Fare Zehiri Yedikten Ne Kadar Sonra Ölür?

Fare zehiri yedikten ne kadar sonra ölür sorusuna cevap arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Fare ile mücadelede farenin zehri yediğine ve uzun süre yaşadığına şahit olmuşsunuzdur. Bu durum fare zehrinin etki göstermediği ya da fareyi öldüremediği sorularını akla getiriyor. Aynı zamanda farenin zehri yedikten ne kadar süre sonra öleceğini bilmek yaşam alanlarında daha rahat hareket etmemizi sağlar.

Fare Zehiri Yedikten Ne Kadar Sonra Ölür?

Farenin varlığı tespit ettiniz, buğday taneli ya da pasta fare zehri kullanarak fareleri öldürmeyi hedeflediniz. Peki fare zehri kaç saat sonra etki eder?

Fare zehirleri ortalama 4 ile 6 gün içinde fareyi öldürür. Fare yaklaşık 96 ile 144 saat içinde fare ölecektir.

Bu süre fare zehrinin markasına göre değişebilir. Farenin yediği zehir miktarda ölümün süresini uzatıp kısaltabilir. Peki neden fare zehirleri anında öldürmüyor?

Fare zehirlerin içinde antikoagülanlar etken maddesi bulunur. Kanın pıhtılaşmasını engeller ve sulanan kan bir süre içinde iç kanamaya neden olur ve fare ölür. Fareler çok sosyal hayvanlardır. Birbirlerinin dişlerini tımarlar ve bu yöntemle mesajlaşır.

Eğer bir fare yediği zehirden çok kısa sonra ölecek olursa sürüdeki diğer fareler aynı zehri yemekten kaçınırlar. Bu nedenle fare zehirlerinin etki süresi daha uzun tutulmuştur.

İlgili içerik : Fare Nasıl Yakalanır?

Zehirlenen Fare Nerede Ölür?

Farenin zehri yediğini tespit ettiniz ama farenin ölüsüne ulaşamıyorsunuz. Öncelikle zehrin etki süresi beklenmelidir. Ortalama 4 ile 6 gün sonra en yakın su kaynağına bakılmalıdır. Zehir yiyen fare çok susar ve genellikle fare ölüleri su kaynaklarına yakın civarda ölüleri bulunur.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url