Kist Hidatik Nedir?

Kist hidatik, Karaciğer, akciğer, beyin ve diğer organlarda, parazitlik kistlerin görüldüğü bir hastalıktır. Sebebi, Taenia echinococcus (tenya ekinokokus) adlı yassı solucandır. Ev köpekleri, kurt ve tilkinin bağırsağında yaşar ve gebe segmentleri, hayvanın dışkısıyla atılır. 

Bu segmentlerin bazıları, hayvanın kürküne yapışabilir ve kaşındıkça, vücudunun diğer yerlerine de yayılabilir. Genellikle, enfekte bir köpeğe bulaşmış suyun içilmesi, ya da yiyeceğin yenmesi sonucu, solucanın yumurta dolu segmenti, ara konağa geçer: Ara konak koyun ya da insandır. Ara konakta, embryo solucanlar, ince bağırsağın üst kısmının duvarını delip, portal dolaşım yoluyla karaciğere gider.

Kist Hidatik Nedir?

Embryolar, ya kara ciğerde kalır, veya akciğerlere geçip, oradan sistemik dolaşıma girerek, diğer organlara ve özellikle beyne taşınır. Bu organlarda, solucan kist haline geçer ve bunlara kist hidatik adı verilir.

Kist Hidatik Neden Olur? Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi
Kist Hidatik Nedir?

Kistlerin içinde, sıvıyla birlikte yavru hücreler vardır. Her bir yavru hücre, serbestleşip dokulara gittikçe, yeni kistler yapabilme yeteneğindedir. Solucanın hayat evrimi, köpeğin enfekte dışkıyı yemesiyle, tamamlanır.

Kist Hidatik Belirtileri Nelerdir?

Kistlerin bulunduğu yere göre belirtileri değişmektedir. Örneğin, beyinde, epilepsi ve felce sebep olurlar. Kistler, kendilerinden patlar ve içlerinden çıkan sıvı hem anafilaktik şoka yol açar, hem de yavru kistler çevre dokulara yollanmış olur.

Kist Hidatik Tedavisi

Çok büyük kistler ameliyatla çıkartılır. Cerrah, bu girişim esnasında, kisti patlatmamaya dikkat etmelidir. Kistleri aspire etmek tehlikelidir; tümünün çıkartılması gerekir. Hastalıktan korunmak için, sağlık koşullarına uyulmalıdır. Hastalığın varlığının bilindiği koyun yetiştirme bölgelerinde, çocuklar köpeklerden uzak tutulmalı ve köpeklerin koyun pisliği yemeleri önlenmelidir. bkz. Helmintler.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url