G Harfi ile Hayvan İsimleri

G harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. G ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

G harfi ile başlayan hayvan isimleri denince akla en çok gelen; Geyik, Güvercin, Güve ve Goril gibi hayvanların yanı sıra, daha az bilinenlere de bu listede yer vermeyi unutmadık. Ayrıca hayvanlar hakkında detaylı bilgiler ekleyerek okurken öğrenmenize fayda sağlayacak bir içerik oluşturduk.

Peki, G harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • Bu liste, isim, şehir, hayvan oyunu için idealdir.
 • Hayvan isimleri ve özelliklerini içeren ve tamamen size ait bir hayvan ansiklopedisi oluşturabilirsiniz.
 • Hayvan isimlerinin İngilizce, Almanca ya da Fransızca karşılığının bulunduğu kendi hayvan sözlüğünü oluşturabilirsiniz. 
$ads={1}

 G Harfi ile Hayvan İsimleri

 • Geyik
 • Güvercin
 • Guguk kuşu
 • Güve
 • Goril
 • Gelincik
 • Gergedan
 • Gelincik Balığı
 • Geko
 • Gnu
 • Gila Canavarı
 • Güney Afrika kürklü foku
 • Göknar kargası
 • Gümüşçün
 • Granyöz
 • Goblin Köpekbalığı
 • Gerenuk

Geyik

Geyik - G Hayvan İsimleri
Geyik - G Harfi ile Hayvan İsimleri

Geyiklerin en belirgin özelliği dalları andıran boynuzları’dır. Her geyik türünün kendine has boynuzu bulunur. Neredeyse dünyanın her kıt’asında yaşam sürerler. Otçul beslenen canlılardır. Çin geyiği boynuzu olmayan tek geyik türüdür. Boynuzları yerine 8 santim uzunluğunda iki adet köpek dişi bulunur. Aslan, yaban köpek, sırtlan ve leopar gibi yırtıcılar tarafından avlanırlar.

$ads={2}

Güve

Güve - G Hayvan İsimleri
Güve - G Harfi ile Hayvan

Güveler açık bırakılan pirinç, un, bakliyat, kıyafet ve bunun gibi bir çok nesnenin içine musallat olan bir böcek türüdür. Güve ile kelebek birbirlerine çok benzerlik gösterir bu nedenle karıştırıldığı durumlar olmaktadır.

Evde rahatlıkla güve ile karşılaşabilir siniz. Bu canlı insanı ısırmaz ya da zarar vermez. Kıyafetlere dadanan güveler için at kestanesi, karabiber ve lavanta kullanabilirsiniz. Gıda ürünlerinin ağzını kapalı tutarak güvelerin içine yumurtlayarak üremesini engeller.

Guguk Kuşu

Guguk kuşu - G Harfi ile Hayvan İsimleri
Guguk kuşu - G Hayvan İsimleri

G harfi ile hayvan isimleri listesinde 3. sırada Guguk kuşu var. Guguk kuşlarını uzun bir kuyruğa ve ince bir vücuda sahiptir. Güvercinle çok benzerlik gösterir.

Guguk kuşu kuluçkaya yatmaz, kendi yumurtalarını saz kamışçını kuşunun yumurtaları ile değiştirir. Bu sayede guguk kuşu yumurtası üzerine yatan saz kamışçını kuşu, guguk kuşu yavrusunu kendi yavrusu gibi besler ve büyütür. Bu duruma Kuluçka paraziti ismi verilmektedir.
 
Kuluçka dönemi sonunda yumurtadan çıkan guguk kuşu yavrusu, daha gözleri açılmadan diğer yumurtaları yuvadan atar. Genellikle tüylü tırtıl ve küçük böcekleri yiyerek beslenir. Guguk kuşunun adı çıkarttığı guguk sesinden gelmektedir.

Güvercin

Güvercin G Hayvan İsimleri
Güvercin - G Harfi ile Hayvan

Güvercin şehir hayatında karşılaşabileceğimiz en aygın kuş türüdür. Güvercinler tarih boyunca insanlar tarafından evcilleştirilmiş ve haberleşmek başta olmak üzre hobi amaçlı olarak beslenmiştir.

Posta güvercinleri dünyanın manyetik çekim gücünü kullanarak çok uzun mesafelerden evini bulabilir. Günümüzde haberleşmek için olmasa da posta güvercini yarışmaları yapılmaktadır. I. Dünya Savaşında vurularak ayağı kopmasına rağmen yuvasına geri dönen Cher Ami adlı kahraman güvercin 194 kişinin hayatını kurtarmıştır. Doğal yaşamda güvercinler bitki tohumları, böcek ve meyve yerler.

Goril

Goril - G Hayvan İsimleri
Goril - G Harfi ile Hayvan İsimleri

Goriller sadece Afrika’da yaşayan otçul beslenen canlılardır. Yerde yaşayan insansı primat türüdür. Ortalama boyları 1.7 santim ağırlıkları ise 15 kilogramdır. Yaşayan en büyük primat türüdür.

Kolları dizlerine yetişir. Ortalama olarak 25 ile 30 yıl arası yaşarlar. Gruplar halinde yaşarlar. Liderleri bir erkek goril’dir. İnsan DNS ile Goril DNS %95 birbirine benzerlik gösterir. Doğal avcıları Leoparlardır. Goriller yavrularına çok bağlıdır. Dişiler ve yavrular genellikle ağaç üzerine yaptıkları yataklarda uyurken lider erkek goril ağaç dibinde uyur.

Gelincik

Gelincik – G Hayvan İsimleri
Gelincik – G Harfi ile Hayvan İsimleri

Gelincik etçil beslenen avcı bir canlıdır. Gelincik ismi kış aylarında kürk renginin beyaza dönmesinden gelmektedir. Genellikle tavşan ve akrep, kertenkele, küçük memeli ve kuş türlerini avlar.

Gelincikler çok zeki hayvanlardır ve vücut yapıları sayesinde çok küçük deliklerden geçebilirler. Yuvalarını genellikle toprağı oyarak açtıkları çukurlara hazırlarlar. Yırtıcı kuşlar tarafından avlandığı için gündüz avlanırken çok tedirgin tavırlar sergiler.

Gergedan

Gergedan - G Harfi ile Hayvan İsimleri
Gergedan - G Hayvan İsimleri

G harfi ile hayvan isimleri listesinde son sırada gergedan var. Filden sonra en büyük 2. kara memelisi olma unvanına sahiptir. Gergedanların çok kalın deriye sahiptir. Vahşi doğada ona kafa tutacak ya da avlaya bilecek yırtıcı yok denilebilir.

Gergedanların ortalama yaşam süresi 40 ile 5 yıl arasıdır. 4 metre uzunluğa ulaşabilirler ve ortalama 2,5 ton ağırlığa ulaşabilen otçul beslenen canlılardır. Yasa dışı avlanma ve yaşam alanlarının insanlar tarafından harap edilmesinden dolayı nesli tükenmek üzre olan canlılar arasında yer almaktadır.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url