A Harfi ile Hayvan İsimleri

A harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. A ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

A harfi ile başlayan hayvan isimleri denince akla en çok gelen; Aslan, At,  Ayı, Arı ve Akrep gibi hayvanların yanı sıra, daha az bilinenlere de bu listede yer vermeyi unutmadık. Ayrıca hayvanlar hakkında detaylı bilgiler ekleyerek okurken öğrenmenize fayda sağlayacak bir içerik oluşturduk.

Peki, A harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • Bu liste, isim, şehir, hayvan oyunu için idealdir.
 • Hayvan isimlerini içeren ve tamamen size ait bir hayvan ansiklopedisi oluşturabilirsiniz.
 • Hayvan isimlerinin İngilizce, Almanca ya da Fransızca karşılığının bulunduğu kendi hayvan sözlüğünü oluşturabilirsiniz.
$ads={1}

A Harfi ile Hayvan İsimleri

 • Akrep
 • At
 • Ayı
 • Aslan
 • Antilop
 • Arı
 • Alabalık
 • Aslan Balığı
 • Akya Balığı
 • Angut Kuşu
 • Ayı Balığı
 • Alageyik
 • Ahtapot
 • Altın Balık
 • At Sineği
 • Astronot Balığı
 • Arı Balığı
 • Akbaba
 • Arı Kuşu
 • Ağaçkakan
 • Alaycı Kuş
 • Atmaca
 • Ateş Böceği
 • Ağustos Böceği

Akrep

A Hayvan Akrep
Akrep - A Harfi ile Hayvan

A harfi ile hayvan isimleri listesinde ilk sırada Akrep var. Dünya’da bilinen 1753 farklı akrep türü bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü olan Heterometrus 23 santim boyuna ulaşabilir. Etçil beslenen canlılardır. Küçük böcek türleri başta olmak üzre fare gibi kemirgenler küçük yılan türleri ve kurbağaları yerler.

$ads={2}

Akrepler ortalama 10 ile 13 yıl arası yaşayabilir. Ülkemizde bulunan 20 akrep türünden 12 tanesi zehirlidir. Akrep sokmaları insanlar için ölümcül olabilir. Akrep tarafından sokulan insanlarda ilk önce kusma ve bulantı başlar. Kişi, hareket kabiliyetini kaybeder, yüksek acı ve ağrı hisseder. Akrep sokmalarında acil tıbbı yardım almak hayati önem taşır.

At

A Hayvan At
At - A Harfi ile Hayvan

Atların günümüzden 5.500 yıl önce ilk kez evcilleştirildiği tahmin edilmektedir. Atın evcilleştiren ilk insanlar atın etinden ve sütünden faydalanmıştır. Ayrıca yük taşıma, ulaşım, avlanma ve savaş alanında kullanılan atlar, Göç eden toplulukların yeni yerlerin keşfinde büyük önemi bulunmaktadır.

Atlar ortalama 20 ile 23 yıl arası yaşamaktadır. Atlar dört nala ortalama 25 ile 30 km arası hızda koşarlar. Kaydedilen en yüksek hız saatte 70 kilometredir. Atların boyu yani yerden yüksekliği ortalama 150 ile 170 santim arasıdır. Yetişkin bir at ortalama 350 ile 500 kilo ağırlığa ulaşır.

Ayı

A hayvan Ayı
Ayı - A Harfi ile Hayvan İsimleri

Ayılar hem ot hemde etle beslenen hepçil canlılardır. Kutuplarda yaşayan nadir hayvan türlerinden bir tanesidir. Yaz aylarında günde ortamla 55 kilo et yiyen ayılar, kış uykusuna hazırlık yapar. En güçlü kara memeleri arasında ilk sırada yer alır.

Ülkemizde en çok Karadeniz, Doğu Karadeniz ormanlarında Boz ayılar yaşar. Yetişkin bir erkek boz ayının boyu 150 santim uzunluğuna ulaşabilir. Ortalama ağırlığı 250 ile 300 kilogram ağırlığa ulaşmaktadır.

Arı

A hayvan arı
Arı - A Harfi ile Hayvan 

Arı 100 milyon yıldır var olduğu bilinen bir böcek türüdür. Arılar bitki polenlerini taşıyarak bitkilerin döllenmesine yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre Dünyamızda bulunan bitkilerin %77’si arılar tarafından döllenmeye muhtaçtır.

Tarımsal ilaçlamalar yüzünden arıların nesli tehlikededir. Albert Einstein, “Eğer dünya üzerinde bulunan tüm arılar bir gün yok olacak olursa dünya üzerindeki canlıların en fazla 4 yıl hayatta kalacağı söylemiştir.

Arıların koku duyuları çok gelişmiştir. Saniyede ortalama 240 defa kanat çırparak havada asılı kalabilir. Ürettikleri bal sebebiyle insan hayatına büyük fayda sağlarlar. Ayrıca böcek türleri arasında insanların yiyebileceği bir besin üreten tek canlıdır.

Aslan

A hayvan aslan
Aslan - A Hayvan

A harfi ile hayvan isimleri listesinde 5. sırada Aslan var. Günümüzde aslan sadece Afrika’da yaşamaktadır. Etçil hayvanlardır. Grup halinde yaşar ve avlanırlar. Bir aslan doğal yaşamda 10 ile 12 yıl yaşarken esaret altında 25 yıl yaşadığı bilinmektedir.

Yetişkin bir erkek aslan ortalama 200 ile 250 kilogram, dişi aslan ise 110 ile 150 kilogram ağırlığındadır. Aslanlarda gebelik sorusu 110 gündür. Bir seferde 1 ile 4 yavru doğururlar. Kısa gebelik süresinden dolayı ortalama bir aslan yavrusu 350 ile 45 gram arası doğmaktadır. Yavruların hayatta kalma olasılığı çok düşüktür. Grup içinde anlaşmazlık ve erkek lider aslanın değişmesi gibi durumlarda aslan yavruları öldürülebilir.

Antilop

A hayvan Antilop
Antilop - A Harfi ile Hayvan

Antilop, Bovidae familyasına ait 90 kadar ot obur hayvana verilen ortak isimdir. Çift toynaklı ve geviş getiren hayvanlardır. Timsah, aslan, puma, leopar, sırtlan başta olmak üzre bir çok yırtıcı hayvan tarafından avlanılmaktadır.

Antilop türüne göre saatte 40 km hız’dan 7 km hıza ulaşabilir. Avcılarından hızlı zikzaklar çizerek kaçarlar. İnsanlar tarafından avlanır. Bir antilop’un gebelik süresi ortalama 250 gündür. Sürü halinde yaşarlar.

Akbaba

Akbana A hayvan
Akbaba - A Harfi ile Hayvan

Akbabalar leş yiyiciler olarak bilinir. Bir akbaba 30 kilometre mesafeden kan kokusunu duyabilir. Bilim insanları sırtlanlar ile akbabalar arasında av bulmada bir bağ olduğunu düşünmektedir. Aslında her iki hayvanın arasında benzerlikler bulunur.

Örneğin av yapan aslanların sayısı az ise sırtlanlar tarafından taciz edilerek avın kaçırılması denenmektedir. Aynı yöntemi akbabalar’da uygular. Yoğun guruplar halinde gezen akbabalar avcıyı baskılayarak kaçırır ve avı yer.

Akbabaların farklı türleri dünya genelinde Çin’den Güney Avrupa’ya kadar olan kara parçalarında yaşarlar. Ülkemizde Sakallı Akbaba, Kızıl Akbaba, Küçük Akbaba, Kara Akbaba olmak üzre 4 türü yaşamaktadır. Genel olarak 3 metrelik açık kanat uzunluğu ile uçan en büyük kuşlar arasında yer alırlar.

Ağaçkakan

A Hayvan Ağaçkakan
Ağaçkakan - A Hayvan


A ile baslayan hayvan isimleri listesinde sırada Ağaçkakan bulunuyor. Ağaçkakanlar agaç kabuklarının altında saklanmış tırtıl, böcek, küçük sürüngenler başta olmak üzre bazı meyve ve yaprakları yiyerek beslenirler.

Çok sağlam ağaçları gagalarıyla oyarak içlerine yuva yaparlar. Bu oyma işlemi sırasında beyinleri etkilenmemesi için tasarlanmış çok korunaklı bir kafa tasına sahiplerdir. Yırtıcı kuşlar ve yılanlar başta olmak üzre ağaç kakanın bir çok avcısı bulunmaktadır. Vahşi doğada ortalama 4 yıl yaşarlar.

Atmaca

A hayvan Atmaca
Atmaca - A Harfi ile Hayvan

Atmaca, atmacagiller familyasına ait gündüz avlanan yırtıcı kuşlara verilen ortak addır. Atmacalar ülkemizin her yerinde bulunmaktadır. Etçil canlılardır. Küçük kuşlar ve kemirgenleri avlarlar.

Atmaca kuşları insanlar tarafından yapılan avlarda kullanılmaktadır. Özelikle Türk kültürünün bir mirası olan bu avcılık yöntemine Atmacacılık denilmektedir. Karadeniz’de yapılan etkinliklerle bu kültürel miras hala daha canlı tutulmaktadır.

Ateş Böceği

Ateş Böceği- A Hayvan
Ateş Böceği- A harfi İle Hayvan

Ateş böcekleri fiziksel olarak değerlendirildiğinde sanki hiç bu dünyadan değilmiş gibi bir izlenim vermektedir. Ateş böcekleri uzun süreli uçamazlar ve karın kısımlarında yeşil ile sarı renk ışık üretebilirler. Erkek ateş böceğinde kanat bulunurken dişi’de bulunmaz.

Ürettikleri luciferin adlı kimyasal oksijenle tepkimeye girerek ışık üretmelerini sağlar. Ateş böcekleri ürettikleri ışığın ısısından etkilenmezler. Işıldama süreleri türüne göre değişmektedir. Bu ışığı düşmanlarını korkutmak, avlanmak, haberleşmek ve çiftleşmek için kullanırlar.

Ağustos Böceği

Ağustos Böceği - A Hayvan
Ağustos Böceği - A Hayvan ile Hayvan

A ile baslayan hayvan isimleri adlı listemizin son sırasında hikayeler ve masallara konu olan bir canlı bulunuyor. Kendilerine özgü ötüşleri yaklaşık 5 km mesafeden insan kulağı tarafından duyulabilir.

Çin ve Latin Amerika ülkelerinde ateş böcekleri yenmektedir. Erkek ateş böceklerinin karınları davula benzeyen bir tasarıma sahiptir ve kasları gerginleştirip gevşeterek yüksek bir ses çıkartır. Bu sesi haberleşmek ve çiftleşmek üçün kullanırlar.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url