B Harfi ile Hayvan İsimleri

B harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. B ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

B harfi ile başlayan hayvan isimleri denince akla en çok gelen; Balina, Bit, Bülbül ve Baykuş gibi hayvanların yanı sıra, daha az bilinenlere de bu listede yer vermeyi unutmadık. Ayrıca hayvanlar hakkında detaylı bilgiler ekleyerek okurken öğrenmenize fayda sağlayacak bir içerik oluşturduk.

Peki, B harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • Bu liste, isim, şehir, hayvan oyunu için idealdir.
 • Hayvan isimleri ve özelliklerini içeren ve tamamen size ait bir hayvan ansiklopedisi oluşturabilirsiniz.
 • Hayvan isimlerinin İngilizce, Almanca ya da Fransızca karşılığının bulunduğu kendi hayvan sözlüğünü oluşturabilirsiniz.
$ads={1}

B Harfi ile Hayvan İsimleri

 • Bizon
 • Bukalemun
 • Bülbül
 • Boğa
 • Bufalo
 • Babun
 • Balina
 • Boz Ayı
 • Boa Yılanı
 • Bıldırcın
 • Barbun Balığı
 • Balıkçıl Kuşu
 • Bok Böceği
 • Baştankara
 • Bit
 • Bal Porsuğu
 • Beç Tavuğu
 • Beyaz Köpek Balığı
 • Baykuş
 • Bombardıman Böceği
 • Başlıklı Maymun

Bombardıman Böceği

Bombardıman Böceği - B Hayvan
Bombardıman Böceği - B Harfi ile Hayvan

B harfi ile hayvan isimleri listesinde ilk sırayı Bombardıman Böceği yer alıyor. Bu böcek alışagelmişin dışında. Kimyasal silah kullanan esrarengiz bir böcek. Geceleri avlanır ve etçil beslenir. Kuyruğundan fışkırttığı kimyasal ile saldırdığı böcekleri eriterek yok eder. Ayrıca bu özelliğini savunma amaçlıda kullanmaktadır. Kaynama noktasına ulaşan sıvı böceğin kendisine zarar vermez.

$ads={2}

Antarktika hariç tüm kıt’alarda yaşar. Genellikle ılıman iklim ve nemli bölgelerde yaşar. Saldırı için kullandığı sıvı insanın canını yakabilir.

Bizon

B Hayvan Bizon
Bizon - B Harfi ile Hayvan

Bizon 19. yüz yıla kadar ülkemizde var olan canlılardan biri olmasına rağmen günümüzde ülke sınırlarımızın içinde yaşamaktadır. 6 adet Bizon türünden 4 tanesinin nesli tükenmiştir. Şuan Avrupa Bizonu ve Amerika Bizonu olarak 2 türü bulunmaktadır.

Amerikan bizonu Dünyanın en büyük büyükbaş hayvanıdır. Otçuk beslenen ve geviş getiren bu canlılar sürüler halinde yaşarlar. Yetişkin erkek bizonlar 900 ile 1300 kilogram ağırlığına ulaşırlar. Hörgüç omuzlu ve boynuzlu bu canlıların darbeleri vahşi hayvanlar ve insanlar için ölümcüldür.

Bukalemun

B hayvan Bukalemun
Bukalemun - B Hayvan

B ile başlayan hayvan isimleri listesinde 3. sırada Bukalemun. Renk değiştirme özelliği onu çok popüler olmasına sebep olmuştur. 18. yüzyıldan bu yana evcil hayvan olarak beslenmektedir. Ağır hareket etmelerine rağmen saniyenin yüzde 1’inde 95 kilometre hızla dillerini ileriye doğru fırlatarak avlanabilirler. Dilleri vücut uzunluğunun yaklaşık 1.5 katından daha uzundur ve katlanarak ağzının içine gizlenir.

Bukalemun etçil beslenir. Vahşi doğanın kamuflaj ustasıdır. Dokundukları ortama ayak uyduran bu canlılar saniyeler içinde değiştirebilir. Renk değiştirme özellikleri sayesinde avcılarından saklanır. Avlanmak için bulunduğu ortama renk olarak uyum sağlar ve hareket etmeden bekler. bkz. kertenkele ne yer

Bülbül

Bülbül - B hayvan
Bülbül - B Harfi ile Hayvan

Bülbül ötüşü ve sesinin güzel oluşu nedeniyle Türk edebiyatında en fazla bahsi geçen hayvandır. Aşkı ve aşıkları simgeler. 21 gram ağırlığa sahip küçük bir kuş türüdür. Kış aylarında göç ederler. Böcek, bitki tohumları ve meyvelerle beslenirler. 150 farklı ötüş sesi bulunur. Vahşi doğada ortalama 2 yıl yaşarlar.

Babun

Babun - B hayvan isimleri
Babun - B harfi ile hayvan

Babun, yerde yaşayan köpeksi maymun türüdür. Köpeksi burunları ve uzun sivri dişleri bulunur. Babun hepçil beslenir. Gruplar halinde yaşarlar. İnsanla temas halinde olan babunlar insanlara saldırabilir, hırsızlıkta ustadırlar.

Vahşi doğada en çok korkulan yırtıcıların yavrularını kaçırarak öldürüp yediği bilinmektedir. Örnek verilmek gerekirse aslan yavrusu, leopar yavrusu, kaplan yavrusu kaçırıp öldürerek yediği belgesellere konu olmuştur. Gruplar halinde yaşarlar ve iki grup karşı karşıya gelirse birbirlerini öldürüp yiyebilirler. Vahşi doğada ortalama 30 ile 35 yıl yaşarlar. Ortalama 25 ile 30 kilogram ağırlığına ulaşırlar ve boyları 75 santimdir.

Balina

B Hayvan Balina
Balına - B Harfi ile Hayvan

Balinalar bilinen en büyük deniz canlısıdır. Tüm yaşamlarını okyanuslarda geçirmelerine rağmen solungaçları yerine insanlar gibi akciğerleri bulunmaktadır.

Deniz memelisi olan balinalar gebelik süresi türlerine göre değişmektedir. Katil balinaların gebelik süresi 15 ile 18 ay arasıdır. Doğumdan sonra yavrusunu emzirerek büyütür. Akçigerleri olan balinalar ortalama 4 dakikada bir su yüzeyine çıkarak nefesini tazeler ev tekrar suya dalar. Bu durum onların kolay avlanmasına ve nesillerinin tehlikeye girmesine neden olmuştur.

Tıp ve kozmetik alanından yakıt üretimine kadar bir çok alan için balinalar avlanmaktadır ve bir çok türünün soyu tükenmiştir. Bir mavi balina ortalama 35 metre uzunluğunda ve 160 ton ağırlığındadır.

Bıldırcın

Bıldırcın B Hayvan İsimleri
Bıldırcın B Harfi ile Hayvan

Bıldırcın doğada yer aldığı sürece kene ve bitki zararlısı canlıları yiyerek beslenen hepçil bir canlıdır. Bilinen en küçük bıldırcın türü 55 gram en büyüğü ise 150 gram ağırlığındadır. 10 gramdan daha hafif yumurtaları bulunur.

İnsanlar tarafından avlanan en zayıf hayvanlardan birsidir. Tavuk gibi çiftliklerde bıldırcın yumurtası ve eti için bıldırcın üretimi yapılmaktadır. Bıldırcının kuluçka süresi 17 gündür.

Bok Böceği

Bok böceği B hayvan isimleri
Bok Böceği - B Harfi ile Hayvan 

Bok böcekleri, Antarktika hariç tüm kıt’alarda yaşarlar. Etçil ya da otçul beslenen canlıların pisliklerini yiyerek yaşarlar. Pislikleri top haline getirerek yuvasına taşır ve depolar.

Beslenme kültürüne bakıldığında bu böcek türü diğerlerinden çok farklıdır. Eski Mısır’da kültürel olarak çok büyük önem görmüştür. Ölümden sonra diriliş, ölümsüzlük, ve üremeyi simgelemektedir.

Baykuş

B Hayvan Baykuş
Baykuş - B Hayvan

B harfi ile hayvan isimleri listesinin en sonunda çok asil bir hayvan bulunuyor. Baykuş kültürel olarak bir çok toplumu etkilemiştir. Bazı kültürler Baykuşu kötü ve uğursuz olarak simgelerken bazı kültürler bilge, bilgi ve bilge kişilik olarak simgelemiştir. Türk kültüründe baykuş bilgeliği simgelemektedir.

Mimar Sinan yapmış olduğu bir çok camide bilgeliği simgeleyen baykuş motifini kullanmıştır ayrıca Mimar Sinan Üniversitesinin logosunda baykuş bulunmaktadır.
 
Baykuşlar fiziksel olarak doğa üstü yaratıklardır. Kafalarını 270 derece çevirebilirler. Geçe avcılarıdır. Uçarken çok sessiz, onları duymak neredeyse imkansızdır. Etçil beslenirler. Ülkemizde 10 adet baykuş türü yaşamaktadır. Bunlardan en yaygınları Puhu ve peçeli Baykuştur.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url