Fallop tüpü nedir? Nerededir? Ne işe yarar?

Fallop Tüpü: Uterus tüpleri veya tuba'lar adı da verilen Fallop tüpleri, pelvisin her iki yanında, overlerin (yumurtalıkların) yakınından başlayıp, uterusun (rahmin) üst köşelerine uzanan, her biri 10'ar cm. uzunluğunda iki borudur.

Fallop tüpü nedir?
Fallop tüpü nedir? Nerededir? Ne işe yarar?

Bu tüplerin boşluğu, uterusun içine açılır, fakat overlere yakın uçları, periton boşluğuna açıktır. Bu uçları serbesttir, fakat over yüzeyine değen birçok parmaksı uzantıları vardır. Tüplerin içini döşeyen epitel, kirpiklidir (bkz. Epitel) ve bu kirpikler, ovum'ların (yumurtaların) overlerden tüplere girmesine ve tüpler içinde de uterus'a erişmesine yardım ederler.

Ovum normal olarak, tüp için de döllenir ve bazen gelişimine burada başlayıp, tüp duvarında yuvalanır (diş gebelik). Bu ovum büyüdükçe, tüp de yırtılır ve periton boşluğu içine şiddetli bir kanama olur. Kanama sür'atli olursa, bir iki adeti atlamış olan hasta, akut bir karın ağrısı hisseder ve bayılır. Buna karşılık, kanama yavaş olursa, hastada, tekrarlayan batın alt kıs mı sancı krizleriyle birlikte, vajinal kanama görülür. Tedavi, cerrahidir; batın açılır, dış gebelik ürünleri çıkartılır ve kanama dur durulur. Bir tubal gebeliğin oluşması, hastanın ilerde normal bir gebelik geçiremeyeceğine işaret etmez.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url