Çilek Tohumu Nasıl Ekilir?

Çilek tohumu nasıl ekilir merak edenler için, gerekli tüm adımları içeren detaylı bir rehber hazırladım.

Son dönemde, tohumdan çilek yetiştirmek çok popüler ama bir o kadar zor. Çilek tohumu çimlendirmek diğer bitkilere göre daha zahmetlidir. Ülkemizin iklim koşulları çilek yetiştiriciliği için oldukça uygundur.

Doğru zamanda, doğru metotla çilek tohumunu ekerseniz kısa sürede çilek fidesi yetiştirmek ve saksılar dolusu çilek büyütmek mümkün. şimdi hep birlikte çilek tohumu nasıl ekilir inceleyelim.

Çilek Tohumu Nasıl Ekilir?

Çilek yılın 12 ayı yetiştiriliyor olmasına rağmen yaz bitkisidir. Özellikle yediveren çilek çeşitleri yıl boyu hasar verdiği için ülkemizde ticari yetiştiricilik yapanlar tarafından tohumdan çilek yetiştirmek için çokça tercih edilir. Kış ve son bahar aylarında sera içinde üretilen çilek hobiciler için sadece yazın yetişen bir meyvedir.


Çilek tohumu ne zaman ekilir sorusuna cevap bulmadan önce ne zaman ekilmesi gerektiğini açıklamamız gerek. Yanlış zamanda ekilecek olan çilek tohumunun çimlenmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle önce ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

 • Tohumları en az 5 saat önceden su dolu bir kaba koyuyoruz.Salam tohumlar içlerine su alıp dibe çökerken kötü tohumlar su üstünde kalır 5 saat sonunda su üstünde kalan tohumları çöpe atın.
 • Önceden toprak dolu bir saksı içine ekiyorsanız,saksıyı iyice temizlemelisiniz.
 • Saksının dibinde suyun akması için gerekli deliklerin olduğunu kontrol edin.Yoksa 3 adet delik açın.
 • Fazla suyun tahliyesi için temizlenen saksı dibime ortalama 3 cm kadar küçük taş ve kum karışımı doldurun.
 • Çilek su tutan hafif kumlu tınlı toprakları sever. Özel toprağınız yoksa hazır satılan Torf Toprak karışımı kullana bilirsiniz.Ek olarak perlit kullanarak toprağın su tutma özelliğini artıra bilirsiniz.
 • Uygun toprak ile saksı içi doldurulur ve çok hafif nemlendirilir.
 • Çilek tohumları saksı içine yerleştirilir.
 • Çilek tohumları üzerine elekle ile 5 mm toprak örtülür.Toprağın ince olmasına dikkat edinmelidir.
 • Toprak üzerine hafif şekilde spreyleme yapılarak nemlendirilir.
 • En son olarak saksının üzeri nemli kalması için streç film ile kapanır.
 • Saksıyı direk güneş görmeyen en az ortalama 10 C – 15 C derece sıcaklık da bırakılır ve gözlenmeye başlanır.

Peki ekilen çilek tohumu ne zaman çıkar ; anlatılan adımları tamamen uyguladığınız taktirde en geç 15 gün içinde çilek tohumları filizlenmeye başlayacaktır.

İlgili içerik : Çilek Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Çilek Tohumu Kaç Günde Çıkar?

İlk baharda ekilen çilek tohumu, 7 ile 15 gün içinde çıkar, çimlenir. Çimlenme işleminin gerçekleşmesi için doğru çilek tohumu ekim metodunun uygulanması önemlidir.

Çilek tohumu ekildikten sonra doğrudan güneşe maruz kalmamalıdır. Nem oranı %60 ile %65 oranında olması çimlenmeyi kolaylaştırır. Çilek tohumu en iyi gelişimi hava sıcaklığının 20 ile 25 derece olduğu sıcaklıkta gerçekleştirir. Fazla nem tohumu çürütür ve çimlenmesini engeller. Hava sıcaklığının 10 dereceden düşük olması gelişimi durdurur.

İlgili içerik : Çilek Çeşitleri ve Özellikleri

Çilek tohumu nasıl ekilir sorusuna detaylı cevap bulabileceğiniz içeriğin sonuna geldik. Daha fazlası için lütfen takipte kalın.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url