Yediveren Çilek Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bu makalede, yediveren çilek nedir ve yediveren çilek çeşitleri nelerdir soruları cevapladık. Ülkemizde, 2020 yılında 700 ton çilek üretimi yapılmıştır. Türkiye Dünyanın en büyük çilek üreten ülkeleri arasında yer almaktadır. Yılın 12 ayı yapılan çilek üretimi bölgelere göre sera yada açık alanda yapılmaktadır.

Yediveren çilek fidesi 1 dönemde ortalama 3 ile 4 ton arası hasat vermektedir. Gelin şimdi hep birlikte yediveren çilek nedir ve yediveren çilek çeşitleri nelerdir inceleyelim.

Yediveren Çilek Nedir?

Yediveren çilek nedir; Sene boyu mahsul veren çilek cinslerine verilen isimdir. Genellikle Nötr gün bitkisidir. Yani gelişmek için gün uzunluğundan etkilenmez. 

Çiçeklenmesi ve meyve dökmesi için gün uzunluğuna ihtiyaç duymayan yediveren çilek cinsleri yıl boyu hasat vererek avantaj sağlar. Ülkemizde yaygın şekilde yetiştiriciliği yapılan 5 farklı yediveren çilek çeşidi bulunmaktadır. 

Gün boyu 10 C derece altına düşmeyen hava sıcaklığı olan her yerde çilek yetiştiriciliği yapılabilir. 10 C derece altına düşen yerlerde seralarda veya dondan koruma amaçlı samanlama gibi işlemler yapılarak yetiştiriciliği yapıla bilen bakıma bağlı olarak yıl boyu hasat veren çilek cinslerdir.

Yediveren Çilek Çeşitleri


Ülkemizde yaygın olarak ticari ve hobi amaçlı yetiştiriciliği yapılan yediveren çeşitleri hakkında ve çeşitlere göre yediveren çilek özelliklerini bu başlık altında toparladım. Bölgenize uygun fidan seçimini buradan yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için Çilek Çeşitleri yazımı inceleye bilirsiniz.

  • Albion cinsi özellikleri: Türkiye’de en yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan çilek çeşitlerindendir. Ekim gününden itibaren 60 gün içinde verime başlar ve çilek meyvesinin olgunlaşması ortalama 30 gün sürer. 550 metre rakım üstü yerlerde ekilmesi önerilir, soğuk ve hastalıklara en dayanıklı çilek cinslerinden biridir. Lezzeti ve aroması en yoğun tür olduğu söylense de sofralarımızda bu cinsin ne kadar lezzetsiz olduğunu bilmekteyiz. Albion cinsi çilek fidesi fiyatı 10,000 adet alımlarda, adet başı 0,30 0,35 kuruş fiyatlara satılmaktadır. Batman ilimizde sertifikalı albion cinsi çilek fidanları teşvik için dağıtılmaktadır.
  • Sweet Charlie cinsi özellikleri: Albion çilek çeşitlerine göre daha alçak yerlerde yetişir yani, Sweet Charlie fidesi 800 m rakım yerlerde yetiştiriciliğe uygundur. Lezzet açısından en çok tercih edilecek türdür sıcağı sever ama nem ve sisli havalarda hastalıklar görüle bilir. Antraknoz diye bilinen çilek bitki ve meyvesine büyük zarar veren hastalığa karşı dayanıklı olduğu söylenmektedir. Sweet Charlie yediveren çilek fidesi fiyatı 10,000 adet alımlarda, adet başı 0,35 0,40 arasındadır. Hobi çilek yetiştiricilerine tavsiye ederim.
  • Monterey cinsi özellikleri: Erkenci ve yarı nötr gün çilek çeşitleri arasındadır. Meyvesi iri kırmızı ve parlaktır. Aroması yüksek ve lezzetli bir türdür. En iri çilek meyvesine sahiptir. Yaprakları ve çiçeklerini de aynı şekilde büyüktür. Türkiye’de satışı yapılmakta ama orijinal Monterey olduğuna ben inanmıyorum. Cins özelliklerini incelediğinizde normal çilek bitkisinden daha büyük yaprakları çiçekleri ve meyvesine sahip olması gerekiyor. Hastalıklara kısmen dayanıklı olduğu söylense de güzel bakım yapılması gerekmektedir.%60 nem oranı üstü ve rakım olarak 1000 metre üstü bölgelerde yetiştirilmeye uygun değildir. Serada çilek yetiştirmek isteyenler nem oranına dikkat etmelerini öneririm.
  • Rubygem cinsi özellikleri: Türkiye’de açık alanda çilek üretimi yapılan en yaygın çilek cinsleri arasındadır. Seracılık için uygun değildir sebebi külleme hastalığına yatkın oluşudur. Nemli puslu havaları sevmez. Rakım olarak 600 metre altında ve geçe sıcaklığı 15 derece altına düşmeyen nem oranı %60 üstüne çıkmayan her yerde yetişe bilir. Çilek meyvesi iri ve kırmızı içi ise açık kırmızı renktedir. Çabuk ezilmez taşımacılığa uygundur. Kokusu ve aroması lezzetli tercih edilen bir türdür.
  • Festival cinsi özellikleri: Rubygem cinsine benzer yapıya sahip olmasına rağmen lezzet konusunda o kadar başarılı değildir. Alternatif olarak yetiştirmek isteyenler deneyebilir. Türkiye’de yetiştiriciliği genelde 700 metre rakım altında yapılır sıcağı seven nem ve puslu havalardan hoşlanmayan, erkenci dediğimiz çilek türündendir.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url