Keratit nedir? Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi

Keratit Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Keratit nedir? Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi

Keratit nedir: Kornea iltihabıdır.

Keratit sebebi, çeşitli konjonktivit veya göze kaçıp çıkartılmamış yabancı cisim enfeksiyonu sonucu belirebilir. Interstisyel keratit diye adlandırılan şekli ise, kalıtsal sifilis (frengi) den ötürü, kornea yüzeyinden ziyade, esas dokusunda görülen keratittir.

Keratit belirtileri: Keratitin tehlikesi, korneadaki ülserasyonlar sonucu oluşan opak alanların, görüşe engel olmasıdır. Başlıca keratit belirtileri, ağrı, ışığa hassasiyet (fotofobi), gözün devamlı yaşarması, göz kapağı spazmı ve görmenin bozulmasıdır.

Keratit tedavisi: Durumdan şüphe edilir edilmez, vakit kaybetmeksizin bir göz hekimine baş vurulmalıdır. Genellikle keratit iki gözde birden oluşur, kornealar bulutlu ve donuktur ve keratitin akut devri birkaç ay sürebilir. Tedavide, sıcak kompres, atropin damlaları ve tetrasiklin merhemleri kullanılabilinir. Keratit sonucu, korneada kalan opak bölgeler, kornea aşılarıyla giderilebilir. Kornea aşıları da göz bankalarından elde edilir. 

Bu transplantlar, korneaları sağlam olan ölülerden elde edilir. Bu aşı ameliyatlarının başarı şansı `60'ın üstündedir, fakat pek tabi ki başka sebeplerden oluşacak körlüğe engel olamazlar; başarıları ancak kornea opasitesini giderme yönünden anlamlıdır. Sifilise bağlı keratitlerde çok dikkatli ve etkili bir sifilis tedavisi de gereklidir.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url