Ş Harfi ile Hayvan İsimleri

Ş harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. Ş ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ş harfi ile başlayan hayvan isimleri denince akla en çok gelen; Şebek, Şempanze, Şahin ve Şişe Burunlu Balina gibi hayvanların yanı sıra, daha az bilinenlere de bu listede yer vermeyi unutmadık. Ayrıca hayvanlar hakkında detaylı bilgiler ekleyerek okurken öğrenmenize fayda sağlayacak bir içerik oluşturduk.

Peki, Ş harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • Bu liste, isim, şehir, hayvan oyunu için idealdir.
 • Hayvan isimleri ve özelliklerini içeren ve tamamen size ait bir hayvan ansiklopedisi oluşturabilirsiniz.
 • Hayvan isimlerinin İngilizce, Almanca ya da Fransızca karşılığının bulunduğu kendi hayvan sözlüğünü oluşturabilirsiniz.
$ads={1}

Ş Harfi ile Hayvan İsimleri

 • Şebek
 • Şahin
 • Şili Orman Kedisi
 • Şakrak Kuşu
 • Şeker kuşu
 • Şempanze
 • Şişe Burunlu Balina
 • Şeritli Kurbağa
 • Şişen Engerek

Şebek

Şebek - Ş Hayvan İsimleri
Şebek - Ş Harfi ile Hayvan İsimleri

Köpeksi maymunlar familyasına ait primat cinsidir. Günümüzde bilinen 26 adet şebek türü bulunmaktadır. Resimde görmüş olduğunuz Sorguçlu Kara Şebeğe aittir. Kara Şebek, Endenozya’nın kuzeydoğusundaki Sulawesi’de yaşayan bir eski dünya maymunu türüdür. Boyu 70 santime, ağırlığı ise 10 kiloya ulaşabilir. Gündüz saatlerinde aktif olarak yaşarlar. Genellikle vakitlerini karada yaşayarak geçirirler. Ağaçlara sadece güvende uyumak için kullanırlar.

$ads={2}

Şişe Burunlu Balina

Şişe Burunlu Balina - Ş Harfi ile Hayvan İsimleri
Şişe Burunlu Balina - Ş Hayvan İsimleri

Görünümleri sebebiyle şişe burunlu balina adını almışlardır. Balinalarda biz insanlar gibi akciğerleri bulunur ve nefes almak için su yüzeyine çıkmak zorunda kalırlar. Bu deniz memelileri diğer memeli canlıları gibi doğum yaparlar. Şişe burunlu balinanın gebelik süresi 12 aydır. Kuzey şişe burunlu balina ve Güney şişe burunlu balina olarak 2 türü bulunur. En büyüğü olan Kuzey şişe burunlu balinanın uzunluğu 9 metreye, ağırlığı ise 5,5 tona ulaşabilir.

Şahin

Şahin - Ş Hayvan İsimleri
Şahin - Ş Harfi ile Hayvan

Şahin, atmacagiller familyasına ait türün ortak adı. Kanat uzunluğu 1,5 metreye ulaşabilir, ağırlıkları 2 kilo ağırlığa ulaşmaktadır. Havada saatte 200 kilometre hıza ulaşabilirler. Şahinler yırtıcı, avcı kuşlardır. Küçük kemirgenler başta olmak üzre, balıklar, kertenkeleler ve yılanları avlayarak beslenirler.

Ülkemizde yaşayan en yırtıcı kuşlardan biri Kızıl Şahindir. Ülkemizin her bölgesinde görülebilir. Tek eşli olarak yaşarlar. Dişi, mart ayı sonu nisan ayının ilk haftaları 2-4 yumurta arası kuluçkaya yatar. Kuluçka süresi 35 gündür. Bu süreçte dişi ile erkek birlikte çalışır. 40 gün sonra yavrular yuvayı terk eder.

Şakrak Kuşu

Şakrak Kuşu - Ş Hayvan İsimleri
Şakrak Kuşu - Ş Harfi ile Hayvan

Şakrak kuşu 24 gram ağırlığa sahip ötücü kuş türüdür. Kuyruk dahil uzunlukları 16 santime ulaşır. Kuyruk sokumu beyaz, kanatları kuyrukları siyah, kanat üstünde beyaz gri tüyler ve gövdesi kahverengi turuncu’dur. Dişi ve erkekte renk farklılığı pek görülmez. Gagaları kısa ve geniştir. Küçük böcek ve meyve tohumlarıyla beslenirler. Ilıman iklim görülen bölgelerde yaşarlar. Yaz aylarında meyve tohumlarını yuvaya depolarlar ve tüm kış bunları tüketirler.

Şempanze

Şempanze - Ş Hayvan İsimleri
Şempanze - Ş Harfi ile Hayvan

Afrika’da yaşayan iki şempanze türü bulunmaktadır. Bunlardan birisi Bayağı Şempanze diğeri ise Bonobu’dur. 6 milyon yıl önce insanın atası olan canlıdan ayrıldığına inanılmaktadır. Aslında insan dns ile Şempanze dns %97 oranında benzerlik gösterir. Şempanzeler için biz insanların evrim kuzeni denilebilir.

Şempanzeler gruplar halinde yaşar. Grup lideri ve diğer şempanzeler arasında büyük bir bağ bulunur. Sınırları ve içinde bulunan meyve ağaçlarını diğer gruplar ile paylaşmamak adına ölümle sonuçlanan kavgalar meydana gelebilir. Şempanzeler dişleriyle sivrilikleri taşları kullanarak avlanırlar. Taş kullanarak kalın kabuklu meyveleri parçalar. Uzun çubuklar kullanarak termit yerler.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url