Avax Ekosistemindeki Coinler

Avax ekosistemindeki coinler piyasaların yükselmesiyle değer kazanmaya devam ediyor. Emin Gür Sirer'in Ceo'su olduğu ve ülkemizde oldukça talep gören Avalanche gün geçtikçe popüler hale geliyor. İçeriği oluşturduğumuz tarihte 24.992.819.190 dolarlık piyasa değeri ile, en değerli 10. Coin, kendi ekosistemine sahip 6. Coin olarak yer alıyor.

Merkeziyetsiz sistem kavramı sayesinde Avalanche ağı üzerinde yeterli bilgiye sahip herkes kendi projesini oluşturmakta özgürdür. Bu nedenle yatırım yapmadan önce ilgili projeyi dikkatlice incelemeyi ve ona göre yatırım yapmayı lütfen unutmayın.

Avalanche (Avax) Ekosistemindeki Coinler

Avalanche ağında, içeriği oluşturduğum tarihten itibaren yaklaşık 120 adet token bulunmaktadır. Bunlar arasında en çalışkan ekiplere sahip, Avax ağındaki coinleri sizler için derledim.

 1. ZooToken (ZOO): ZooKeeper, şu anda Avalanche ve Wanchain'de bulunan ve likidite madenciliğini artırmak için ZooNFT'leri kullanan yenilikçi bir çok zincirli dApp'tir. 
 2. Arable Protocol (ACRE): Arable, topluluk tarafından yönetilen ölçeklenebilir ve ilk merkezi olmayan sentetik likidite protokolü oluşturuyor. 
 3. OddzToken (ODDZ): Oddz Protocol, opsiyon sözleşmelerinin, koşullu işlemlerin ve vadeli işlemlerin yürütülmesini hızlandıran bir Zincir Üzerinde Opsiyon ticaret platformudur. Güvenilir olmayan seçeneklerin, koşullu belirteçlerin ve vadeli işlemlerin hızlı, güvenli ve esnek bir şekilde oluşturulmasına, bakımına, yürütülmesine ve çözümlenmesine olanak tanır. 
 4. Kalao Token (KLO): Kalao, metaverse deneyimlerinin tüm potansiyelini ortaya çıkarmayı ve NFT ve VR teknolojilerinin kazanan kombinasyonunu gerçek dünya kullanım durumlarına getirmeyi amaçlıyor. 
 5. Spore (SPORE): Spore, ürünleri iki blok zinciri ve kullanıcı tabanlarını birbirine bağlayan Avalanche-BSC köprüsü ve bir NFT platformu içeren merkezi olmayan bir harekettir. Tüm ürünlerimiz, hiper deflasyonist bir para birimi olan $SPORE tarafından desteklenmektedir. 
 6. NitroNetwork (ncash): Nitro Network, LoRaWAN ve 3G/4G/5G ile birlikte IoT tarafından desteklenen merkezi olmayan özel iletişim ağını inşa ediyor. Bu hiper bağlantılı dünya, günlük hayatımızda sınırsız kullanım durumu sağlayacaktır. 
 7. WOWswap (WOW): WOWswap, Heco, Binance Smart Chain ve Polygon Network üzerinde çalışan merkezi olmayan kaldıraçlı bir ticaret protokolüdür. Yatırımcılar favori tokenlerini 5 kata kadar kaldıraçla alıp satabilirler. 
 8. SHIBAVAX (SHIBX): Avalanche ağındaki en adil meme simgesi olan Shibavax'a merhaba deyin. 
 9. Boo Finance Token (BOOFI): Boo Finans Protokolü, Avalanche Ağı üzerinde deflasyonist NFT'ler ve DAO ile optimize edilmiş, rekabetçi verim-çiftçilik ve stake etme ile DeFi 3.0'a öncülük ediyor. 
 10. DeFiato (DFIAT): DeFiato, DeFi staking, verim çiftçiliği ve finansal hizmetler için yeni nesil merkezi platformdur. 
 11. Snowball (SNOB): Snowball, birbirine bağlı bir deneyim oluşturmak için birden fazla DeFi protokolünü birleştirir. Sabit paraları değiştirin, likidite yatırın veya otomatik bileşik likidite ödüllerini alın. 
 12. BetSwirl Token (BETS): BetSwirl, merkezi olmayan kumar platformu olmayı hedefliyor: kanıtlanabilir şekilde adil, gözetimsiz, lisanslı, güvenilir ve topluluk odaklı. 
 13. More Token (MORE): Moremoney, faizsiz teminatlı borç pozisyonları (CDP) açmak için bir borç verme protokolüdür. Borçlular, aşırı teminatlandırılmış bir borç pozisyonu ve teminat tarafından kazanılan getiri ile desteklenen, yumuşak bir şekilde sabitlenmiş bir USD olan MONEY'i basarlar. 
 14. PolyGaj Token (GAJ): Gaj Finance, çok zincirli tek duraklı DeFi ve NFT Platformu inşa ediyor 
 15. LessToken (LESS): LESS, zincirler arası ticaret hizmetlerini tek bir yerde sunan ilk platformdur. Ayırt edici ve kapsamlı platformumuz, gerçek zamanlı verilerle akıllıca ticaret yapmanıza, entegre DEX'leri kullanarak en iyi oranları keşfetmenize ve ayrıca yeni ve gelecek vaat eden projeler başlatmanıza ve yatırım yapmanıza olanak tanır. 
 16. Blizzard (BLIZZ): Blizzard, Avalanche zincirinde gelişmiş bir verim toplayıcıdır. 
 17. Avaxtars Token (AVXT): Oyun varlıkları olarak NFT Jetonlarını kullanan blok zinciri teknolojisine dayanan ve Tokenomics'ine sahip bir tarayıcı oyunu. 
 18. Yak Token (YAK): Yield Yak, Avalanche ağındaki defi çiftçiliğinden daha fazla verim elde etmek için kullanımı kolay bir araçtır. 
 19. Frozen Walrus Share (WSHARE): Frozen Walrus Finance, stabil coin LP'de yüksek getiri sağlayan bir senyoraj protokolüdür. Dolaşımdaki jeton arzını yönetmek için esnek bir arz kullanır ve WLRS jetonumuzun 1 USDC.e civarında olmasını sağlar. WSHARE ve WLRS birlikte, yüksek istikrarlı verimli kapalı bir ekosistem oluşturur. 
 20. Time (TIME): Harikalar Diyarı, Avalanche Ağı'nda TIME belirtecine dayalı olarak kullanılabilen ilk merkezi olmayan rezerv para birimi protokolüdür. Her TIME belirteci, Harikalar Diyarı hazinesindeki bir dizi varlık tarafından desteklenir ve ona altına düşemeyeceği gerçek bir değer verir. 
 21. Synapse (SYN): Synapse, blok zincirler arasında birlikte çalışabilirliği güçlendiren bir zincirler arası katman ∞ protokolüdür. 
 22. Elk (ELK): Elk Finance, zincirler arası likidite için merkezi olmayan bir ağdır. Elk ekosistemi, kripto para alışverişi yapan herkes için sorunsuz bir süreç sunar. Sloganımız herhangi bir zincir, her zaman, her yerde. 
 23. PenguinToken (PEFI): Penguin Finance protokolü, Avalanche Network'e verim-çiftçilik, stake etme ve daha fazla işlevsellik getiriyor. 
 24. DeFiYieldProtocol (DYP): DeFi Verim Protokolü (DYP), herkesin likidite sağlamasına ve DYP jetonları ile ödüllendirilmesine izin veren ve aynı zamanda hem jeton fiyat istikrarını hem de son kullanıcılar için güvenli ve basitleştirilmiş DeFi'yi koruyan bir platform geliştiriyor. 
 25. Pangolin (PNG): Hızlı ödeme, düşük işlem ücretleri ve Avalanche tarafından desteklenen demokratik bir dağıtım ile Avalanche ve Ethereum varlıkları için topluluk odaklı merkezi olmayan bir değişim. Pangolin, veriminizi bulmak ve en üst düzeye çıkarmak için size en iyi ticaret fırsatlarını sunar. 
 26. BENQI (QI): Tedarik edin, ödünç alın ve kazanın. Hepsi Avalanche'ın gözetimsiz borç verme ve borç alma protokolünde. A4 (A4): A4 ekosistemi Metaverse, NFT ve DeFi'de yeni olanaklar sunuyor. A4, ilk aşamalarında, geliştikçe kendi blok zinciri ve ağındaki ana para birimi ve belirteçlerin faydacı işlevleriyle tam teşekküllü bir ekosistem haline gelen merkezi olmayan bir kripto para cüzdanıdır. 
 27. Omlira (OML): Omlira, bir hizmet olarak akıllı sözleşmeler sunmayı ve işletmelerin Omlira tarafından sağlanan açık kaynaklı kütüphaneleri kullanarak blok zinciri teknolojisini kullanmalarına izin vermeyi amaçlıyor. 
 28. Oh! Finance (OH): Oh! Finans, riski azaltmaya ve hacim maruziyetini artırmaya odaklanan optimize edilmiş bir getiri yaratma protokolüdür. 
 29. HonToken (HON): Heroes of NFT, tüm oyun tutkunlarını bir araya getiren ve onların yarattıklarını inşa etmelerini, takas etmelerini ve tanıtmalarını sağlayan bir oyun metaverse'dir. 
 30. Hurricane Token (HCT): HurricaneSwap, Avalanche zincirine dayalı bir zincirler arası ticaret protokolüdür. 
 31. JPEG (JPEG): JPEGvault bir DAO'dur. JPEG belirtecine sahip olmak, kullanıcılara tüm JPEG ekosisteminde paylaşılan sahiplik sağlar. 
 32. Bold Point Token (BPT): Bold Point, oyuncuların düşmanları yok ettiği, diğer oyunculara karşı oynadığı ve gerçek dünyada zanaatkarlık becerilerinden ödüller kazandığı NFT tabanlı bir RPG oyunudur. 
 33. Vee (VEE): Vee.Finance, geleneksel finans ve kripto kullanıcıları için bir DeFi borç verme platformudur. Vee.Finance, geleneksel finans ve DeFi arasındaki boşluğu kapatmaya ve kullanıcılara daha iyi dijital varlık yönetimi hizmetleri sunmaya kendini adamıştır. 
 34. Husky (HUSKY): Husky Avax, Avalanche blok zincirine özgü topluluk odaklı bir simgedir. Husky ekibi ve topluluğu, Husky Avax'ı, filizlenen Avalanche NFT pazarında yardımcı bir güç olacak bir simgeye dönüştürme hedefinin arkasında toplandı. 
 35. ALPHA (ALPHA): Alfa Düğümleri veya ALPHA, ALPHA belirtecinin her alış ve satışını vergilendiren Avalanche Network'e özgü bir yansıma belirtecidir. Bu vergiler, sahiplerine düğüm belirteçleri veya istikrarlı para USDC şeklinde yeniden dağıtılan gelir üretir. 
 36. GMX (GMX): GMX, düşük takas ücretlerini ve sıfır fiyat etkisine sahip alım satımları destekleyen, merkezi olmayan bir spot borsadır.

Xana (XETA)


Xana platformuna ait olan XETA Coin, Dao Maker üzerinde yapılan IDO sonrası oldukça popüler bir çıkış yaptı. XANA, Metaverse için özel olarak oluşturulmuş bir Ethereum yan zinciridir. Tüm popüler cüzdanlarla uyumludur, tüm büyük blok zincirleriyle köprülüdür ve halihazırda büyük kurumlar ve küresel markalar tarafından benimsenmiştir.

Avax ekosistemindeki coinler başlıklı içerikte neden Ethereum yan zincirini kullanan bir projeyi paylaştığımı merak ediyor olabilirsiniz. XETA aynı zamanda Avalanche Subnet üzerinde çalışmaya başlayacak. Proje 2 yıllık geliştirme sonrasında piyasaya çıktı ve yaklaşık 100 kişiden oluşan evrensel bir ekip tarafından yönetiliyor.

İlgili içerik : Solana Ekosistemindeki Coinler

Step App (FITFI)


Avalanche Subnet, alt ağ'da Step App uygulaması sayesinde adım atarak para kazanabileceksiniz. Uygulama içinde satın alınacak olan Ayakkabı NFT sayesinde günlük görevlere katılabilir ve FIFTI token kazanabilirsiniz.

FIFTI ayrıca Fitness Metaverse alanında geliştirmelerini hızlandırıyor. Bu projenin tanıtım yüzü ise Dünyaca ünlü atle Usain Bolt. Uygulama için 10 milyon aktif kullanıcı hedefleniyor ve dünyada tanınna en büyük kurumsal firmalar ile anlaşma yapması bekleniyor.

Avalaunch (XAVA)


Avax ağındaki coinler listesinde ilk sırada Avalaunch bulunuyor. Bir (İDO) ön satış platformu olan Avalaunch'un ana token'i Xava'dır. Platformun en büyük özelliği yeni arz edilen kripto paraların satışa sunularak tüm katılımcıların pay almasını sağlamaktır.

İDO'lara katılmak için belirlenen alt limir 1 XAVA token'dir. Ayrıca kayıtlar açıldığı anda 1 Avax coin teminat vermeniz gerekiyor. Ön satışları genel piyasa durumuna göre 2x ile 130x arasında kazanç sağlıyor.

Xava'nın toplam arzı 100.000.000 milyon, anlık olarak dolaşımdaki arzı ise 27.000.000 milyondur. Dolaşımdaki Xava'ların yaklaşık 17.900.000 milyon adeti 18 bin kullanıcı ile Avalaunch platformu üzerinde ön satışlara katılmak için kullanılmaktadır.

İlgili içerik : MetaMask'a Avalanche Eklemek

Trader Joe (JOE)


Trader Joe, Avax ağında en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa yani defi platformudur. Defi platformların en temel özelliği kiripto para takası (swap) yapılmasına olanak sağlamasıdır. Avax ekosisteminde çıkan bir çok token öncelikle bu borsada listelenmektedir.

Ana tokeni Joe'dir. Joe'nin platform içinde bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Platform üzerinde Pool, Farm, Stake, Lend ve Lauch işlemleri yapabilirsiniz

Joe token'in toplam arzı 500.000.000 milyondur. Platform üzerinden elde edilen ödüller miktarınca piyasa salınımı devam etmektedir. Proje geliştirici ekip üyeleri kimliklerini gizli tutmaktadırlar.

Verso Finance (VSO)


Avax ekosistemindeki coinler listesinde kesinlikle yer almayı hak eden bir diğer proje ise Verso Finance. Projenin Ceo'su finans alanında uzman olan Gregor Arn. Proje merkezi finans ile merkeziyetsiz finans arasında bir köprü görevi görmeyi amaçlıyor.

Özellikle mikrofinans ürünlerinin, sigorta, kredi ve bunlar gibi finansal ürünlerini geliştirdikleri pazar yerinde tüketiciyle buluşmasını sağlamak istiyorlar. Platformun ana tokeni VSO. Platform üzerinde validator ve delegator sistemi ile vso token bulunduranlara pasif gelir sağlamayı da düşünüyorlar.

Vso token maksimum arzı 100.000.000 milyon ile sınırlı ve dolaşımda yaklaşık 82.000.000 milyon bulunmakta. Pazar yerini kullanmak isteyen kurumsal firmalar için minimum 1.000.000 vso token tutma zorunluluğu bulunuyor.

Platypus Finance (PTP)


Platypus Finance stabil coin'ler için takas ve stake ederek yüksek apy oranı sağlayan şuan için rakiplerinden çok daha fazla kazanç sağlayan bir platform. Rakipleri ile kıyaslandığında yeni nesil çözümler ürettiklerini fark edebiliyorsunuz.

Platformun ana token'i PTP. Token platform üzerinde stake edilerek Vptp biriktiriliyor ve iki farklı stabil coin'i pool ederek stake ediyorsunuz. Elinizdeki Vptp miktarınca yükselen apy oranı kazanıyorsunuz. Sistem şimdilik bunla kısıtlı olsa da yol haritalarında gelecekte kullanıma sunulması beklenen bir çok farklı özellik bulunuyor.

Ptp token maksimum arz 300.000.000 milyon adet ve dolaşımda 19.700.000 milyon adet bulunuyor. Platform üzerinden stake ödülleri ile kilitli arz piyasaya sürülmeye devam ediliyor.

Heroes Chained (HEC)


Heroes Chained, Plat to Ern yani oyna kazan mantığı ile çalışan blok zinciri üzerinde kurulu fantezi, aksiyon RPG oyunudur. Oyunun bilgisayar ve mobil versiyonları hazır hale getirilmeye çalışıyor. Ekip oyunu oynamaktan zevk alarak ayrıca para kazandıran bir iş ortaya koymak istediklerinin ve Play Earn sistemine farklı bir soluk getireceklerini iddia ediyorlar.

İstanbul Kıyamet Vakti oyununu yapan Mevlut Dinç projenin yapımcılığını üstlenmiş, müzik yönetmeni Emre Yücelen, Ceo pozisyonunda ise Kod A sahibi Erhan Taşkın bulunuyor. Proje daha çok yeni ve yol haritasına göre Q2'de oyunun demo hali, Q3'de ise tam sürüm olacak şekilde hazır olması bekleniyor.

Heroes Chained oyunu içerisinde kullanılıcak olan tek ve ana token HEC'in maksimum arzı 100.000.000 adettir. Şuan için platform üzerinden sadece stake yaparak yaparak apy oranınca kazanç sağlaya bilirsiniz.

Dexalot (ALOT)


Dexalot, limit emirle kripto param alım satım yapılmasına olanak sağlayan merkeziyetsiz borsa (Cex) olarak kategorize edilebilir. Şu an için Avalanche ağında aynı işleve sahip farklı bir platform bulunmuyor, ayrıca etkinlikler ve Airdrop'lar ile organik olarak topluluklarını büyütmeye devam ediyorlar.

Proje çok yeni ve gelişmekte olmasına rağmen halihazırda bir çok sorunu çözebilecek kapasitede. Avalaunch ile Dexalot entegrasyonu gerçekleştirerek İDO sonrası ilk listelemede oluşan bot alımlarının önüne geçecek bir sistem geliştirmiş durumdalar. Limit emir ile alım-satım yapabilme özelliği sayesinde kendine farklı bir kullanıcı kitlesi oluşturmaya çoktan başlamış durumda.

Dexalot platformunun ana token'i Alot'un maksimum arzı 100.000.000 milyon adet. Yol haritasına göre Q3'de subnet geçmeyi planlanıyor ve Alot token gas ücretleri, yönetim, stake ve etkinlik ödülleri kazanma gibi bir çok kullanıma sahip olacağı resmi kanallar üzerinden belirtiliyor.

Degis (DEG)


Avax ekosistemindeki coinler listesinde yer alan bir diğer proje Degis. Proje, Avalenche blok zinciri üzerinde hizmet veren defi ürünlerini sigortalayan ve kullanıcıların daha güvenli finansal hizmetler almasını amaçlamaktadır.

Bir örnekle açıklamam gerekirse; Avax coin ve Deg token çifti ile bir pool yaptığınızı düşünelim. Anax fiyatı artarken, deg token'in fiyatı düşmesi durumunda pool zarara uğrayacak ve kazancınız azalacaktır. Bu duruma 'impermanent loss' yani geçici kayıp denilmektedir. Degis ise impermanent loss kayıplarını sigortalayacağını söylüyor.

Deg token'in maksimum arzı 100.000.000 milyon adettir. Dolaşımdaki arz anlık olarak 6,000,000 milyon adettir. Platform üzerinde Deg token kullananlara özel ürün ve kazanç sistemleri geliştirilerek değerinin artması hedeflenmektedir.

Imperium Empires (IME)


Dünyanın ilk AAA GameFi 2.0 Uzay Metaverse oyunu sloganıyla piyasaya çıkan Imperium Empires Avalenche ağında geliştirilmeye devam ediyor. Oyun içerisinde NFT uzay gemileri ile bireysel ve klan savaşları yaparak hem eğlenceyi hem de para kazanmayı hedefleyen bir proje.

Geçtiğimiz hafta Galaksi Scootie, Strekzan, Augear ve Aurostar  adında 4 uzay gemisi Nft satışı gerçekleştirildi. Uzay gemileri temel güç özellikleri ve nadirlik seviyelerine göre farklı fiyatlara sahip. Topluluğa özel NFT gemi satışları telegram kanalı aracılığı ile ya da twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.

Projenin ana token'ı IME toplam arzı 10.000.000.000 milyar adettir. Dolaşımdaki arzı anlık olarak 680.000.000 milyon adettir. Oyunun Q3'de tam sürüm olarak yayınlanması ve oyna kazanın aktif olması beklenmektedir.

Crabada (CRA)


Crabada bilgisayar ve mobil versiyonları bulunan PlaytoEarn mantığı ile çalışan bir oyun. Oyun içerisinde para kazanmak için Nft yengeç satın almanız gerekiyor. Yengeçler özelliklerine göre oyunun diğer token'i olan TUS ile satılıyor.

Bir takım 3 adet yengeçten oluşuyor, yengeçleri çiftleştirmek ve yeni yengeçler üretmek mümkün. Her 4 saatte bir defa yengeçleri madenciliğe yollayarak para kazanabilir ya da madencilik yapanlara saldırarak gelir elde edebilirsiniz.

Oyun içerisinde ana token CRA toplam arzı 1.000.000.000 milyar adettir ve dolaşımdaki arz anlık olarak 89.000.000 milyon adettir. Oyun gelişmeye ve yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Proje kısa süre içerisinde Avalenche subnet geçmeyi planlıyor. Crabada şuan için avax ekosistemindeki coinler arasında en çok oynanan playtoearn oyunu olma özelliğine sahip.

Önceki Gönderi Sonraki Gönderi
Yorum yok
Yorum Yaz
comment url