Tavuk yem yemiyor ne yapmalıyım sorusu aklınızı kurcalıyorsa doğru adrestesiniz. Tavuklarda gözüken hastalıklar özellikle mevsim geçişlerinde, çok sıcak, çok soğuk havalarda sıklıkla görülmeye başlar.


tavuklar neden yem yemez?

Hasta olan tavuğun ilk belirtisi iştahsızlıktır. Tavukların yem yemediğini gören kümes sahipleri, "tavuklar neden yem yemez" ve "yem yemeyen tavuk nasıl beslenir" gibi soruları arama motorlarında aratıp problemi çözmeye çalışmaktadır. Bizde bu makalede hastalanan, yem yemeyen tavuklara neler yapılması gerektiğine açıklık getireceğiz ve son olarak tavukların iştahı nasıl açılır sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

 $ads={1}


Tavuk yem yemiyor ne yapmalıyım?

Öncelikle, tavuklar neden yem yemez sorusuna cevap bulalım. Tavuk eğer sağlıklıysa doğası gereği yem yemek umuduyla her şeyi gagalar. Sağlıklı tavuk sürekli gezer, gezinirken toprağı eşeler, solucan, börtü, böcek peşinde koşar. Tavuk yem yemeyi bıraktıysa ve durgun şekilde kenarda bekliyorsa bir şeylerin yanlış gittiği kesindir.

Yukarıda yapmış olduğum açıklama neticesinde tavukların neden yem yemediğini anlamış olduk. Peki, yem yemeyen tavuk nasıl beslenir? Eğer tavuk sağlıklıysa kesinlikle yem ihtiyacını karşılar. Hasta tavuğa, zoraki yem yedirmek bize hiç bir şey kazandırmayacaktır. Hasta tavuğa tedavi uygulanmadığı sürece yem yedirmenin hiç bir anlamı yoktur.

Tavuk yem yemiyor ise buna neden olan hastalığın teşhis edilip tedavi uygulanması gerekir.

Tavuklarda hastalık teşhisi nasıl yapılır?

Tavuklarda kesin hastalık teşhisi laboratuvar ortamında ölü bir tavuk üzerinde yapılan inceleme sonucu yapılabilir. Bu yöntem genellikle binlerce tavuk üreten yumurtacı tavuk, etlik tavuk, civciv tesislerde kullanılmaktadır.

Kendi halinde 20-30 tavuk besleyen kümesler için laboratuvar incelemesi çok maliyetli olacaktır. Hasta tavuk, sahibi tarafından gözlemlenir, incelenir ve son durum veterinere anlatılarak gerekli teşhis konulması ve tedavi için gerekli ilaçların alınması sağlanır.

Tavuğun hastalığının teşhisi için aşağıdaki soruların cevapları çok etkili olacaktır.
 • Tavuk nefes alıp verirken hırıltı sesi çıkartıyor mu?
 • Nefes alıp vermekte zorlanıyor mu?
 • Göz, ağız ve burunda sulanma, akıntı var mı?
 • Gözler ve kafada şişme var mı?
 • Duruşta bozukluk, felç var mı?
 • Tavuğun dışkısı ne renk?
Tavuklarda en çok rastlanan hastalıklar, solunum yolu hastalıklarıdır. Bu hastalıklar arasında bir çok benzerlik bulunur ve çoğu zaman aynı anda seyreder. 

Örneğin; solunum yolu rahatsızlığında tavukta ağız ve burunda akıntı, gözlerde şişme gözükür. Dışkısı kısmen normal nadiren yeşildir. Tedavi için antibiyotik ve vitamin kullanımı şarttır. Tavuk vebası olarak bilinen Newcastle ve farlı bir solunum yolu rahatsızlığı olan CRD neredeyse aynı seyreder.

Yem yemeyen tavuklar tespit edildiği andan itibaren diğer tavuklara hastalık bulaştırmaması için kümesten çıkartılarak tedavisi için gerekli adımlar atılmalıdır.

 $ads={2}


Tavukların iştahı nasıl açılır?

Sağlıklı tavukların genellikle iştahları yerinde olur. Yetişkin bir tavuk, cinsine bağlı olarak ortalama 120 gram ile 180 gram arasında kuru yem yer. Eğer tavuk sağlıklıysa bunu yiyene kadar durmaz. Hasta bir tavuk yada civcivler için iştah acıcı yöntemler bulunmaktadır.

 • Tavuklarda Multivitamin takviyesi iştah açar.
 • Prebiyotik ve probiyotikler tavuğun yediği besinden faydalanmasını arttırır.
 • Mısır unu ve mısır yağı katılarak yapılan yemler tavuğun fazla hareket etmesine ve daha fazla yem yemesine yardımcı olur.
Ben hasta olan ve tedavisine başladığım tavuklar için, mısır unu ve yumurta karışımını yem olarak veriyorum. Bu yemi iştahlı şekilde yedikleri için tedavi sürecinde iyi beslenmiş olmalarını sağlıyorum.

Tavuk yem yemiyor ne yapmalıyım? sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Daha fazlası için lütfen takipte kalın.

15 Yorumlar

 1. Abim horozum topalliyor ayağını inceledim ekleminde yara var herhangi bir sişlik yok çaresi nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle geçmiş olsun. Ayak ve ayak bileklerindeki yaraya sebep olan duruma göre tedavi uygulamak gerekmektedir.

   Eğer kümes zemini dışkı ile dolu ve kirli durumda ise muhtemelen mantar ve bakterilerden kaynaklı yaralanma olmuştur. Bu durumda antibiyotik kullanmak gerekmektedir. Yoksa yara zamanla tüm vücuda yayılarak ölüme sebep olur.

   Yara fare ısırığı olabilir mi? Eğer öyle ise yara temizlenip pansuman yapılması gerekir.

   Diğer horozlar ya da kümeste geçirmiş olduğu bir kaza sonuçu yine horozun ayak ya da bileklerinde yaralanma olmuş olabilir. Bu durumda yine yarayı temizlemek ve pansuman yapmak gerekmektedir.

   Sil
 2. Abi benım tavukta yem yemiyor ayakta duramıyor sürekli uyuyor ne yapmam lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavuk kaç gündür böyle? Hastalığa dair başka hiç bir belirti yok mu? Kaç tavuğun var ve kaç tanesi hastan durumda?

   Sil
 3. Hocam Benim tavuklar da hep ishal yem yemiyorlar hep dokuyorlar ne yapmaliyim iki tensi oldu lutfen bana yardimci olun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merve hanım hastalığın bir çok nedeni olabilir. Bu durumda hastalığın öncelikle teşhis edilmesi ve sonrasında uygun ilaçların kullanılması gerekmektedir. En doğru teşhis ve tedavi veteriner hekim tarafından yapılacaktır.

   Öncelikle hasta tavuklar ile sağlıklı olanları birbirinden ayırın.

   Dışkı ne renk?
   Burun ve gaga'da akıntı sulanma var mı?
   Göz ve yüzde şişme var mı?

   Muhtemelen bir viral hastalıktır ve antibiyotik tedavisi kullanmadan geçmez. Tavuklarda hastalık bulaştıktan sonra ölümlerin önüne geçmek tahmin edilenden zor. Bu nedenle önce aşılama sonra iyi ve temiz bakım gerekiyor. Çok geçmiş olsun

   Sil
 4. Hocam tavuklarim dışkı rengi acik kahve ve gozde sislik yada Burun akintisi yok aşilari tam ishal icin ilac kyllandim ama gecmedi onere bileceginiz bi ilac var mi peki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sebebi nedir anlayamadım. Veterinere gitmekte fayda var. İlaç ismi vermek yanlış olur ama ben genel olarak tedavi için linco spectin kullanıyorum.

   Sil
 5. Abi benim tabuk dışkılarken zorlanıyor.
  Tabukların poposundada dışkı var ne yapmalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neden ishal olduğu önemli. Tavuklarda çoğu hastalık ishalle birlikte seyreder. Eğer sadece ishal varsa ben dizym 256 kullanıyorum. Sindirimi düzenliyor arkada biriken pisliği zaman içinde bitiriyor. Çok yeşillikte verme oda ishal yapar.

   Sil
 6. Horozumuzun boynu dönüyor. Videolar izleyerek sallabaş hastalığı olduğunu öğrendim. 2gündür b vitamini iğnesi vurduruyorum.sabahları antibiyotik veriyorum. Bu hastalık için ekstradan neler yapmam gerekiyor. Ölümle sonuçlanmaması için neler yapabiliriz. Bu durumda ne yemesini sağlamalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öncelikle geçmiş olsun. Hastalığın adı salmonella. Bakteriyel bir hastalık bir kaç çeşidi bulunuyor. Hastalıktan korunmak için daha önce aşı yaptırmanız gerekiyordu yani geç kaldınız. Elle beslediğiniz sürece hayatta kalır. Hastalık kümes içinde dışkı yoluyla hızla yayılır. Ayrıca anne aracılığa yumurtadan civcive bulaşır. Genellikle hastalığa yakalanan horoz iyileşşede taşıyıcı olur. Benim tavsiyem hayvanın kesin olarak salmonella olduğuna eminseniz kümesten tamamen uzaklaştırın. yediğiniz yumurtadan, tavuk etinden ya da dışkıdan size de bulaşabilir. Dikkatli olun

   Sil
 7. Lutfen yardım edin. Tavuğm bugün hiç yemek yemedi. Bugün fark ettim. Benim bu tavuk temek gördüğü an herkesten önce koşup kimseye yemek bırakmayan biri ama bugün yemek verirken çıkmadı kümesten. Yemek yemedi. Kümesten sonra çıktı gene yemek yemedi ayakta uyuyor gibi durdu ele geldi kaçmadı gitmedi. Pisliği arkada birikmişti. Ayrıca poposuna baktım. Sanki zorlanmış gibi açıp kapatıyordu. Ve kaç gün önce yumurtladığı yumurtalar kanlı çıkmıştı nesi var tavuğunun

  YanıtlaSil
 8. Tavuğumuzun gurk olduğundan emin olmak için size sorayım dedim tavuğun tüyleri kabarık ama çok sakin ama yumurta üzerinde 1 gün boyunca yattı sizce tavuğun gurk mu

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski