Empotans nedir? Sebebi ve Tedavisi

Empotans nedir: (İktidarsızlık ya da İmpotans) Erkeğin cinsel birleşmede bulunamaması halidir. Sebebi, organik veya psikolojik faktörlere dayanabilir, geçici veya devamlı olabilir.

Empotans Sebebi ve Tedavisi nedir?
Empotans nedir? Sebebi ve Tedavisi

Empotans sebebi, ereksiyon olamaması, testisleri, tiroid bezini veya hipofizi ilgilendiren iç salgı fonksiyonu hastalıklarında görülebilir. Nadiden gergin sünnet derisi gibi lokal bozukluklar, tabes dorsalis gibi merkez sinir sistemi hastalıkları, tedavi edilmemiş diyabet veya kronik alkolizm gibi genel hastalıklar da empotans nedeni olabilir.

Empotans Sebebi Nedir?

Mamafih, vakaların çoğu psikolojik olup, suçluluk, endişe hislerinden, genel ya da özel olarak cinsel birleşmeden nefret etmekten, gizli kalmış (latent) homoseksüel eğilimlerden veya bilgisizlikten doğmaktadır. Erkeğin cinsel birleşmede bulunabilmesi birçok faktöre bağlıdır. Bunların arasında kendine güven ve saygı önemlidir ve genellikle bir özel vakada başarısızlık, ondan sonrakilerde beceriksiz olma korkusuna yol açıp, durumun devamına sebep olur.

Endişe ve istek, aşk ve korku gibi karşıt hislerin etkisinde ereksiyon imkansızlaştığından, böyle durumlarda da empotans görülür.

Empotans Tedavisi Nedir?

Nadir rastlanan organik şekillerde, gerekli hormonlar (örneğin, testosteron propionat) kullanılır. Fakat çoğunlukla görülen psikolojik nedenli rahatsızlıklarda endişe giderici tedavi uygulanmalıdır. Kantaridler veya "İspanyol sineği" gibi cinsel duyguyu artırıcı afrodiziaklar hem faydasız, hem de etkileri üretrada yerel tahrişe sebep oldukları için tehlikelidir.

Bu maddeler, aynı zamanda böbrekleri de, idrarda kan görülünceye kadar tahriş etmelerinden dolayı hiç bir zaman kullanılmamalıdır. Cinsel istek, mekanik etkenlerle gerçekleştirilebilecek, mekanik bir olay değildir ve karşıdaki kişiye istek ve sevgi yokluğunda, cinsel birleşme de başarılı olamaz. Hemen her erkek, hayatının bir devresinde  empotans gösterebilir, fakat bir kere olan bu durum, endişe yaratırsa, gelecekte de empotans'ın devamına sebep olur. İstekle, kişinin kendini incelemesi, bir arada bulunamaz ve endişe de en etkili cinsel istek öldürücüdür.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url