Farelerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Farelerin sevmediği kokular ve fare hangi kokudan kaçar, gibi bir kaç soru almış bulunuyorum. Soranzii.com bu sorulara en doğru cevabı vermek için kapsamlı bir araştırma yaptı ve sonunda bu içeriği oluşturdu.

Google üzerinde "farenin sevmediği kokular nelerdir" aramasını yaptığınızda karşınıza çıkacak olan sitelerde farklı yöntemler aktarılıyor. Eve gibi yaşam alanlarını istila eden fareleri koku ile kaçırmak gerçekten mümkün mü?

Gelin hep birlikte tavsiye edilen bitki ve kimyasal ürünlerinin kokularının fare üzerindeki etkisinin gerçekten iddia edildiği gibi olup olmadığını yapılan bilimsel araştırmalar ışığında değerlendirelim.

Farelerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Farenin sevmediği kokular nelerdir sorusuna asılsız olan bir çok bitki ya da amonyak gibi kimyasal ürünleri listelemek çok basit olabilir. Örneğin, bir sitede nane yağı kullanımı tavsiye edilmiş. Uçucu bir yağ olan nane yağı fareyi evden uzaklaştırmak için yeterli olacak mı? Bence imkansız bir iddia!

Soranzii okurlarına, bilimsel olarak yapılan araştırmaların sonucunda elde edilmiş gerçek bilgileri sunmak ve geleneksel olarak doğru bilinen yanlışlardan uzaklaştırmak istiyorum. Fare hangi kokudan kaçar ve bu tarzda sorulara cevaben yapılan listelerin hepsi yanlış, yanıltıcı bilgiler içermektedir. İnsan sağlığına zarar vermeden fareleri kokusu ile evden uzaklaştıran bitki ya da kimyasal ürün bulunmamaktadır.

  • Amonyak Kokusu
  • Sirke Kokusu
  • Çamaşır Suyu Kokusu
  • Nane Yağı Kokusu
  • Naftalin Kokusu
  • Soğan ve Sarımsak Kokusu
  • Mazot Kokusu

Nane Yağı Kokusu


Nane yağının farenin sevmediği kokular sıralamasında genellikle ilk cevap olarak verilmektedir. Nane yağı uçucudur ve evi bu madde ile silmek, temizlemek kısa vadede eve ferah bir hava katacaktır. Nane yağı ile yapılan sürekli ve istikrarlı temizlik evdeki böcek ve sinekleri uzun vadede etkisiz hale getirir ve uzaklaşmalarına sebep olur.

Peki fare nane yağı kokusundan kaçar mı? Yapılan bilimsel araştırmalara göre nane yağı farelere zarar veriyor. Ama bunun için nane yağını içmeleri ya da yemeleri gerekiyor. Nane yağı ile kurulan tuzaklardan kurtulan fareler sonuç olarak tekrar yemlenmeye çıkıyor. Ayrıca nane yağı çok kısa sürede uçarak etkisini kaybediyor.

İlgili içerik : Fare Nasıl Yakalanır?

Sirke Kokusu


Fare, sirke kokusundan kaçmıyor hatta suya karıştırıp verirseniz onu içiyor. Sirkenin canlı sağlığına olumlu yönde bir çok faydası bulunuyor. Geleneksel olarak ilaç niyetine kullanılmaktadır. Sirke bakteri ve mantarların oluşmasını engelleyen etkisi bulunmaktadır. Sirke kokusunun fareyi kaçıran, uzaklaştıran bir etkisi saptanmamıştır.

Çamaşır Suyu Kokusu


Farelerin sevmediği kokular arasında çokça önerilen bir diğer madde ise çamaşır suyudur. Çamaşır suyunu uzun süre solumak ya da içmek insan sağlığı başta olmak üzre tüm canlılarda çok zararlı etkileri bulunur. Evde gezinen fareyi uzaklaştırmak için çamaşır suyu kullanmak etkisiz bir yöntemdir. Evin içinde fareyi kaçıracak kadar çamaşır suyu kullanmak mümkün değildir. Ancak tuvaletten eve giren bir fare varsa kullanılması mümkündür. (bkz: klozetten fare gelmemesi için ne yapmalıyım)

Mazot Kokusu


Bit, pire ve kene gibi canlıları kaçırmak için tavsiye edilen mazotun fare üzerinde bir etkisi görülmemiştir. Mazotun böyle bir etkisi olsa dahi eve giren fareyi mazotla kaçırmak sürdürülebilir bir yöntem değildir.

Amonyak Kokusu


2006 yılında Iowa State University, amonyak kokusunun fare üzerindeki etkisini araştırdı. 4 gün süren deneyde kafesin içine amonyak uygulandı ve sonuç olarak farelerin kokudan dolayı hiç rahatsız olmadıkları saptandı. Kısacası, amonyak kokusunun fareyi uzaklaştıran, kaçıran bir etkisi bulunmuyor.

Naftalin Kokusu


Naftalinin, kendine has keskin kokusu bulunmaktadır. Dolap içerinde güve oluşumunu engellemek için kullanılır. Ayrıca tuvalet ve banyoda kokuyu bastırması içinde tercih edilir. Naftalinin solunması sonucu, oksijen taşıyan kan hücrelerinin zayıfladığı saptanmıştır.

Fareler üzerinde yapılan araştırma sonucu naftalin soluyan farelerin ciğerlerinin su topladığı ve koku alma duyularının çok zayıfladığı saptanmıştır. Fareler, naftalin kokusundan kaçmamış ve normal yaşantılarına devam etmiştir. Sürdürülebilir bir yöntem değildir.

İlgili içerik : Fare Pisliği Nasıl Olur?

Son Sözler

Farelerin sevmediği kokular hakkında oluşturmuş olduğumuz içeriğin sonuna geldik. Yaşam alanına girmiş olan fareyi bir koku yardımıyla kaçırmak günümüzde imkansız görünüyor. Bu tarz gerçek dışı yöntemler yerine fare istilasını engelleyecek gerçek yöntemleri tercih etmeniz kesin çözüme ulaşmanızı hızlandıracaktır.

Eğer fareden kurtulmak istiyorsanız öncelikle fareyi yakalayın ve tekrar yaşam alanına girmesini engelleyecek düzenlemeler yapın. İhtiyacınız olan tüm bilgiler "Zararlılar" adlı kategori altında listelenmiştir.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url