi Ne Yer?

Fındık faresi doğada ağaç köklerinin dibinde yaşamayı tercih eder. Çok iyi tırmana bilmelerine rağmen fareler kamufle olmak için ağaç diplerinde bulunan kurumuş ceviz, fındık, ağaç tohumlarını tüketirler. Kök sebzelerini yemeği sevdikleri bilinmektedir bostanlarda toprağı kazarak havuç, turp ve soğan köklerini çıkartarak yiyebilirler.

Fındık fareleri küçük boyutlarından dolayı çok az besin tüketirler. Karşılarına çıkabilecek her türlü besin maddesini değerlendirmelerine rağmen en çok tercih ettikleri besin karbonhidrat ağırlıklı besinlerdir.

İlgili içerik : Fare Nasıl Yakalanır?

Fındık fareleri eğer ev, iş yeri gibi yaşam alanında bulunuyorsa bulabildiği her şeyi yemekten çekinmeyeceklerdir. Bunlara tuvalet terlikleri, kablolar, kartonlar ve hatta kıyafetler bile dahildir. Farelerin sürekli olarak uzayan ön dişleri sürekli kemirerek törpülenme gerektirir. Bu durum onları her şeyi yiyen memeli kemirgenler olmalarına sebep olmaktadır.

Lağım Faresi Ne Yer?

Lağım fareleri kesin olarak insanların yaşam alanlarına yakın noktalarda yaşamlarını sürdürmektedir. Lağım faresi ne yer sorusuna kısa cevap vermek kesinlikle mümkün değildir çünkü yamyamlık yaparak kendi yavrularını dahi yedikleri bilinmektedir.

Sıçan ya da lağım faresi hepçildir. Genel olarak leş ve protein ağırlıklı beslenmeyi tercih ederler. Aynı zamanda avcılıkta yapmaktadır. Kendilerinden küçük olan fare türlerini, böcekleri, yılanları, kurbağaları ve gücünün yettiği her canlıyı yakalarsa yiyebilir.

İlgili içerik : Farenin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Farenin Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Farenin sevdiği yiyecekler başlığında yazanlar özellikle fare yakalamak için kapan kurmak zorunda kalan ziyaretçilerimizin okumasında fayda var. Fareler hepçildir ama bazı gıdaları yemekten çok daha zevk alırlar ve asla hayır diyemezler.

Farenin peynir ve süt türevi besin maddelerini çok sevdiği halk arasında bilinen yanlış bilgiler arasındadır yerler ama çok sevmezler.

Farenin Sevdiği Yiyecekler Listesi:

 • Fıstık ezmezi
 • Çikolata
 • Gofret
 • Kurabiye
 • Çekirdek
 • Pişmiş et
 • Sucuk
 • Pastırma
 • Sosis
 • Fındık, fıstık, ceviz gibi kuru yemişler
 • Arpa, buğday, mercimek, nohut
 • Kedi, köpek maması
 • Balık

Fareyi yakalamak üzere fare en çok neyi sever diye araştırma yapıyorsanız kesinlikle yapmanız gereken farenin daha önce yaşam alanınızda yediği bir şeyi ona yem olarak vermenizdir.

İlgili içerik : Fare Kapanı Nasıl Kurulur?

Örnek vermek gerekirse kümese dadanan ve tavukların yemini yiyen bir fare için fare kapanına tavuk yemi konulması daha mantıklı olacaktır. Aynı zamanda ev içersin de çerez poşeti fare tarafından delinerek yenildiğini düşünüyorsanız onu çerezle yakalamayı denemek çok daha kısa yoldan sonuca ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

İçeriğin devamında, farenin yediği besinler hakkında Google üzerinde araştırılan ama cevapsız kalan soruları cevaplayacağız. Eğer sizin de aklınızdan geçen sorunun cevabı bu makalede yoksa lütfen yorum yazarak ya da iletişim sayfasından bize iletin.

Fare Yumurta Yer mi?


Farelerin kümeslerden yumurta çaldığı tavuk besleyen kişiler tarafından bilinmektedir. Fındık fareleri aydınlıkta tavuk kümeslerine girmeye korkaklar çünkü küçük boyutları tavuk saldırıları kaldıramaz ve fark edilirse kesinlikle tavuklar tarafından öldürülürler.

Toprak zemin üzerine kurulmuş tavuk kümeslerin içerisine tünel açan lağım fareleri folluklarda bulunan yumurtaları yer ve açtıkları tünellere yumurtaları saklayabilirler. Özellikle kuluçkaya yatmış ve içerisinde civciv oluşan yumurtaları yemeği daha çok severler.

Fare Kulak Yer mi?

Lağım faresi ne yer başlığı altında bu soruya ufakta olsa cevap olacak bir cümle paylaşmıştım. Fareler aç kaldığı takdirde kendi yavrularını hatta diğer fareleri dahi yerler. Bu tamamen ne kadar aç kaldıkları ve kıtlıkta olup olmadıklarıyla alakalıdır.

İlgili içerik :Klozetten Fare Gelmemesi için Ne Yapmalıyım?

Kıtlık dönemlerinde farelerin insanlara saldırdıkları bilinmektedir bu nedenle fare kulak yer mi sorusuna evet yer diyebiliriz. İstisnai bir durum olmasına rağmen fareler insanların yumuşak dokularını kemirerek yerler, kulak, burun, parmak, dudak farelerin yediği diğer uzuvlardır.

Fare Civciv Yer mi?


Yeni kümes kuran arkadaşlardan fare civciv yer mi ve fare tavuk yer mi sorularını oldukça fazla duyuyoruz. Kümeste ölü bulunan her civciv ya da tavuğun suçlusu fareler olamaya bilir ama fareler genel olarak avcılardır.

Fındık fareleri karanlıkta kümes içerisine girerek küçük civcivleri kemirerek yer. Hatta açtıkları tünellerin içine çekerek saklayabilirler. Lağım fareleri hem tavuk hem de civcivleri rahatlıkla kemirerek yiyebilir. Tavuklar karanlıkta neredeyse hiç göremezler ve saldırılara karşı tepkisiz kalırlar. Hareket etmeyen tavukların kursaklarına parçalar ve içindeki yemleri yiyerek tavuğun ölmesine neden olur.

Fare Çekirge Yer mi?

Fare avcı kemirgendir, çekirge, böcekler, küçük kuş türleri, küçük sürüngenler olmak üzere gücü yettiği bir çok canlıyı avlar ve yerler. Fareler yiyecek ayırt etmeyen hepçil beslenen memelilerdir.

Fare Fındık, Ceviz, Buğday Yer mi?

Fındık, ceviz ve buğday farenin en sevdiği yiyecekler arasında kesinlikler yer alır. Bu gıdaların depolandığı ambarlarda fare ile mücadele etmek nerede imkansızlık derecesinde zordur ve büyük yoğunluklu fare istilalarına maruz kalır.

Fare zehirlerinin buğday formunda yapılmalarının sebebi de buğdayı çok severek tüketiyor olmalarıdır. Fareler karbonhidrat ağırlıklı tohumları severek tükettikleri bilimsel olarak kanıtlanmış bir veridir.

Fare ne yer sorusuna detaylı şekilde cevap bulabileceğiniz makalenin sonuna geldik. Daha fazlası için lütfen E-posta aboneliğe üye olun.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url