Fare Nasıl Yakalanır? +9 Kesin Yöntem!

Fare nasıl yakalanır sorusu gündeminizde ise doğru adrestesiniz. Bu makalede ev, bahçe, depo, kümes veya iş yerinizi istila eden farelerden kurtulmanıza yardımcı olacak en etkili 9 fare yakalama yöntemini sizler için derledik.

Fareler uzaktan çok tatlı görünebilirler ama eğer evinize ve yaşam alanınıza girdiyse büyük bir problem haline dönüşürler. Fareler evde bulunan yiyecekleri yerler, mobilya ve kıyafetlerinizi kemirirler ve halıların üzerinde fare pislikleri ile karşılaşmanız an meselesidir.

Fare Kapanı


Fare kapanı, günümüzde fare yakalamak için kullanılan en yaygın yöntemlerden birisidir. Yapmanız gereken önce fare kapanı satın almak ve üzerine yem koyduktan sonra fare kapanını kurarak beklemek. Fare kapanını, Nalbur ve süper marketlerden satın alabilirsiniz. Kurulum ile ilgili detaylar için daha önce hazırlanmış olan fare kapanı nasıl kurulur adli yazıyı inceleyebilirsiniz.

 • Plastik eldiven kullanarak kapana ve üzerine konacak yeme kokunuzun sinmesini engelleyin.
 • Kapanı kurmak için bölge belirleyin. Fare duvar dibine yakın olarak gezinir, bu yüzden fare kapanını kurmak istediğiniz alanda duvar dibine yakın olarak kurun.
 • Yemi kapan üzerinde bulunan pedala yerleştirin. Fareler her şeyi yerler ama hızlı sonuç verecek yiyecekler bulunmaktadır. Fıstık ezmesi, gofret veya çikolata ilk akla gelen seçenekler arasında.
 • Kapan üzerinde gergin yaya bağlı olan geniş teli geriye katlayın ve çubuğu üzerinden geçirerek pedal üzerindeki deliğe geçirin.
 • Kapanı belirlenen bölgede duvar dibine koyun ve her sabah kontrol edin. Fareler gündüz ortalama 12 saat uyurlar ve geceleri yiyecek aramak için yuvalarından çıkarlar.

Fare nasıl yakalanır sorusu ile karşılaştığımda verdiğim en yaygın cevap fare kapanı kullanımı olmasına rağmen çocuk ve evcil hayvan bulunan evlerde kullanılması önerilmez.

Fare Yapışkanı


Fare Yapışkanı kullanarak fare nasıl yakalanır sorusuna cevap bulmak mümkün. Genellikle çok büyük olmayan fare çeşitleri için kullanılan bir fare yakalama yöntemlerindendir. Çevrede yaşayan diğer canlılara zarar verebileceği düşünüldüğünde, özellikle çocuk bulunan ve diğer evcil hayvanların bulunduğu ortamlarda kullanılması tavsiye edilmez.

 • Satın alınan yapışkan 50*50 santim boyutlarında bir karton üzerine sürülür.
 • Yapışkanın orta kısmına yem yerleştirilir.
 • Farenin yuvasına yakın bir alana konularak her sabah kontrol edilir.

Yapışkan zehirli değildir ve fareyi öldürmez. Yemi yemek için gelen fare yapışkanla sabitlenir ve zaman içinde açlık ve susuzluktan ölür. Yaşam alanında bulunana atıl alanlarda, çatı ve duvar aralarına kullanılarak oluşacak kazalara karşı önlem alabilirsiniz. Yapışkan üzerinde bulunan fareyi tekrar oradan kurtarmak zor ve tehlikelidir. Daha fazla detay için fare yapışkanı adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Elektrikli Fare Kapanı


Elektrikli fare kapanı kullanarak, fare nasıl yakalanır sorusuna cevap bulabilirsiniz. Genellikle otel ve gıda işletmelerin kullanılmasına rağmen bence ev de kullanılabilecek en güvenli yöntemlerden birisidir. Elektrikli kapanlar pil veya adaptör ile çalışır. İçinde sigorta bulunur, bu sayede çalışır durumdayken içine elinizi sokacak olursanız sigorta direkt atar ve oluşacak kazalar engellenmiş olur.

 • Farenin gezindiği yerler tespit edilerek en yakın alandaki duvar dibine yerleştirir.
 • İçine farenin sevdiği yiyeceklerden konulur. Sucuk, jambon veya salam tercih edebilirsiniz.
 • Adaptör bağlı şekilde veya pil konularak çalıştırılır.
 • Her gün sabah kontrol edilerek ölü bulunan fareler atılır.

Eğer fare yakalamak için bu yöntemi kullanılırsanız, ölü fareleri kapan içinden çıkartırken kişisel sağlık önlemlerinizi alın. Farenin üzerinde bulunan parazitler vücudunuzu ısırarak hastalık bulaşmasına neden olabilir.

Fare Kafesi


Fare kafesi kullanarak fare yakalamak mümkün, üstelik çevreye ve fareye hiç bir zarar vermeden. Fare kafesleri, ev başta olmak üzre tüm yaşam alanlarında çevredeki diğer canlılara zarar vermeden kullanılabilecek bir yöntemdir. Fare kafesi, öldürmeden fare nasıl yakalanır sorusuna en etkili cevap olabilir.

Fare kafeslerinin telli, ahşap,demir ve plastik modelleri bulunmaktadır. Çalışma prensimi pedallı fare kapanı ile aynıdır ama bu sefer farenin kafes içindeki yemi yemesi sağlanır ve fareyi tam anlamıyla yakalamanıza olanak sağlar. İnsancıl fare yakalama teknikleri içinde yer aldığı için kullanılması tavsiye edilir.

 • Farenin ziyaret ettiği alanlar tespit edilerek farenin geçiş güzergahı belirlenir.
 • Kafes içinde bulunan tele farenin sevdiği yiyeceklerden konulur ve kafes kapağı yem telinin dışarıdaki ucuyla sabitlenir ve kafes kurulur.
 • Kafes belirlenen alanda duvar dibine yerleştirilir ve her sabah kontrol edilir.

Yakalanan fare kafesle beraber taşınarak insanların yaşam alanlarından uzak bir bölgeye salınabilir. Bu işlem sırasında sert bir eldiven ile farenin elinize temasını kesebilirsiniz.

Pratik Bardak Tuzağı


Fareler saklandıkları yerden geceleri çıkar ve yiyecek aramaya başlarlar. Sizde uyku arasında evde gezinirken bir anda fare ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, eliniz kolunuz bağlı şekilde farenin evi talan etmesine müsademe edeceksiniz yoksa bir an önce hakarete geçip onu yakalayacak mısınız ? Bardaktan hazırlayacağınız basit bir tuzakla ev faresi gibi küçük fare türlerini kıskıvrak yakalamam mümkün.

İhtiyacınız olan, bir bardak veya derin kase, madeni para, bardağın içine sürmek için fıstık ezmesi veya çikolata. Bardağın içindeki fıstık ezmesini yemeye gelen fare bardağı oynattığı anda üzerine kapanacak ve rahatlıkla yakalayacaksınız. Bardağın altına sert bir karton veya gazete kağıdı koyarsanız fareyi yakaladıktan sonra bulunduğu yerden rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

Pratik Rulo Fare Tuzağı


Fare nasıl yakalanır sorusuna tuvalet kağıdı rulosu ile pratik bir cevap vermek mümkün. Acil durumlarda fare kapanı veya zehri bulunmayan anlarda hızlı bir çözüm arıyorsanız , tuvalet kağıdı kartonu ile hazırlayabileceğiniz bu tuzak tam size göre.

Tuvalet kağıdının bir ucu yüksek bir yerde bulunan zemine diğer ucu ise yerde bulunan kovanın içine bakacak şekilde sabitlenir. Kovaya bakan uca farenin yemesi için yem konulur. Yeme gelen fare kartonla beraber kovanın içine düşerek yakalanır.

Mutfak tezgahında gezen bir fareyi yakalamak için etkili bir yöntem olabilir. Eğer şartlarınız şuan için bir fare kapanı almaya uygun değilse bu tuzağı kurabilirsiniz.

Pratik Kova Fare Tuzağı


Kulağa komik gelsen de kovayla çok etkili fare tuzakları yapmak mümkün.Standart bir fare kapanıyla bir seferde en fazla 1 adet fare yakalaya bilirken, bu tuzağı bir defa kurarak onlarca fare yakalayabilirsiniz. Bu sebepten etkili bir fare yakalama yöntemi olduğunu söylenilebilir.

Üstelik dilerseniz kovanın içine su koyarak fareleri öldürebilir veya su eklemez ve farenin orada canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Canlı fareleri yaşam alanından uzak bir bölgeye salarak istiladan kurtula bilirsiniz. Bu tuzak yaşam alanlarından ziyade depolar, ahırlar, bahçe ve kümesler için uygundur. Tuzak içinde, zehir ve çevrede bulunan diğer canlılara zarar verecek hiç bir etken bulunmaz. Yukarıda bulunan resimdeki şablonla aynı tuzağı hazırlayabilirsiniz.

Pratik Plastik Şişe Fare Tuzağı


Plastik şişe kullanarak fare nasıl yakalanır sorusuna cevap bulmak mümkün. İhtiyacınız olan 1,5 litrelik boş bir plastik şişe, 2 çubuk sopa, lastik ve içerisini koymak içim yem.

Bu tuzak, hazır olarak satılan fare kafesleriyle aynı prensiple çalışır. Ev, iş yeri , dış ve iç mekanlarda kullanılabilir. Tuzak içinde zehir kullanılmaz, öldürücü hiç bir etkisi yoktur. İnsancıl fare yakalama teknikleri içinde yer aldığı için fareyi öldürmeden yakalamasını sağlar. Daha sonra kemirgeni uzak bir alana salabilirsiniz.

Fare Zehri


Ev ve işletmelerde kullanılan en yaygın yöntemlerden biride fare zehri kullanımıdır. Fare ilaçlama yapan özel firmaların tamamı bu işlemi uygular. Eğer çevrenizdeki fare nüfusunu kontrol altına almak ve onları tamamen yok etmek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Fare zehrini açık şekilde kullanımı çevrede bulunan diğer canlılar için ölümcül sonuçlar doğurabilir bu nedenle kesinlikle kontrol altında veya fare istasyonları için kullanılması tavsiye edilir.

Fare zehrini satın aldıktan sonra yapmanız gereken tek işlem farenin daha önce gezindiğini tahmin ettiğiniz alanlara belirli adette koymak. Her sabah adetleri kontrol edin ve eksilenin yerine takviye yapın. Fare zehrini yiyen fare ortalama 3 gün içinde ölecektir.

Fare zehrini, istasyonların içine koyarak çevredeki canlıların güvenliğini garanti altına alabilirsiniz. Ev tipi ve dış mekanlar için 2 farklı modeli bulunan istasyonların, güvenlik için kilitleniverir olmasına dikkat edin.

Fare Tuzaklarını Nereye Kurmalıyım?

Fareyi en hızlı şekilde yakalamak için fare kapanlarını uygun noktalara yerleştirmeniz gerekir. Fareler gündüz saatlerinde uyurken geceleri saklandıkları yuvalarından çıkarak yiyecek arayışına girerler. Genel olarak tedirgin davranış sergiler ve sürekli saklanma iç güdüsü duyalar. Bu nedenle fareler duvar diplerini takip ederek dolap, masa, beyaz eşyaların altlarında dolanırlar. Fare tuzaklarının açık alanlardan ziyade bu tarz gizli bölümlere konulması en uygunudur. Fare pisliğinin ve idrar kokusunun yoğun olduğu yuvalama alanları tespit edilirse, tuzaklar buralara da yerleştirilebilir.

Fare Tuzaklarına Konulacak En iyi Yem Hangisidir?

Çizgi filmlerden bilindiği üzre, farenin peyniri çok sevdiği düşüncesi herkes tarafından kabul görülmektedir. Farenin peyniri çok sevdiği bilgisi yanlıştır. Fareler yüksek oranda protein ve karbonhidrat gereksinimi duyarlar. En sevdiği yiyecek ise fıstık ezmesi ve çikolata kaplı gofretler olarak bilinir. Eğer elinizin altında bu yiyecekler bulunuyorsa fare kapanına koymaktan çekinmeyin. Daha detaylı bilgi için fare ne yer, adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Fındık Faresi mi? Yoksa Lağım Faresi mi?

Evde fare olduğunu farkındasınız ama gözünüzle görmediğiniz için ev faresi mi yoksa, lağım faresi mi olduğunu merak edebilirsiniz. Bunu ayırt edebilmeniz için 2 farklı analiz yapabilirsiniz. İlki kemirme izlerinin boyutu, ikincisi ise fare pisliklerinin boyutu. Ev fareleri küçük yapılarından dolayı pirinç tanesi boyunda ve şeklinde pislikler yaparken, lağım fareleri neredeyse 3 katı büyüklüğünde pislikler bırakır. Detaylı bilgi için fare pisliği nasıl olur, adlı makaleyi inceleye bilirsiniz.

Farelerin Tekrar Eve Girmesini Nasıl Engellerim?

Fare nasıl yakalanır adlı makaleyi yayına aldığım tarihten buyana aldığım en sık sorulardan bir tanesi de bu. Fareden kurtulan ziyaretçilerim tekrar eve fare girmesinden endişe duyuyor. Ama bu durum kişilerin yaşadığı evin konumu ve şekli ile orantılı değişebiliyor. İstilaya sebep olan fare türünün kullandığı yöntemlerde aralarında farklılık gösterebiliyor. Örneğin; fındık faresi evin dışından içeri açılan bir çatlaktan veya açık bir pencereden eve girmeyi denerken, lağım faresi ise kanalizasyon borularını kullanarak evin tuvaletinden direk eve giriş yapabiliyor. Bu nedenle tüm ayrıntıları içeren farklı bir makaleyi sizler için hazırladım. Ayrıntılar için ; Eve fare girmemesi için ne yapmalıyım, adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Evde Başka Fare Kaldı mı?

Fareler gruplar halinde yaşamayı tercih ederler. Eğer kapanlar sayesinde fare yakalamayı başardıysanız, aynı noktaya tekrar fare tuzaklarını koymaya devam edin. Fare pislikleri ve kemirme izleri tamamen yok olana kadar fare tehlikesi bitmiş sayılmaz. Tabi ki yeni istilalar olmaması için farenin giriş alanlarını tespit edilip tamir edilmesi gerekmektedir.

Fare nasıl yakalanır sorusuna detaylı şekilde cevap bulabileceğiniz makalenin sonuna geldik. Konu hakkında daha fazla içerik için ilgili başlıkları inceleye bilir ve yorumlar kısmından aklınıza takılan tüm soruları bizlere iletebilirsiniz.

Son Sözler

Fare nasıl yakalanır sorusuna birbirinden etkili 9 farklı cevap vermek mümkün. Önemli olan size uygun yöntemi seçerek uygulamanız. Makalede yer alan yöntemleri inceleyerek sizin için en uygun hangisi ise kısa sürede hayata geçirebilirsiniz.

Eğer fare ile karşılaştıysanız onları yakalamak için elinizi çabuk tutun, fareler ölümcül hastalıklar taşır ve nadiren de olsa insanlara saldırırlar. İnsan vücudunda bulunan yumuşak doku ve kıkırdakları yedikleri bilinmektedir. Bir çift fare yılda ortalama 60 yavruyu yetişkin hale getirebilmektedir. Kısacası acele edin !

Sık sorulan soruları başlığı altında, aklınıza takılması muhtemel 10 soruya cevap bulabilirsiniz. Yorum yazarak daha fazla bilgi talep etmeyi unutmayın.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
2 Yorum
 • Unknown
  Unknown 26 Şubat 2021 17:28

  Fare yakalama yöntemlerinin harika

 • Adsız
  Adsız 27 Mart 2021 00:32

  Evde 3 gündür fare var. Ev ahalisi olarak fareyi yakalamak istiyoruz ama aynı zamanda öldürmekte istemiyoruz. Bir kaç defa göz göze geldik ama bir türlü yakalama cesaretini bulamamıştık. Yazık oda bizi gördüğü için çok korkuyor ve ürküyordu.

  Pratik Plastik Şişe Tuzağı balığı bana ilham oldu ve an itibariyle küçük ev faresini yakalamış bulunuyorum. Teşekkürler soranzii

Yorum Yaz
comment url