Sterilite nedir?

Sterilite nedir: Kelime anlamı kısırlık, verimsizlik demektir. Bazı kişiler, kısırlaştırılmak istediklerinden, kendilerine bunu gerçekleştiren ameliyat ya da ilaçlar uygulanır. Bazı çiftlerse tam aksine kısırlıklarının tedavisi için uğraşırlar.

Sterilite ne demek?
Sterilite nedir?

Bir çiftin steril (kısır) olması için türlü nedenler vardır. Erkek yönünden, erkeğin cinsel birleşmede bulunabilmesi, spermlerin normal şekilli ve hakaretli olması gereklidir. Vakaların %15'inde, kısırlığın nedeni erkektedir.

Kadındaysa, yumurtlamanın gerçekleşmesi, yumurtaların, tüpler yoluyla uterus'a erişmesi, uterus iç yüzünün, döllenmiş yumurtanın yuvalanmasına elverişli olması gerekir. Sterilite hastalarının incelenmesinde, önce erkeğin spermlerinin durumuna bakılır.

Doktor, ayrıca, cinsel birleşmenin, gebeliği gerçekleştirici şekilde olup olmadığını, söz konusu çiften öğrenir. İnanılması güç olmakla birlikte, birçok kısırlık vakasında, cinsel birleşme şeklinin elverişli olmamasının tek neden olduğu saptanmıştır.

Bu arada,kadının genel sağlık ve beslenme durumu incelenir. Yapılan genel muayeneyle, pelvis içi organların durumu gözden geçirilir. Bunların normal olması halinde, kadın hastalıkları bilimini ilgilendiren, daha karmaşık analizlere yönelinir. Yeni evli genç bir kadının, kısırlık araştırmalarına başlaması için iki yıl beklemesi uygunken, daha yaşlı bir kadının, bu kadar beklememesi daha doğrudur. 
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url