Patlayan Kutu Yapımı [Resimli Anlatım]

Patlayan kutu yapımı hakkında detaylı resim ve anlatımın olduğu bir içerik sizleri bekliyor.

Patlayan kutu araştırmalarına başladıysanız explosion box satın almak ile patlayan kutu yapımı arasında bir karar verme aşamasında olabilirsiniz. Eğer satın almayı düşünüyorsanız maalesef bu sayfada size yardımcı olabilecek bir kaynak yok,  ama eğer sevdiklerinizi çok mutlu edecek özellikle de sevgiliye kutu hazırlamak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Ben sevgiliye kutu hazırlama fikirleri araştırması olan kişilere hazır almaktansa kendi el emekleriyle hazırlamalarını tavsiye ediyorum. Biliyorsunuz ki sevgi emeksiz olmuyor arkadaşlar , paranın size kazandıramayacağı mutluluları tatmak istiyorsanız kendiniz vakit harcayarak hediye hazırlama konusuna kendinizi biraz alıştırın.

Özellikle konu sevgiliye hazırlanacak bir aşk kutusu ise bunu parayla almak ne kadar anlamlı olabilir ki? Gözünüz korkmasın sizler için sevgiliye patlayan kutu yapımı resimli anlatımlı ve en kolay şekilde hazırladım , yetmedi patlayan kutu süslemeleriyle alakalı örnekler verdim.

Patlayan aşk kutusu nasıl yapılır merak edenler için en detaylı Türkçe rehberi hazırladım.

Patlayan Kutu Yapımı [Resimli Anlatım]

Küçük boyutta kolay şekilde hazırlaya bileceğiniz bir Aşk Kutusu modeli, exploding box malzemeleri çoğu kişi için zor geldiği için çoğu kişi yapmaktan vazgeçiyor o yüzden ilk modelimiz çok sadece ve yapılması en basit olan model.

Bir çok sitede özendiren süslü püslü örnekler var herkes o kadar teferruatlı patlayan sevgili kutusu yapamaya bilir. Sevgilinizi bu mutluluktan mahrum bırakmayın toplamda 8 adımda hazırlaya bilirsiniz, peki patlayan kutu içine ne konur diye düşünüyorsanız oda bu modelde çok basit.

İlgili içerik : Hediye Kutusuna Ne Konur?

Aşk Kutusu içine siyah mukavva ile kendi ellerinizle hazırladığınız bir bulmaca koyuyoruz ve yapraklarının içine de sevgilinize ait özel sorular ve sevgi notları yazabiliyorsunuz. Bulmacada onu ne kadar çok sevdiğinizi yazabilirsiniz, evlenme teklifi edebilirsiniz veya hoşlandığınız erkek yada kız için exploding box hazırlıyorsanız onunla birlikte olmak istediğinizi belirten bir bulmaca hazırlaya bilirsiniz , bir dargınlık sonucu böyle bir sürpriz hazırlıyorsanız özür mesajı yazabilirsiniz.

Bulmaca işi tamamen size kalmış, her şey çok basit olmak zorunda değil.Mutlu sonlu manevi bir hediye hazırlamak istiyorsanız iş başa düşmüş demektir. Bu model size çok sade geldiyse içine sevgilinizle beraber çekilmiş fotoğraflarınızı da ekleye bilirsiniz.Ama fotoğraf boyutlarını kutu bittikten sonra özel olarak bastırmanız lazım.

Patlayan kutu malzemeleri; 3 farklı renkte mukavva kağıdı , kalem , yapıştırıcı , manevi güç ve biraz el emeği.


Yukarıda ki resme bakarak içinizi bir korku saldıysa aldırmayın.Adımlarımız çok basit.

 • Mukavva kağıdını 24*24 cm boyutunda küçültün.
 • Kalam ile 8×8 cm toplamda 9 parça çizin.
 • Kare olan mukavvayı 3 gen cetvel ile resim 1 deki gibi 8 gen hale getirin.
 • Resim 2 de ki gibi 8 gen mukavvanın kulaklarını içe katlayın.

İkinci adım olarak explosion boxun iç kısmını hazırlıyoruz burada sevgilinize ait özel notları ve dilerseniz resimleri yazmanıza yarayan bölüm.

 • 21 x 21 ve 18 x 18 cm olarak 2 farklı renkte mukavvayı küçültün.

Katlanır kutu yapımı iç içe geçtiği için kat kat olması gerek bunun içinde içe içe geçen her mukavvayı diğerinden küçük kesiyoruz.

 • 7 x 7 ve 6 x 6 olmak üzere 2 mukavvayı da çizin ve resim 3 deki gibi ” + ” şeklinde kesin.
 • Resim 4 deki gibi iç içe diplerinden yapıştırın.

Şimdi sıra resimli patlayan kutu yapımının etkiyi yaratan en büyük parçasını yapmaya geldi. Kapak kısmı, mukavvadan kapak yapmak basit ama alttaki kutunuzu güzel sarması için ölçülere dikkat etmeniz lazım.Tam verdiğim ölçülerde hazırladıysanız eğer 12 x 12 ölçülerinde bir mukavva kesmeniz yeterli.

Kapak yaparken dikkat etmeniz gereken diğer konu kapağın iç boşluğunun 8 x 8 cm olması geren.


Anlatmak istediğim tam olarak yukarıda resimde çizilmiş durumda, kapak için hazırlanan mukavvayı 12 x 12 cm den kesin ve iç orta boşluğu 8 x 8 cm kalacak şekilde kapak haline getirin ve yapıştırın.


Sevgiliye kutu süslemeleri ile ilgili aklınıza gelen tüm fikirleri artık yapabilirsiniz.Yapboz fikrini kesinlikle uygulayın ve dilerseniz kutu içine fotoğraflarda yapıştıra bilirsiniz demiştik.Ama daha farklı fikirler istiyorsanız yazının devamını takip edin.

İlgili içerik : Keçeden Maske Nasıl Yapılır?

Patlayan Kutu Süslemeleri

Patlayan kutu süslemeleri tamamen sizin el becerinize ve elinizdeki malzemelere kalmış keçeden kağıttan veya fotoğraflardan bir çok süsleme yapabilirsiniz. Dilerseniz kimler ne yapmış inceleyim ve fikir edinelim.


Sürpriz kutu yapımı için süsleme çok önemli ve çok kolay bu örnekte dışını kağıttan kelebek süslemeler ile renklendirmişler sizde bu tarz bir araştırma yaparak çok basit süsler hazırlaya bilirsiniz.


Mukavva kağıtlarından bu tarz bir süs yapabilirsiniz, yapım aşaması çok basit kağıttan bir şablon üzerine şekilleri hazırlayarak boyuyorsunuz kağıttan yapılan süs çalışmalarını araştırarak bulabilirsiniz.


Kağıttan süs yapmaya yeni başlayan biri olarak benim çok hoşuma gitmesine rağmen zor bir seçenek olarak görüyorum eğer gözünüz kesiyorsa bu tarz bir süsleme ile sürpriz patlayan kutunuzu renklendirin.


Manevi hediye fikirleri yapım aşamasında biraz sancılı olabiliyor sonuçta para verip karşılığında hazır bir hediye almıyorsunuz.Süslemede bu konuda biraz kolay olması için bu tarz bir çiçeği kutunun üstüne yapıştırarak çok klas bir sunum hazırlaya bilirsiniz.


Patlayan kutu içine ne konur diye merak edenler için kağıtlardan hazırlanmış kalpler ve zarflar süsleme için yeterli olabilir ama birde işin hediye kısmı var, eğer bir doğum günüyse veya yıl dönümüyse kutunun içine el yapımı bileklik veya el yapımı farklı hediyeler konula bilir. Çikolatada veya sevgilinize almayı planladığınız bir hediye konula bilir. Birazda exploding box yapımı için diğer sitelerinde paylaşılmış diğer modellere bakalım.


Yukarıdaki model bir site tarafından satılmakta olan bir patlayan kutu, emeğe saygısızlık olmaması için resmin üzerindeki sitenin adresini kaldırmadım. Ben patlayan kutu süslemesi örnek olması için paylaşıyorum.

Patlayan / Explosion Box Nedir?

2014 yılından itibaren Avrupa’da, explosion box ismi ile nam salmış.Türkçe çevirisinde patlayan kutu olarak yapmışlar ama bunun yanında , patlayan aşk kutusu , resimli kutu , sevgiliye sürpriz kutu gibi isimlerle de bilinmekte.

Sevgililer arasında patlayan kutu hediye etmek çok yaygın ve hediye edilen kişi tarafından kutunun kapağı açıldığında bir anda , pat diye hazırlanmış her şey gözler önüne seriliyor karşı tarafta hafif bir şaşkınlık ve sonrasında verilen emek karşısında büyük bir mutluluk hissi yaşatıyor.Adını alma sebebi budur.

Patlayan hediye kutusu içine, hediye edeceğiniz kişiye özel resimler notlar ve varsa özel birde hediye koymanıza yetecek kadar yer var karşı tarafı çok mutlu edecek bir sürpriz hediye fikri ve özellikle erkek sevgiliye kutu hazırlamak isteyenlerin tercih ettiği kaliteli bir hediye.

Kadınlar detaycıdır ve seven bir kadın sevgilisini mutlu etmek en ince ayrıntıyı düşünecek kadar incedir maalesef erkekler bu tarz hediyeleri hazırlama konusunda biraz yetersiz.

İlgili içerik : Çim Adam Nasıl Yapılır?

Patlayan Explosion Box Ne Zaman Hediye Edilir?

Patlayan kutuyu sevdiklerinize arkadaşlarınıza annenize babanıza kocanıza sevgilinize hiç bir bahane olmadan hediye edebilirsiniz.Hediye içten gelen bir şeydir hiç bir bahaneye gerek yok karşı tarafa güzel bir fotoğraf albümü eşliğinde duygu ve düşüncelerinizi notlar halinde suna bileceğiniz güzel bir hediye her an karşı tarafa verile bilir bahane aramayın.Bunun yanında Erkekler ve kadınlar;

 • Evlilik teklifinde aşk kutusunu içine konulmuş bir yüzük ile yapabilirsiniz.
 • Doğum günlerinde, aldığınız hediyeyi fotoğraflar ve notlarla süslenmiş sevgiliye kutu içinde verebilirsiniz.
 • Sevgilinizin ile yıl dönümü hediyesi olarak hazırlaya bilirsiniz.
 • Eğer arada küslük varsa özür hediyesi olarak hazırlaya bilirsiniz.

Benim aklıma gelen bu ama yine en başta dediğim gibi sevdiğiniz bir kişiye aşk kutusu hediye etmek için bir bahaneye gerek yok adı üstünde aşk kutusu sevdiğiniz her kişiye sebepsizce verile bilir.

Patlayan kutu yapımı resimli anlatım ile sizlere kolaylıkla hazırlaya bileceğiniz makale hazırlamaya çalıştım Tüm adımları uygulayarak sevgilinize mutlu sonla biten mükemmel bir hediye hazırlaya bilirsiniz. Yapım aşamasında takıldığınız her konuda yorum yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Hoşça kalın.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url