Hemokromatoz Nedir? (Bronz Diyabet)

Hemokromatoz nedir: Bronz diyabet'de denen bu durum, demir metabolizması bozukluğuna bağlı bir kalıtsal hastalıktır: Demir pigmenti (renk maddesi) olan hemosiderin, deride ve vücudun diğer bölgelerin de birikir ve derinin rengi koyulaşır. Bu, erkekte görülen bir hastalıktır.

Hemokromatoz Nedir?
Hemokromatoz Nedir? (Bronz Diyabet)

  • Hemokromatoz Sebebi: Kanda artmış olan demir, kahve rengi hemosiderin granülleri (tanecikleri) halinde, karaciğer, dalak, kalp, testisler ve deride birikir. Bu organlarda pigmentin varliği, fibrosis'e (bkz.) yol açar.
  • Hemokromatoz Belirtileri: En belirli değişiklik, deri renginin koyulaşmasıdır, fakat hasta ayrıca, yorgunluk, bitkinlik hisseder. Testisler büzülebilir ve memeler büyüyebilir. Hastalık ilerledikçe, pankreasta olan tahribat, diabetes mellitus'a (şekerli diyabete, bkz.) yol açar. Kalp kasının harabiyeti, kalp yetmezliği belirtilerini doğurabilir. 
  • Hemokromatoz Tedavi: Diyabet ve kalp yetmezliği görüldüğü takdirde, gereken tedavi uygulanır. Kandaki anormal demir seviyesini indirmek amacıyla, hastadan, belirli aralarla, yarım litre kadar kan alınabilir.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url