Talamus ne işe yarar?

Talamus, Orta beyindeki büyük bir nukleus (çekirdek) grubudur. Omurilik ve beyin sapından gelen, çıkıcı hissi lifler, burada kesintiye uğradıktan sonra, beyin korteksine gider.

Talamus görevleri nelerdir?
Talamus ne işe yarar?

Talamusun fonksiyonu tam anlaşılmamış olmakla beraber, stereotaksik cerrahi metotlar bu bölgeye uygulanarak, çeşitli hastalıkları etkilemeye gayret edilmektedir. Örneğin stereoensefalotomi, beyinde önceden ayarlanmış derin bölgelerde, cerrahi lezyon yapmak için elektrodları tam olarak sevk etmeye yarayan aletlerin kullanılmasıdır.

Talamus ne işe yarar?

Talamus, vücudun çeşitli bölgelerindeki reseptörlerden gelen duyusal uyarıları serebral kortekse iletir. Duyusal bir dürtü, vücut yüzeyinden talamusa doğru ilerler ve bunu bir his olarak alır. Bu his daha sonra dokunma, ağrı veya sıcaklık olarak yorumlanmak üzere serebral kortekse aktarılır.

Uzmanlar arasında hakim olan görüş, talamusun, çeşitli kanallardan hangi bilgilerin işlenmek üzere aktarılmasına izin verildiğini filtreleyen bir tür "kapı" olarak hizmet ettiğidir. Ayrıntılı araştırmalar, spesifik talamik nöronların, belirli boşalma modlarını kullanarak bilgi aktarımını düzenleyebildiğini göstermiştir.

Dahası, talamus algı için çok önemlidir ve tüm duyusal girdilerin% 98'i onun tarafından iletilir. Talamus tarafından serebral kortekse iletilmeyen tek duyusal bilgi koku (koku alma) ile ilgili bilgidir.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url