IDO Nedir?

IDO nedir, sorusu aklınızı kurcalıyorsa en doğru adrestesiniz. IDO platformlarından oldukça fazla bahsediyoruz, aramıza yeni katılan kullanıcıların bu kelimenin anlamını bilmediğini farkına vardık. IDO ne demek, tüm detaylarıyla bu içerikte paylaşıyoruz.

'Initial Decentralized Exchange Offering' kısaltması olan IDO, kripto para piyasasında popülerliğini korumaya devam ediyor. Avalanche, Eteryum, Kadena gibi farklı ekosistemlerde binlerce kullanıcıya sahip Launchpad platformları büyük yatırımlar çekiyor. IDO platformları üzerinde işlem yapan kullanıcıların en büyük hedefiyse daha çok kazanmak.

IDO Nedir?

IDO, Merkeziyetsiz bir Launchpad platformu üzerinden, yeni çıkan kripto para projesine belirli şartlar dahilinde fon sağlama etkinliğidir. Bu etkinlik katılımcıları, token'in listelenmeden önceki en ucuz fiyatından alım yapar.

Tabi bunun için Launchpad'in belirlemiş olduğu şartların yerine getirilmesi gerekir. Şartlar platformlara göre değişiklik göstermektedir. IDO merkeziyetsiz ortamda yapılıyor olmasına rağmen genellikle kimlik doğrulaması "KYC"gerektirir. Bazı ülkeler yasalarla bu tarz etkinliklere kendi vatandaşlarının katılmasını yasaklamasından dolayı IDO'lara katılamaz. Ülkemizde kapsayıcı bir yasak bulunmamaktadır.

Launchpad'ler listeleme sonrası token fiyatının yükseleceğini garanti etmez. Bu nedenle tüm risk yatırımcıya aittir.

IDO Katılımı Nasıl Yapılır?

Eğer IDO katılım sağlamak istiyorsanız öncelikle bir platform seçmelisiniz. Launchpad olarak adlandırılan bu platformların farklı katılım şartları bulunmaktadır. Örneğin, Avalanche ekosisteminde bulunan Avalaunch platformu üzerinde bir IDO katılmak istediğimizi var sayalım ve şartları inceleyelim.

İlgili içerik : KDLaunch (KDL) Coin Nedir?

 • Avalaunch web sitesi üzerinden Üye Kaydı ve "KYC" Kimlik doğrulama yapılmalıdır.
 • Avalaunch yerel token'i XAVA stake edilmeli. (15 gün çekim cezalı ve alt limit: 1 XAVA).
 • Ön satış tarihi geldiğinde kayıt işlemi gerçekleştirilmeli. (1 AVAX kaparo.)
 • Satış için belirlenen zaman diliminde alım işlemi gerçekleştirilmeli.(24 saat içinde alım gerçekleşmezse alık hakkı ve 1 AVAX yanar.)

İkinci bir örnek olarak, Kadena ekosisteminin ilk IDO platformu KDLaunch detaylı şekilde incelemenizi tavsiye ederim.

IDO Avantajları

Kaliteli Launchpad üzerinden IDO katılımı yapıldığında yüksek kazançlar elde etmek mümkün. Örneğin Avalaunch üzerinde yapılan Crabada token satış fiyatı $0.018'ken yaklaşık 10 gün sonra $3.5 doları aşan bir fiyata ulaştı. Diğer kazançlı örnekler ise;  Roco Finance 50x , Platypus 170x, Telecraft 50x kazanç sağladı.

Eğer kazanç getiren bir IDO denk gelebilirseniz güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Tabi yatırım yapmadan önce Projeleri iyice araştırmanız ve pazar payını hesaplamanız gerekmektedir. Aksi taktirde IDO dezavantajları adlı başlıkta paylaşacaklarımı yaşayarak yatırımınızı kaybedebilirsiniz.

IDO Dezavantajları

Kesinlikle her IDO projesi çok kazandırır demek yanlış olur. Özellikle katılacağınız Launchpad çok önemli. Yoksa size $0.1'den satılan token'in listelendikten sonra hızla fiyatının düşmesini izlemek zorunda kalabilirsiniz.

Avalaunch üzerinde satışı yapılan WOOD token'in satış fiyatı $ 0.01'ken listelendikten kısa süre sonra $0.005 fiyatına düşüş yaşadı. İçeriği oluşturduğum tarihte ise $0.0019 seyrinde bir fiyata sahip.

Diğer bir dezavantajı ise katılım sağladığınız Launchpad'in şartları. Bir IDO'dan 50 dolarlık alım hakkı sağlamak için sizden 10.000 dolarlık yatırım yapmanızı isteyebilirler. Bazıları garantili alım hakkı vermez ve belki eliniz tamamen boş dönebilirsiniz.

En Başarılı IDO Launchpad Platformları

IDO gerçekleştiren başarılı Launchpad platformlarını incelemeniz için küçük bir liste.

 • Avalaunch
 • PolkaStarter
 • Seedify.fund
 • BSCPAD
 • Impossible Finance Launchpad
 • Solanium
 • Launchpool
 • MoonStarter
 • FantomStarter

IDO nedir ve ne demektir adlı içerikte paylaşılan hiç bir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Daha fazlası için bizi sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url