Fallot Tetralojisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Fallot tetralojisi, Kalpte, doğuştan olan bir anormalliktir. Sağ ve sol ventrikülleri (karıncıkları) ayıran duvarda (interventiküler septum'da) bir açıklık ve pulmoner arterde (akciğerlere giden arter de) bir daralma (stenoz) vardır.

Fallot Tetralojisi Belirtileri ve Tedavisi
Fallot Tetralojisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Buna göre, genel dolaşıma kanı pompalayan sol kalp teki direnç, akciğerlere kanı pompalayan sağ kalpteki dirençten daha az olur. Bun dan ötürü, sağ kalpten, septum'daki açıklıktan, kanın bir kısmı akciğerlere gidip taze oksijen alacağına, sol kalbe geçer. Septum'daki açıklık ve pulmoner arterdeki darlıkla birlikte, sağ ventrikül normalden fazla gelişmiş ve aorta, kalbin sağ tarafına doğru yer değiştirmiştir.

Fallot Tetralojisi Belirtileri:
  • Doğan bebek, devamlı olarak veya fazla hareket ettiğinde, morarır. El parmaklarının uçları şişer ve yuvarlaklaşır. Büyüdükçe, bebeğin, en ufak bir hareketle yorulup nefesinin kesildiği fark edilir. Çocuk çömeldikçe, nefes darlığı düzeldiğinden, sık sık bu pozu aldığı görülür.
Fallot Tetralojisi Tedavisi:
  • Tek tedavi şekli, ameliyattır. Son 25 yıl içinde, özellikle doğuştan olan kalp hastalıkları ve bilhassa fallot tetralojisi tedavisi konusunda, kalp cerrahisi çok ilerlemiştir. Her vaka, kendi özelliklerine göre değerlendirilmektedir, fakat doğuştan kalp hastalıklı ve moraran her çocuk için cerrahin fikrine başvurulması gereklidir.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url