Altcoin Nedir?

Altcoin nedir, sorusuna cevap arıyorsanız en doğru adrestesiniz. Bu içerikte, en değerli majör kripto paralar hangileridir, nereden ve nasıl alınır, adım adım anlatıyoruz.

İlk olarak 2009 yılında piyasaya giren Bitcoin sayesinde kripto paraların popülerliği gün geçtikçe artıyor. Özellikle ülkemizde bu alana ilgi duyan çok fazla yatırımcı bulunuyor. Başlangıç seviyesindeki kripto para yatırımcıları ise daha önce hiç duymadıkları yeni kelimelerle karşılaşıyorlar. Coinnedir.org ekibi olarak 'Altcoin' terimi hakkında en çok merak edilen 6 soruya cevap verdik.

Altcoin Nedir?

Basitçe, Bitcoin hariç tüm kripto paralar 'Altcoin' terimi kullanılarak ifade edilmektedir. Aslında çok basit bir anlama sahip olan bu terim, "Alt" ile "Coin" kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Coin kelimesinin Türkçe karşılığı Kripto Para'dır.

İlgili içerik : Coin (Kripto Para) Nedir?

En yaygın olarak bilinen major altcoin, (ETH) Eteryum'dur. 30 Temmuz 2015 yılında piyasaya giren ETH, $389.957.056.623 dolarlık market hacmiyle en büyük yatırıma sahip 2. kripto paradır. Eteryum için ilk altcoin demek yerinde bir söylem olacaktır.

Eteryum, ilk kez kendi blockchain'i üzerinde akıllı sözleşmeler kullanarak merkeziyetsiz uygulamalar(dapp) geliştirmeye olanak sağlamıştır. Dünyanın her yerinden insanlar Eteryum ağına bağlanabilir, kendi coin'lerini basabilir ve merkeziyetsiz uygulamalarını geliştirebilir.

Majör Altcoin Nedir?

Dünya genelinde en çok işlem gören, en büyük piyasa değerine sahip olan kripto paralara Majör coin denilmektedir. BTC harici olanları belirtmek için Majör altcoin terimi kullanılmaktadır. Kimine göre en değerli ilk 100 kripto para, kimine göre ilk 10 kripto para majör olarak kategorize edilmektedir.

Majör'ün kelime anlamı 'büyük, önemli' olarak karşılık bulmaktadır. Aşağıda sizler için kripto para piyasasının en büyük ve en önemli bir kaç kripto paranın market hacmini paylaşmak istiyorum.

İçeriği oluşturduğumuz tarihte kripto para piyasasının toplam değeri, 2.073.968.257.985$ dolarken, bunun sadece % 40.92'sine BTC sahiptir. ETH %19.42, BNB %3.92, SOL %2.93 son dönemlerin en popüler altcoin'i Avalahche ise sadece %1.21 sahiptir.

Altcoin Dominence Nedir?

Altcoin hakkında merak edilen bir önemli konuysa, dominance'dir. Kelime anlamı, hükmetmek, hakimiyet ve büyüklük olarak karşılık bulmaktadır. Bir kripto paranın piyasa değerini, toplam piyasa değeri ile kıyaslanarak hesaplanır.

Altcoin Dominance ile BTC harici kripto paraların işlem hacimleri ve piyasa değerleri kastedilmektedir. Bana göre yanlış olan bu kullanım yerine "BTC Dominance" anlamak ve öğrenmek bireysel yatırımlarınızı korumanıza ve çoğaltmanıza yardımcı olur.

Altcoin Nereden Alınır?

Altcoin satın almak için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Birincisi kripto para borsaları yani Cex'ler'den. İkinci yöntem ise merkeziyetsiz kripto para borsaları yani Dex'ler üzerinden altcoin satın alabilirsiniz.

Eğer kripto paralar ile yeni tanışıyorsanız sizin için en güvenli yöntem Cex'leri kullanmaktır. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan kripto para borsaları, BinanceTR, Paribu, BtcTurk, Bitci, Bitlo gibi banka havalesiyle kolaylıkla para aktarmaya olanak sağlayan kripto para borsalarıdır.

Altcoin Nasıl Alınır?

Altcoin satın almaya başlamadan önce hangi platform üzerinden bu işlemi yapmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Örneğim "BinanceTR" üzerinden Altcoin satın almak istediğimizi varsayalım.

Mobil versiyon için, size uygun olan Androin ya da iOS BinanceTR uygulaması indirin. Web tarayıcısı üzerinden kayıt olmak için "https://www.trbinance.com/" adresine gidin.

 • E-posta ve Telefon numarası paylaşarak borsaya kayıt işlemini tamamlayın. (bkz. Binance Nasıl Kayıt Olunur?)
 • Borsa için "KYC" kimlik doğrulamasını tamamlayın. (bkz. Binance KYC Nasıl Yapılır?)
 • Banka hesabından Binancetr para gönderme işlemini gerçekleştirin.
 • Almak istediğiniz altcoin / try çiftini kullanarak satın alma işlemini tamamlayın.

Piyasa Değerine Göre İlk 10 Altcoin Sıralaması

Hangi altcoin'i almak konusunda tamamen kendi bireysel araştırmalarınıza göre hareket etmeyi lütfen unutmayın. Burada paylaşılan hiç bir bilginin doğruluğu garanti edilemez. Yatırım tavsiyesi değildir.

 1. Eteryum (ETH): Piyasa değeri 384.943.497.423 dolar.
 2. Tether (USDT): 82.394.451.850 dolar.
 3. BNB (BNB): 71.126.245.551 dolar.
 4. USD Coin (USDC): 50.761.084.214 dolar.
 5. XRP (XRP): 36.584.413.298 dolar.
 6. Solana (SOL): 36.308.016.981 dolar.
 7. Terra (LUNA): 33.603.627.003 dolar.
 8. Cardano (ADA): 33.116.004.654 dolar.
 9. Avalanche (AVAX): 22.476.842.945 dolar.
 10. Polkadot (DOT): 21.512.185.144 dolar.
Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url