Blog Kurmak : A'dan Z'ye Google Blog Oluşturmak

Blog kurmak istiyorsun ama nasıl açılır bilmiyor musun ? Gerekli alt yapı ve bilgiye sahip değimlisin? Sıfırdan başlayanlara özel hazırladığım a'dan z'ye blog oluşturmak rehberi sayesin de, sende bir blog sahibi olabilirsin.

Bu rehberin öne çıkan en büyük özelliği; sıfırdan başlayanlar için en risksiz yöntemin uygulanması. Peki, blog açmak isteyenler için en risksiz yöntemde nedir?

Yeni tanışmakta olduğunuz blog yazarlığı için, deneme yanılma yöntemiyle zamanla işin piri olmanızı sağlayacak ücretsiz veya az maliyetli bir platform üzerinden blog oluşturmak bana göre en  risksiz yöntemdir.

Google Blogger sayesinde tamamen ücretsiz ya da ( isteğe bağlı, özel alan adı almak için bir miktar ücret ödemek gerekmektedir.) küçük bir miktar ödeyerek, yani alan adı satın alarak blog kurmak mümkün.

Bir örnek mi lazım ; Şuan bulunduğunuz soranzii.com'u bende Google Blogger sayesinde açtım.

Blog Kurmak Kim, Ben Kimim !

Blog oluşturmak
Blog Kurmak # 1

Merhaba dostlar ben Tamer. Hiç bilgim olmamasına rağmen ocak 2015 tarihinde, Google Blogger ile blog yazarlığı serüvenime başladım. İlk günden bugüne kadar geçen süre içinde öğrendiklerim sayesinde, adsense üzerinden azda olsa para kazanmayı başardım. bkz: Ücretsiz blog açmak para kazandırır mı?

Benim gibi hiç bir bilgi sahibi olmadan blog yazarlığına merak saran, hobi ve biraz da para kazanma  hayaliyle bu işe girmek isteyenlere bir nebze fayda sağlamak için ; ' Blog kurmak ve A'dan Z'ye !  Blog oluşturmak ' adlı makale yazmaya karar verdim.

Peki neden wordpress değil de blogger'ı seçtim ?

Bu sorunun en net cevabını aylık 1 milyon sayfa görüntülemesi olan bloggerların olması ve yüksek kazanç elde edebildiğimi biliyor olmam. duymak isterseniz. Yazının buraya kadar olan kısmında toplamda 3-4 defa şunu vurguladım; Blog yazarlığı konusunda hiç bir bilgisi olmayanlara özel bir rehber. Risk Yok ! Para Kaybetmek Yok.


Benim de blogger'ı seçmemin sebebi'de blog yazarlığı hakkında hiç bir bilgimin olmamasıydı.
On ay önce başlayan blog yazarlığı merakından dolayı ; Google'da "blog nasıl açılır" ve "blog açmak" aramalarını yapıp karşıma çıkan ilk 10 siteyi inceledim ve karşıma çıkan bütün siteler bana wordpress ile blog oluşturmamı tavsiye etti.

Tamam, wordpress ile blog açalım da bana en az 1.000 Lira, hadi biraz da çilek koy renkli olsun desem 1.500 - 2.500 Liraya kadar yükselen bir maliyet ortaya çıkarıyorsunuz. (Dövizin artmasıyla maliyet aynı oranda yükselmiş olabilir.)

Ama ben blog yazarlığıyla alakalı hiç bir bilgi ve tecrübeye sahip değildim. Durduk yere 1.500 liradan olmasak bari, diyerek farklı alternatifler aramaya başladım. Kafaya koydum bir kere o blog açılacak. :) araştırmalara devam ettim !

Ve karşıma blogger ile blog açmanın avantajlarını anlatan bir makale çıktı. Blogger için ücret ödememe gerek yoktu.Üstelik Google Adsense'ye anında başvurup para kazacağım bir panelde mevcuttu. Bedava nasılsa açsam ne kaybederim diye düşündüm ve bir blog açtım.

Bir saat içinde blog hazır oldu, bir ay boyuncada her gün üç farklı yazı yayınladım ve beklemeye geçtim. 3 ay geçmesine rağmen maalesef sonuç hüsrandı. Üç ay sonunda toplam 90 farklı yazı yazmıştım.Günde her yazıya 1 ziyaretçi gelse günlük toplam ziyaretçimin 90 kişi olması lazımdı, ama ben 10 kişiyi geçemiyorum : ).Bu işte bir terslik olduğu kesindi.

Sonra şunu düşündüm ; ölümsüzlük iksiri bulsam ve  tarifini sadece bloguma yazsam kimse bu yazıyı bulup okuyamayacak.Bu yüzden de, Herkes ölecek insan nesli tükenecekti : ) Kendimi çok aciz hissettim.

Ve bunun sebebini araştırmaya başladım.Sonra öğrendim ki bu iş sadece blog açmakla olmuyormuş! Yazdığım bir yazının rakiplerinizden sıyrılıp Google'de ilk sırada çıkması için belki binlerce deneme yapmam gerekecekmiş. "Allah hepimize ; 2000 deneyden sonra Ampulü bulan Edison" azmi versin. :)

Google algoritmaları, diye bir şey varmış, önce bunları anlamalı sonra insanlara faydalı olacak, kaliteli bir o kadar da özgün ve Seo uyumlu makaleler yazmak gerekiyormuş. O günden beri , Google derya olmuş bense bir sandal o nereye derse bende oraya gidiyorum.yani sonuç olarak önce Google nasıl çalışıyor anlamak lazım. Benim açımdan şuan blogger ile işler gayet iyi gidiyor. Hatta Adsense'ye 2 ay önce kabul edilmeme rağmen ilk ödememi almaya çok yaklaştım.

Peki sen ne yapacaksın karar verdin mi ? Çünkü bir hevesle açıldıktan sonra, ilk başarısızlıkta terk edilen yüzlerce wordpress blog sitesi bulunuyor. Paranızı çar çur etmeyin.Kendinizi önce blogger ile deneyin.

Eğer başarılı olabilirseniz gider wordpress ile blog nasıl açılır öğrenir parayı öder açarsınız. Peki blogger ile her şey günlük gülistanlık mı ? tabi ki değil wordpress le kıyaslandığında çok eksikleri var ama fiyat performans olarak mükemmel diyebilirim.

Blog Kurmak Ve Para Kazanmak

Blog oluşturmak Ve Para Kazanmak
Blog Para Kazanmak

Blog kurmak bir kesim için tamamen hobi bir kesim için ise hobi ve kazanç anlamına geliyor. Blogger ile blog açarak kazanç elde etmek mümkün. Ben daha yolun başında olmama rağmen iki ayda ödeme eşiğine geldim.Yani toplamda 200 lira kazancı az farkla geçmiş durumdayım.

Onca reklam yaptın 200 lira için miydi Tamer ! diyenleri duyar gibiyim, yolun başında olduğumu tekrar altını çizerek söylemek istiyorum. Ben kazancımı bundan 1 sene sonra çok daha iyi yerlerde görüyorum ve blog nasıl açılır rehberimi takip ederek bir blog oluşturduktan sonra aklına takılan her soruyu yorum yazarak bana sorabilirsin.

Blogger İle Blog Kurmanın Avantajları

 • Tamamen Ücretsiz: Kullanmış olduğunuz hiç bir hizmet için bedel ödemezsin.Her şey Google güvencesi altındadır.
 • Kolay Arayüz: Blogger'ı kullanmak birine mail göndermek kadar basit.
 • Ücretsiz SSL: Blogger ile blog oluşturduktan sonra, site adresinizi bir tık ile http'den https'ye geçirebilirsin ve bu işlem için ücret ödemek zorunda değilsin.
SSL Sertifikası, Ziyaretçinin bilgisayarı ve site arasındaki veri alış verişini güvenli hale getirir.Arama motorları bu sayede siteni güvenli olduğuna karar verir ve sıralamanı yükseltir.Buradan inceleye bilirsin.
 • Adsense Kazançlar: Blog yazarlığı yaparak para kazanmak mı istiyorsun ? Blog açtıktan sonra yönetim panelinde ki sol menüde bulunan, kazançlar sekmesinden tek tıkla Google Adsense kayıt olabilirsin.
Adsense 2 milyon yayıncısı olan ve blog kurduktan sonra para kazana bileceğiniz en güvenli reklam verenlerden biri.Ama buraya elinizi kolunuzu sallayarak girmeniz mümkün değil. Hangi platformdan blog açarsanız açın eğer google adsense kriterlerine uygun bir siteniz yoksa kabul edilmezsiniz.

Blogger ve Adsense'nin Google ürünleri olduğunun altını çizmek istiyorum.

Google Blogger Blog Oluşturmak Avantajları
Blogger İle Blog Kurmanın Avantajları 

Blog nasıl açılır anlatan bir çok sitede wordpress'e yönlendirme oluyor demiştim. Bu da o web sitelerinden birisi ve %99 ihtimal ile bedava ücretsiz kuracağımız blogun reklam alamayacağını iddia etmiş.

Bu tamamen yanlış bir bilgi kesinlikle itibar etmeyin ! Eğer adsense kriterlerine uygun blogunuz varsa, alan adınızın bir önemi yok para kazana bilirsiniz. Ama dilerseniz küçük bir ücret ödeyerek özel bir alan adı alır ve alan adınızı google blogger ile Kullana bilirsiniz. Ben şahsen öyle yapıyorum tavsiyede ederim.
 • Farklı Tema Seçenekleri: Ücretli veya ücretsiz yüzlerce tema seçeneği arasından kendinize en uygun olanı seçerek farkınızı rahatlıkla ortaya koyabilirsiniz.Temaları yüklemek ve düzenlemek çok basit.Benin şuan kullanmış olduğum ücretsiz Emporio teması.
 • İhtiyacın Olan Her Şey Blogger'da: İster blog yazarak para kazanmak isteyin, isterseniz hobi amaçlı bu işi yapın.google Blogger, benim gibi yeni başlayanlar için gereken her türlü ihtiyacı rahatlıkla karşılayacak kapasitede bir platform.
Kaybedecek neyin var ki ? Ben sizden para talep etmiyorum veya bir çok blog gibi affiliate marketing yöntemiyle satın aldığınız ürünlerden kar elde etmiyorum.Her şey faydalı olmak için.

Ben Blog kurmak için Google ait olan Blogger seçtim. Sende toplamda 948 kelime okuyarak makalenin bu bölümüne geldin. Ziyaretçi olarak gözlemlerin, senin bloguna gelecek olan ziyaretçilerin gözlemleriyle aynı olacak. O yüzden rahatsız olduğun bir durum oluştuysa, blogger ile blog açmaktan vazgeçebilirsin.

Niş Odaklı Blog Kurmak / Konu Seçimi

Niş Odaklı Blog Oluşturmak / Konu Seçimi
Niş Odaklı Blog Kurmak / Blog Konusu

Blog açmadan önce hangi konuda yazmak istediğine karar vermelisin.Hatta bunun üzerinde günler sürecek kapsamlı bir araştırma yapmanı tavsiye ederim. Çünkü tek başına çıktığın bu yolda sınırlı içerik üreteceksin ve her telden yazıları paylaştığın bir blog oluşturmak sana kazanç sağlamayacaktır. Öncelikle uzman olduğun bir konu veya araştırmaktan zevk alacağın bir konu üzerine yoğunlaşa bilirsin.

Peki niş odaklı blog kurmak ne demek ; "küçük bir kitlenin istek ve ihtiyaçlarına özel hazırlanmış bir blog sitesi" diyebiliriz. Örnek vermem gerekirse; Spor dalları hakkında bir blog açtığınızı var sayalım.Bu blog da Judo'dan tutun atletimize kadar ortalama 65 spor branşını içeren geniş bir konuya sahip olacak.

At yarışı ile ilgilenen bir kitle sizce yüzme sporuyla ilgilenir mi ? veya siz bilinen 65 spor dalı hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz ? Bu kadar kapsamlı bir konu hakkında yazmak; Mahalle bakkalı iken Süper marketlere kafa tutmaya benzer.

Ama sadece okçuluk sporu ile alakalı bir blog açarsan.Okçuluk meraklısı bir çok ziyaretçi sitenizi sürekli ziyaret etmek ister ve hatta sizi takibe alır ve güncel paylaşımlarınızı kontrol eder. Bu sayede büyük kitleden ufak bir pay almak yerine, küçük bir kitlenin tamamına sahip olabilirsin.
 • Niş blog oluşturmak Google de ilk sırada çıkmanıza yardımcı olur.
 • Okuyucular ile etkileşimi yükseltir.Hemen çıkma oranını düşürür.
 • Blog adresinin markalaşmasına ve prestij sahibi olmasını sağlar.
 • Sadık okuyucular sayesinde kazancınız artar.
Benim niş blog kurmak için seçtiğim bir konu var ; Hobi olarak kartondan bir çok tasarım yapıyorum.Hobimi gerçekleştirirken yapmış olduğum bir çok tasarımı, blog üzerinden adım adım anlatan detaylı yazılar yayınlamayı planlıyorum. Hatta bir adım daha ileri giderek; içerikleri video olarak da hazırlayarak Youtube'de eklemeyi o videoları da blogum da paylaşmayı düşünüyorum. Kim bilir belki hem Youtube hemde Google Blogger üzerinden kazanç sağlamayı başarırım.

Aklıma takılan ilk soru; "acaba insanlar benim kartondan yapmış olduğum tasarımlar ile ilgileniyor mu" oldu. Yani aylık olarak kaç kişi bu tarz bir arama yapıyor ? Bunun için kendi uydurmuş olduğum bir anahtar kelimeyi Google'de arattım.

Blog Oluşturmak Blog Konusu
Niş Blog Konusu

Arama sonrası çıkan bir çok yazıyı inceledim ve En altta bana önerdiği ; "ilgili aramalar" bölümünü de incelemeye başladım. Buradan bir çok anahtar kelimeyi not aldım ve Google anahtar kelime planlayıcısına ile aylık kaç kere arandığını öğrendim.

Blog Oluşturmak Blog konusu seçimi
Blog Konusu Seçimi

Resimde olamayan bir çok anahtar kelime ile aylık aranmasının toplam 25.00 olduğunu örgendim. Yani hobimi gerçekleştirerek aylık 25.00 kişinin blogumu ziyaret etmesini sağlaya bilirim.

Hemen kendime bir alan adı aramaya başladım.Konumu kapsayan en mantıklı ve en çok araması olan anahtar kelimeyi alan adım olarak seçtim ve hemen alınıp alınmadığını sorgulamaya başladım. Bunun için Google "alan adı sorgulama" yazıp karşıma çıkan ilk siteye girdim.

Blog oluşturmak ve Alan Adı Almak
Blog Kurmak ve Alan Adı Almak

Alan adının müsait olduğunu kontrol ettikten sonra hemen blog kurmak için işe koyuldum.

Blogger Blog Kurmak 

Çok konuştun Tamer ! blog nasıl açılır anlat artık.Blog yazarlığının en güzel kısımda bu değil mi istediğin kadar lafı uzata biliyorsun.:) Blog oluşturmak için ilk olarak Google Blogger adresine gidin.

Google blogger Blog Oluşturmak
Blogger Blog Kurmak
 • Karşımıza çıkan sayfada Blog Oluşturun yazınına tıklayın.Karşınıza çıkan pencerede bir Google hesabı seçin eğer bir hesabınız yoksa ücretsiz şekilde bir tane edinin.
Google Blogger Blog Oluşturmak Tema Seçimi
Blogger Blog Kurmak Tema Seçimi
 • Açılan sayfada Başlık sekmesine belirlediğiniz blog adını yazın.Sonradan değiştirebilirsiniz.(ben blog kurmak yazdım.)
 • Adres sekmesine belirlediğiniz blog adresini yazıyorsunuz.Eğer ücretsiz kullanmaya devam etmek isterseniz "alanadınız.blogspot.com" olarak kullanmaya devam etmek zorundasınız.(Benim gibi ücretli bir alan adı alıp "Blogger Alan adı yönlendirme yapabilirsin")
 • Tema sekmesinden dilediğiniz temayı seçin.Ben Emporio kullanıyorum.Dilediğiniz zaman temayı tekrar değiştirebilirsiniz.
 • Son olarak Blog Oluştur 'a tıklayın.
Google Blogger Oluşturmak Yönetim Paneli
Google Blogger Kurmak Yönetim Paneli

Şuan tamda resimdeki sayfa karşınızda.Kısa ve öz şekilde yönetim panelini tanıyalım.
 • Turuncu renkte ki "Yeni yayın" sekmesine tıklayarak ilk yazınızı oluşturabilirsiniz.
 • Sol en üstteki "Blog'u görüntüle" sekmesine tıklayarak blogun şuan ki durumunu görüntüleye bilirsiniz.
 • Kayıtlar: Yazmış olduğunuz her yazı kayıtlar sekmesinde sıralanır.
 • İstatistikler: Blog'u ziyaret edenlerin kişi sayısını günlük,haftalık,aylık ve yıllık olarak buradan görüntüleye bilirsiniz.
 • Yorumlar: Yazmış olduğunuz yazılara gelen yorumları buradan yönetebilirsiniz.
 • Kazançlar: Adsense ile para kazanmak istiyorsanız bu sekmeden bir tıkla başvuru yapabilirsiniz.
 • Sayfalar: Hakkımda,İletişim veya gizlilik politikası gibi sabit sayfaları buradan oluşturup yönete bilirsiniz.
 • Yerleşim: Aktif olan temayı buradan düzenleyebilirsiniz.
 • Tema: Ücretli ücretsiz binlerce tema seçeneği bulunuyor.Buradan yeni bir tema yükleye bilir veya mevcut temanın kodlarında düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Ayarlar: Blog açarken belirlemiş olduğunuz alan adını buradan tekrar değiştirebilirsiniz.Bunun haricinde bir çok özel ayarı da bu sekme sayesinde yapabilirsiniz.

Blogger Adaylarına Tavsiyeler

Blogger Adaylarına Öneriler
Blogger Adaylarına Tavsiyeler

Blogger alt yapısını kullanarak blog kurmak ve başarılı olmak mümkün.Sana ilham olacak onlarca blog yazarı bulunuyor. Hatta bir tanesi Alexa verilerine göre Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 2.042. sitesi olmayı bile başardı.
 • Blogger ücretsiz bir platform ve kullanmaya karar verdiğinde, içerik politikasına uymaya dikkat etmelisin. Yoksa blog siten kapanabilir.
 • Yayın hayatına başlamadan önce; deneme amaçlı bir blog oluştur ve orada kendini bir süre eğitime tabi tut.
 • Asıl projeni uygulamak için; blog konusu, alan adına ve slogana karar ver. Neler yazabileceğine dair bir eylem planı oluştur.
 • Yazmaya başlamadan önce "Seo uyumlu makale nasıl yazılır" ve "Seo uyumlu içerik nasıl oluşturulur" öğrenmek için bir araştırma yap.
 • Anahtar kelime analizinin nasıl yapıldığına dahil araştırma yap.
 • Kendine özel bir alan adı alıp, onu blogger adresine yönlendirmek yazdığın konuda bir marka haline gelmene fayda sağlar. Akılda kalıcı olursan okuyucuların seni tekrar ziyaret etmek için zorlanmaz.
 • Tema seçimini ve düzenlemelerini yaparken, kendini ziyaretçi yerine koyarak kendi analizlerini oluştur.
 • Çok karışık , her yeri ışıldayan ve gözü yoran blog temaları okuyucularını rahatsız edebilir.Bunun yerine içeriği ön planda tutan ve okuyucunun, yazmış olduğun yazıyı en rahat şekilde tüketmesini sağlayan temaları kullan.
 • İçerik oluştururken okuyucularına fayda sağlayıp sağlamadığına önce kendin karar ver ve özgün ol.Senin üretmediğin hiç bir yazıyı kopyala yapıştır yaparak blog da yayınlama.
 • Yazdığın bir yazının Google'de ilk sırada çıkması için ne tür düzenlemeler yapman gerektiğini araştır.Makalelerini Seo uygun hazırla ve yayınla.
 • Search Console ve Google Anltics kayıt ol ve bu iki Google hizmetini nasıl kullanmanız gerektiğini çok iyi öğren.
 • Kazanç sağlamak için acele etme önce ziyaretçi kitleni oluştur.Kendini hazır hissettiğinde Kazanç sekmesini kullanarak başvuru yap.
Her şey den önce çok sabırlı ve istikrarlı olmaya gayret et.Blog oluşturmak en fazla 1 saatini alacak sonrası için daha çok araştırma ve gayret göstermen lazım. Şuan Türkiye'nin en çok kazanan blog yazarlarının neredeyse hepsinin, daha önce başarısız oldukları onlarca blog'u kapatmak zorunda kaldıklarını unutma.

Şuan okumakta olduğun "Blog Kurmak" adlı içerikle blog açmayı başardığın gibi kapsamlı bir araştırma yaparak " Başarılı Blog Yazarı Nasıl Olur " öğrene bilirsin. Başarı kimseye altın tepsi içinde sunulmadı, sana da sunulmayacak.

Blogger ile blog açtıktan sonra Türkçe yönetim panelini kullanarak bir çok ayarı rahatlıkla kendiniz yapabilirsiniz.Ama benim tavsiyem önce Youtube " blogger blog ayarları" yazarak eğitim videoları izlemeniz.

Takıldığınız her adım (blog nasıl açılır, blog ayarları, alan adı satın alma ve yönlendirme vb.) için yorumlar bölümünden bana yazabilirsiniz.(Bana soru sormaktan çekinme, en kısa sürede dönüş yaparım.)
Önceki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url