Coin (Kripto Para) Nedir?

Bu içerikte yeni başlayanlar için coin nedir ve kripto para nedir sorularını detaylı şekilde inceleyeceğiz. Son yılların en popüler konuları arasında yer alan coin ya da bilinen bir diğer adıyla kripto para günümüzde bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Güncel ekonomi kanallarında da takip edebileceğiniz gibi kurumsal firmalar ve ülkeler kripto paraları benimsemeye ödeme yöntemi olarak kullanmaya hatta coin'leri resmi devlet parası yapmaya başlamış durumda.

Coin (Kripto Para) Nedir?

Coin kelimesi kripto para, sanal para ya da dijital para ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Kripto paraların fiziksel olarak bir karşılığı yoktur. Merkezi borsalar (cefi) ya da merkeziyetsiz borsalar (defi) sayesinde alınıp satılabilir.

Coin nedir sorusuna kısa bir cevap vermek istersek; Kriptolaji bilmini kullanarak şifrelenen ve güvenli hale getirilen, Devlet ve kurumlar tarafından yönetilmeyen merkeziyetiz bir yapıya sahip, işlemlerin dağıtık şekilde bulunan bilgisayarlar tarafından onaylandığı sanal para olarak tanımlaya biliriz.

En çok bilinen ve en etkili kripto para birimi, Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen ve 2008 yılında ilk defa ortaya çıkan Bitcoin'dir.

Kripto para ile dünyanın bir diğer ucunda yaşayan birine saniyeler içinde ödeme yapabilir ya da ödeme alabilirsiniz. Yapılan işlem şifrelenerek güvenlik altına alınır dünyanın dört bir yanında dağıtık şekilde bulunan bilgisayarlar tarafından onaylanır ve saklanır.

Coin (Kripto Para) Ne İşe Yarar?

Kripto paraların alınıp satılabildiğini hatta eşler arası transfer edildiğini artık biliyoruz. Peki tüm coinler bu amaçla mı kullanılmaktadır ? coin ne işe yarar ? yazının devamında örneklerle inceleyelim.

Aslında bu sorunun cevabı ilgili kripto paranın yürüttüğü projeye göre farklı cevaplar vermek mümkün, örneğin;

 • BTC: Satoshi Nakamoto, Bitcoin'i merkezi bir otorite tarafından (devletler, bankalar, kurumlar vb.) denetlenmeyen 'Eşler arası bir elektronik nakit sistemi' olarak tanımlamıştır.
 • ETH: En çok bilinen bir diğer coin olan Eteryum ise blok zinciri ve akıllı kontratlar teknolojisini kullanarak karmaşık uygulamalar, merkezi olmayan finans ürünleri ve oyunlar vb. uygulamaları oluşturmaya ve çalıştırmaya olarak tanır.
 • AVAX: Avalance finansal ürün ve hizmetlere güvenli, hızlı, sürdürebilir bir altyapı sunmayı hedeflemektedir.

Kripto paraların mevcut proje hedeflerine göre farklı amaçlara hizmet ettiğini artık biliyoruz. Peki kripto paralara sahip olmanın avantaj ve dezavantajlarını merak ediyor musunuz?

İlgili içerik : Altcoin Nedir?

Kripto Paraların Avantaj ve Dezavantajları

 • Ucuz ve hızlı şekilde eşler arası kripto para transferi.
 • Gizlilik: Coin ile ödeme yaparken kişisel bilgileri paylaşmak zorunda değilsin.
 • Güvenlik: Bitcoin bugüne kadar hiç hacklenmedi.
 • Şeffaf: Yapılan tüm işlemler blok zinciri üzerinde herkesin ulaşabileceği şekilde yayınlanmakta.
 • Saklama: Kripto paraları saklamak için bir bankaya ya da fiziksel kasalara ihtiyaç duymazsın.
 • Kripto paralar kopyalanamaz.
 • Tek bir arıza noktasında çökmeyen merkezi olmayan sistemler yer alır. Merkezi olmayan, dağıtık bir yapıya sahip.
 • Kripto para birimlerinin dezavantajları arasında dolandırıcılığın yaygın olması, fiyat oynaklığı ve kara para aklamada kullanılmak istenmesi bulunmaktadır.

En Çok Bilinen 10 Coin

İçeriği oluşturmaya başladığım anda Kripto paraların "Küresel piyasa değeri 2,235,393,500,976" dolardır. Bu veriden anladığımız üzere hızla büyüyen bir piyasa içinde bulunuyoruz. Lütfen yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmayı unutmayın.

 1. BTC
 2. ETH
 3. USDT
 4. BNB
 5. USDC
 6. XRP
 7. ADA
 8. LUNA
 9. SOL
 10. AVAX

Coin nedir ve ne işe yarar adlı içeriğin sonuna geldik. Daha fazlası için lütfen bizi sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url