Liniment Nedir? Ne Demek?

Liniment nedir: Kas ve eklem ağrılarını gidermek amacıyla vücut yüzeyine sürülen yağlı ya da alkollü krem ya da losyonlardır. Geçmişte, linimentlerin içinde, akonit, belladonna, kafuru, metil salisilat da bulunurdu. En sonuncusu dışında, diğer maddeler zehirli olduklarından, günümüzde kullanılmaz.

Liniment Ne Demek?
Liniment Nedir? Ne Demek?

Piyasadaki bu tür losyonların çoğunda, ağızdan alındığı zaman romatizmaya iyi geldiğinden, salisilatlar bulunur, fakat liniment'in esas görevi, uygulandığı yerde kan akımını artırmak, sağladığı ısı ile rahatlık temin etmek ve karşıt tahriş etkisi uyandırmaktır. "Kuvvetli" olanlarının, "zayıflara" üstünlüğü olmadığı gibi, deride aşırı tahriş ve kızarıklığa da yol açabilirler. 

Bazı linimentlerin deriye nüfuz edip, deri altı dokularını da etkiledikleri iddia edilmekteyse de, bu özellik şüpheli olduğu gibi, nüfuz ettikleri takdirde yararlı olup olmadıkları da bilinmemektedir. Metil salisilat linimenti, her halde en etkili ve zararsız olanıdır. Diğer bazı şekilleri de eşit derecede etkili ve aynı zamanda daha temiz olabilirler. Krem şeklinde olanları, yanlışlıkla ağızdan alınamadığından, daha tehlikesizdir.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url