Eve Fare Girmemesi için Ne Yapmalıyım?

Eve fare girmemesi için ne yapmalıyım sorusu aklınızı kurcalıyorsa en doğru adrestesiniz. Soranzii sizler için araştırdı ve fareleri evden uzak tutmanıza yardımcı olacak 5 tavsiye derledi.

Evde başıboş gezen sinekler bile can sıkarken farenin evde geziniyor olması çok sinir bozucudur. Fare yakalamak kısa vadede kesim çözüm olabilir. Uzun vadede ise farenin eve tekrar girmemesi için bir takım düzenlemeler yapmak gerekmektedir.

Eve Fare Girmemesi için Ne Yapmalıyım?

Farenin eve girmemesi için dua etmek, hiç bir işe yaramayan ultrasonik fare kovucu kullanmak, farenin sevmediği kokular'dan medet ummak, tekrar eve fare girmemesi için uygulanacak yetersiz ve yanlış uygulamalardır.

Eve tekrar fare girmemesi için yaşam alanında gerekli düzenlemelerin kalıcı olacak şekilde yapılması kesin sonuç için uygulanacak olan tek yöntemdir. Örneğin, evin duvarlarında fare girecek boyutta bir deliğin kapatılması gerekmektedir. Aksi taktirde fare istilasını engellemek uzun vadede mümkün olmaz. Eve fare girmemesi için ne yapmalıyım sorusuna aşağıda paylaşacağım 5 tavsiye ile cevap bulabilirsiniz.

Sineklik Taktırın


İster zemin katta oturun isterseniz 5. katta. Ev pencere ve balkon kapılarına sineklik taktırmak farenin eve tekrar tekrar girmesini kesin olarak engelleyecek ilk tavsiyemiz. Neden derseniz fareler neredeyse düz duvara bile tırmana bilirler. Bu özellikleri sayesinde bina duvarlarına rahatlıkla tırmanırlar ve pencere, balkon kapısı gibi alanlardan eve giriş yaparlar. bkz: fare tırmana bilir mi?

Duvarda Açılmış Delikleri Kontrol Edin


Kesinlikle uygulanması gereken 2. tavsiye ise evin içinden ya da dış duvardan eve açılan deliklerin kontrol edilmesidir. Bu delikler genellikle küçük çaplı tadilatlar sonrası oluşmaktadır. Örneğin, kombi bacası için acılan deliğin tam anlamıyla kapatılmaması fare girişi için yeterlidir.

Eğer evden dışarı açılan 2,5 santim çapında bir delik var ise. Hazır beton harçlar ile kapatarak farenin eve bu delik yolu ile girmesini engellemeniz tavsiye edilmektedir.

Kapı Kontrolü


Kapıların eşik olarak adlandırılan noktalarında eğer bir boşluk varsa farenin girmesi mümkündür. Kapı altındaki boşluklar ya da kapı pervazları içindeki boşluklardan fareler evden içeri giriş yapabilir. Bu alanlar kontrol edilmeli eğer boşluklar tespit edilirse kapatılmalıdır.

Tavan Arası Kontrolü

Genellikle müstakil evleri ilgilendiren bir tavsiyedir. Çatı üzerinde bulunan deliklerden tavan arasına yerleşen fareler buraları kendilerine yuva yapar. Gündüz tavan arasında saklanan fareler, gece sessizliğinde evde gezinerek yiyecek ve içecek ararlar.

Tavan arası kontrol edilmeli eğer fare ya da fare pisliği ile karşılaşıldıysa gerekli tadilatlar yapılarak farelerin tekrar bu noktalardan eve girmesi engellenmelidir.

Baca


Soba için hazırlanmış baca delikleri günümüzde her evde bulunuyor. Bu delikler doğalgaz kullanımının yaygın olduğu bölgelerde atıl durumda. Fareler çatı gezinirken bu deliklere yanlışlıkla ya da bilinçli olarak girebiliyor ve sonunda evin içine çıkıyor. Eğer soba kullanmıyorsanız bu delikleri farenin açamayacağı şekilde kapatmanız gerekmektedir.

Eve Uzanan Ağaç Dalları

Eve yakın ve dalları eve uzanana ağaç dalları eve fare gibi zararlıların ulaşmasına yardımcı olacaktır. Örneğin çatıya ulaşan dallar bacadan eve fare girmesine yardımcı bir köprü rolü görür. Bu ağaçların mevsime uygun sürekli olarak budanması gerekmektedir.

Eve fare girmemesi için ne yapmalıyım? sorusuna cevaben 5 tavsiyeyi sizlerle paylaştık. Yaşam alanınıza tekrar fare girmesi için gerekli düzenlemeleri en kısa sürede ve kalıcı şekilde yapmanız gerekmektedir.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url