Hematemez Nedir? Ne Demek?

Hematemez nedir: Kan kusmaktır: Belirir belirmez, hekime baş vurulmalıdır. Bazen, boğazın arka kısımlarından gelen az miktardaki kan yutulup, sonradan kusulabilir. Bu durumda, kısmen sindirildiğinden, kusulan kanın rengi çok koyudur.

Hematemez Ne Demek?
Hematemez Nedir? Ne Demek?

Tahriş edici yiyecek ya da kuvvetli alkol alındıktan sonra da oluşan gastritte, bazen az miktar da kan kusulabilir, fakat daha fazla miktarlarda kan, ya gastrik (mideye ait), ya da duodenal (duodenum'a ait) ülserlerden gelmektedir ve kusmuk, çekilmiş kahve görünümündedir.

Hematemez Sebepleri:
  • Çok fazla miktardaki hematemez, daima bir kan damarı içine açılmış ülserden ya da portal varislerin patlamasından (ösofagus -yemek borusu- son kısmı ile, mide üst bölgelerinde, karaciğer sirozunda, portal kan dolaşımında -kara ciğer-bağırsak arası kan dolaşımında- dolaşım yavaşlamasından ötürü, varisli venalar (bkz.) belirir) ötürü görülür. Bu gibi ağır kanamalar, genellikle öldürücüdür ve çok acil müdahale gerektirir. Çok seyrek vakalarda, hematemez, bazı ateşli durumlar ve kan hastalıklarında görülür.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url