Epistaksis Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Epistaksis nedir: Burun kanamasıdır. Sebebi ve nedenleri, burunda iltihaba yol açan herhangi bir durumdur: Nezle, burun karıştırmak, nasal septum ön kısımlarında bulunan ufak ülserler, burundaki yabancı cisimler, yaralanma ve erişkinlerde burun tümörleri ve yüksek kan basıncı, bu sebepleri teşkil eder. Bazen, sebepsiz olan şiddetli burun kanamalarına da rastlanabilir.

Epistaksis Nedenleri Nelerdir?
Epistaksis Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Epistaksis tedavisi, burna soğuk kompres uygulamak ve burun deliklerini 10 dakika süreyle kuvvetle sıkmaktır. Burun kemerine ve ense köküne yerleştirilen çok soğuk bir kompres veya buz parçaları, arterlerin daralmasına yardım eder. 

Bu durumda, boyun damarlarında bir tıkanıklık olmamalıdır, çünkü bu durum konjestiyon!a neden olabilir; bundan dolayı, boyun çevresi giyim kısımlarının gevşek olmasına dikkat edilmelidir. Bu basit tedbirler etkisiz olursa (genellikle en etkili tedavi, hastayı yatırıp, sümkürmesini önlemektir), hekim burna bir gaz tampon tatbik eder. Buna rağmen, kanama durdurulamazsa ve özellikle hasta yaşlı ve yüksek tansiyonlu ise, tedaviye hastanede devam etmek gerekir.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url