Multiple Skleroz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Multiple skleroz nedir: (Dissemine Skleroz). Beyin ve omurilikte, yer yer sklerozların (sertleşmelerin) belirdiği bir sinir sistemi hastalığıdır.

Multiple Skleroz Nedir? Sebebi Belirtileri ve Tedavisi
Multiple Skleroz Nedir? 

Multiple skleroz sebebi bilinmemektedir. Genellikle 20-40 yaşları arasında belirmesine rağmen, daha önce veya sonra da görülebilir. İlk olarak 50 yaşından sonra veya erişkin çağından önce belirdiğine pek rastlanmamıştır. ılımlı iklim hastalığıdır.

Multiple Skleroz Belirtileri 

Sertleşme alanları plak adını alır ve beyinle omuriliğin sinir liflerinin devamlılığını keser. Hastalığın başlangıcı, hastanın bir kol ya da bacağının uyuştuğu veya gelip geçici kaba hareketler belirmesi tipi şikayetlerinden ötürü, diğer hastalıklar ve özellikle histeriyle karışabilir. Hastalığın özelliklerinden biri, vücut bölümleri ve zaman içinde dağılması, yayılmasıdır: 

İlk ve orta devrelerinde, uzun süren, spontan iyileşmeler ve yeniden belirmelere rastlanır. Hastalık, zamanla (bu zaman bazen yıllarla ölçülür) kötüleşir ve son devresi olan kronik safha başlar. Belirtiler, plakların yerine göre değişmekle beraber, genellikle, görme bulanıklığı, hareket kabalığı, çift görme, uyuşma, vücudun çeşitli yerlerinde hissiz bölgelerin belirmesi görülür. 

Başlangıçta, belirtiler, ara sıra tamamen kaybolur, fakat hastalık ilerledikçe, bunlar devamlılaşır. Hasta doğru dürüst yürüyemez, idrar ve dışkı kontrolü zaman zaman kaybolur, kollar kaba hareketlidir ve kullanıldıklarında titrerler. Sıklıkla, beyinde de bozukluklar görüldüğünden, hasta beklendiğinden fazla neşeli olabilir, fakat bu durum bir kural değildir.

Multiple Skleroz Tedavi 

Hastalığı iyileştirecek bir tedavi bilinmemektedir; ancak duruma yardım edilebilir. Hastalar, normal faaliyetlerini yap maya teşvik edilmeli ve moralleri yüksek tutulmalıdır. Hastalığın ileri devrelerinde, muntazam uygulanan fizyoterapi çok yararlıdır
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url