E Harfi ile Hayvan İsimleri

E harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. E ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

E harfi ile başlayan hayvan isimleri denince akla en çok gelen; Eşek, Engerek Yılanı, Eşek Arısı ve Ebabil Kuşu gibi hayvanların yanı sıra, daha az bilinenlere de bu listede yer vermeyi unutmadık. Ayrıca hayvanlar hakkında detaylı bilgiler ekleyerek okurken öğrenmenize fayda sağlayacak bir içerik oluşturduk.

Peki, E harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • Bu liste, isim, şehir, hayvan oyunu için idealdir.
 • Hayvan isimleri ve özelliklerini içeren ve tamamen size ait bir hayvan ansiklopedisi oluşturabilirsiniz.
 • Hayvan isimlerinin İngilizce, Almanca ya da Fransızca karşılığının bulunduğu kendi hayvan sözlüğünü oluşturabilirsiniz.
$ads={1}

E Harfi ile Hayvan İsimleri

 • Eşek
 • Ebabil Kuşu
 • Ebe Kurbağa
 • Eşek Arısı
 • Emu
 • Eşkina Balığı
 • Engerek Yılanı
 • Ejder Sineği
 • Efemerid
 • Eğrez Balığı
 • Elektrikli Yılan Balığı
 • Ekidne
 • Ermin
 • Elmas Çıngıraklı Yılan

Emu

Emu - E Hayvan İsimleri
Emu - E Harfi ile Hayvan İsimleri

Avustralya'nın özgü bir kuş türüdür. Deve kuşu olarak bilinir. Yumurta rengi turkuaz’dır. Kuluçka süresi 38 gündür. Yetişkin bir Emu kuşu yılda 40 ile 70 yumurta verir. Yumurta ağırlı 600 ile 1200 gram arasıdır. Emu kuşları uçamazlar 1,8 metreye ulaşan uzun boyları ile dünyanın en uzun kuş türüdür. Son yıllarda ülkemizde yetiştiriciliği yapılan nadir kuşlar arasındadır.

$ads={2}

Eşek

Eşek - E Hayvan İsimleri
Eşek - E Hayvan İsimleri

E harfi ile hayvan isimleri listesinde 2. sırada Eşek. Eşekler Yük taşımak, binek ve sütünden faydalanmak üzre insanlar tarafından evcilleştirilmiştir. Eşekler 40 yıla aşkın yaşayabilir. Son yıllarda ülkemizde eşek süt çiftlikleri popüler olmuştur. Günlük 1 litre süt veren eşeklerin sütlerinin soğuk algınlığına, kansere, astıma vb bir çok hastalığa faydalı olduğu söylense de bunların hiç biri bilimsel bir araştırmaya dayanmaktadır.

Ebabil Kuşu

Ebabil kuşu - E Hayvan İsimleri
Ebabil kuşu - E Harfi ile Hayvan

Ebabil kuşların alışagelmişin dışında uçarken uyuduğu düşünülmektedir. Ebabil kuşları, ayaklarının üzerinde diğer kuş türleri kadar iyi yürüyemez. Sadece üreme döneminde kayalıklar yaptıkları yuvalarda barınırlar. Üreme dönemi hariç bu kuşları sadece yem yerken yerde görebilirsiniz.

Kanatlarını hiç kapatmaz. 20 ile 25 yıl arası yaşadığı düşünülmektedir. Kur’an-ı Kerim’de, Fil suresinde geçen ayetlerde ebabil kuşlarının savaşta filleri yendiğinden bahsedilmektedir.

Eşek Arısı

Eşek Arısı - E Hayvan İsimleri
Eşek Arısı - E Harfi ile Hayvan

Eşek arıları ortalama 30 mm uzunluğundadır. Bal arılarının neredeyse 5 kartı büyüklünde ulaşabilirler. Yuvalarını ağaçlara, taş ve duvar oyunlarına bazende toprağa yaparlar. Eşek arısı kendini tehdit altında hissettiğinde insanları sokabilir. İğnesi zehirlidir bu zehir insanda alerji, yanma ve ağrıya sebep olabilir. Eşek arıları etçil beslenir. Küçük böcekler hatta küçük fare türlerini yedikleri bilinmektedir.

Eşkina

Eşkina - E Hayvan İsimleri
Eşkina - E Harfi ile Hayvan İsimleri

Eşkina balıkların baş kısmında 2 adet beyaz taş bulunur. Bu taşların böbrek kumu ve taşını tedavi ettiğine inanılmaktadır. Göç etmez ve genellikle kıyılara yakın kayalıklarda yuva yapar. Ticari yetiştiriciliği yapılmadığı için restoranlarda servis edilen ender bulunan değerli bir balık türüdür. Marmara denizinde amatör balıkçılar tarafından avlandığı bilinmektedir.

Engerek Yılanı

Engerek yılanı - E Harfi ile Hayvan İsimleri
Engerek yılanı - E Hayvan İsimleri

E harfi ile hayvan isimleri listesinde son sırada Engerek Yılanı var. Genellikle gece avlanan zehirli yılan türüdür. Üçgen başı en belirgin özelliğidir. Boynuzlu engerek yılanlarının boyu 50-70 santim uzunluğundadır.

Engerek yılanları ile insanlar karşılaştığında genellikle kaçmayı tercih ederler. Yılanı fark etmeyen insanlar tarafından çok yaklaşıldığında ya da üzerine basıldığında insanları ısırabilir. Ülkemizde yaşayan en zehirli yılan türü olan Koca Engerek yılanının ısırığı bir insanı 20 dakikada öldürebilir. Koca Engerek yılanının ortalama uzunluğu 1,5 metre ile 2 metre arasında olabilir.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url