Agranülositoz Nedir?

Agranülositoz nedir:  Ağız ve boğazda, granülositlerin (bir tip akyuvar) sayısının azalmasıyla birlikte ülserasyonların oluşması şeklindeki ciddi, fakat sık rastlanmayan bir hastalık. Granülositlerin azalması başta, imal yerleri olan kemik iliğinde ve sonraları kanda görülmektedir.

Agranülositoz
Agranülositoz Nedir?

Agranülositozun belli başlı sebepleri, bir trankilizan olan chlorpromazine (Thorazine), kloramfenikol adlı antibiyotik, bazı sülfonamitler veya tiroit hastalığında kullanılan thiouracil'e karşı aşırı hassasiyettir. 

Bundan ötürü, bu tip ilaçlar dikkatle kullanılmalıdır, fakat bu korku etkisiyle hiç kullanılmamaları hatalı olur. Zira, bu ilaçların çok etkili oldukları haller mevcuttur. Agranülasitoz'a sebep olan bir ilaç, aspirin yerine veya aspirinle birlikte kullanılan amidopyrine'dir ki, bugün tıpta kullanılma maktadır.

Agranülositoz, ayrıca, lenf bezleri iltihabı, ağır septisemi, akut lösemi, kronik iltihaplı vakalar, sıtma ve kala-azar gibi hastalıklarda da görülebilir. İrradyasyon fazla maruz kalınması da, agranülositoz'a yol açan bir durumdur.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url